سرگرمی و دانستنی‌ها

Tabnakbato | تابناک باتو

بهشتی در چند قدمی تهران

بهشتی در چند قدمی تهران

وقتی صحبت از وقت گذارانی در تهران می‌شود یا به سراغ کافه و رستوران هایش می‌رویم و یا به سراغ برج و بوستانهایش، اما شاید کمتر کسی باور کند که چند کیلومتر آن طرف‌تر از پایتخت، فضا‌های بکر جنگلی وجود دارد که می‌توان چند ساعتی فارغ از آلودگی‌های هوا و صوتی و ترافیک نفس گیر، نفسی هم تازه کرد.
ناهنجاری بزرگ مدفون زیر اهرام جیزه باستان‌شناسان را سردرگم کرد
پژوهشگران می‌گویند نمی‌توانند مشخص کنند چه ماده‌ای باعث ایجاد ناهنجاری در چگالی سازه‌های مدفون شده است. به گفته پژوهشگران، چنین ناهنجاری ممکن است به‌دلیل آمیزه‌ای از شن و ماسه یا به‌دلیل «فاصله‌گذاری پراکنده با حفره‌های هوا» ایجاد شده باشد.
ایده‌های خلاقانه، اما هراسناک و تباه این طوری هستند
بخش نخست
خلاقیت می‌تواند در هر جهتی حرکت کند. گاهی اصلا نتیجه نمی‌دهد و گاهی هم نتیجه‌اش دلخواه نمی‌شود یا به صورت متناقض، بی‌فایده و تباه و دل‌آزار می‌شود. اما تا آدم‌های نوآور شهامت آزمایش ایده‌هایشان، حتی ایده‌های بی‌سرانجام را نداشته باشند، هیچ اختراع و تغییر عمده‌ای شکل نمی‌گیرد.
گردشگران عقیده دارند که این مقاصد توریستی، واقعا دیدنی هستند
بخش دوم
جا‌های دیدنی دنیا زیادی هستند. آنقدر زیاد که اگر همه عمر را هم به آن اختصاص بدهیم و بودجه نامحدودی داشته باشیم، باز هم نمی‌توانیم به گوشه و کنار این دنیا سفر کنیم؛ بنابراین چاره‌ای نداریم، جز اینکه مطابق سلیقه و ارزش گردشگری و بودجه خودمان، انتخاب کنیم. اما بر خلاف انتظارمان برخی از مقاصد گردشگری آنچنان که وانمود می‌شود رویایی و خواستنی نیستند.
مجسمه مومی کیلیان از خود او امباپه‌تر است
موزه مادام توسو که مرکز آن در شهر لندن قرار دارد یکی از موزه‌های مشهور و جالب‌توجه جهان است که در آن مجسمه‌های مومی شخصیت‌های معروف دنیا نگهداری می‌شود. موزه مادام توسو در شهر‌های مهمی از دنیا همچون برلین، پاریس، آمستردام و ... نیز ساخته شده و از ملکه الیزابت و نلسون ماندلا گرفته تا آدولف هیتلر و گاندی، مجسمه‌های مومی آن‌ها در این موزه‌ها نگهداری می‌شود.
«دروازه‌ جهنم» هر سال صدها هزار متر مکعب بزرگتر می‌شود
دانشمندان دریافته‌اند که فرورفتگی تقریبا یک کیلومتری باتاگایکا که در خاک همیشه منجمد خاور دور روسیه قرار دارد، سالانه به میزان زیادی درحال رشد است. چه از طرفداران جان کارپنتر، کارگردان هالیوودی باشید و چه از علاقه‌مندان به زیست‌شناسی، در هر صورت برای قبول‌کردن این موضوع که ذوب‌شدن یخ‌های دائمی در قطب‌ها اتفاق خوبی نیست نیازی به قانع‌شدن ندارید.
غار مرگ؛ از این غار میتونی بری اون دنیا
غار مرگ یه غار متفاوت و عجیب و غریب است که تمامی توریست‌هایی که نزدیکش شود را به کام مرگ میکشاند. مجموعه توریستی Recreo Verde کاستاریکا، خانه یک غار کوچک کوهستانی است که به دلیل توانایی آن در کشتن هر موجودی که وارد آن می‌شود، به غار مرگ معروف شده است.
آیا سوراخ لایه ازون حیوانات جنوبگان را آفتاب‌سوخته می‌کند؟
سوراخ ازون بالای جنوبگان هر ساله رشد می‌کند و دوباره بسته می‌شود. با اینکه وجود یک سوراخ در این لایه اصلا ایده‌آل نیست، اما دانشمندان تقریباً می‌دانند این سوراخ چه زمانی بزرگ یا کوچک می‌شود. با‌این‌حال، ظاهرا اکنون زمان باز‌بودن این سوراخ هر ساله طولانی‌تر می‌شود و طبق مطالعه‌ای جدید که در Global Change Biology منتشر شده، این اتفاق ممکن است برای حیات‌وحش جنوبگان خطرناک باشد.
عجیب‌ترین پروژه مهندسی کشاورزی جهان
حدود ۳ هزار سال پیش مردمان مناطق کوهستانی فیلیپین، یکی از شگفت‌انگیزترین پروژه‌های کشاورزی را پیاده کردند: آن‌ها برای اینکه بتوانند در کوه‌ها کشاورزی کنند، شروع به تسطیح و پلکانی کردن کوه‌ها کردند. ارزش کار آن‌ها وقتی نمایان می‌شود که بدانیم، مردم فیلیپین در ان زمان هیچ وسیله و ماشین مدرنی در اختیار نداشتند.
موجودات فرازمینی فیلم معروف بیگانه را از روی این کرینوئید ساختند
فسیل یک موجود دریایی به نام کرینوئید الهام بخش طراحی موجودات فرازمینی در فیلم بیگانه بوده است. کرینوئید‌ها به دلیل ظاهر گل مانند خود به طور معمول به عنوان زنبق‌های دریایی شناخته می‌شوند، اگرچه آن‌ها حیوان هستند و نه گیاه. فسیل تقریبا سالم یک کرینوئید با قدمت ۳۴۵ میلون سال الهام بخش طراحی موجودات فرازمینی در فیلم بیگانه (Alien) بوده است.
مشتریانی که هر فروشنده‌ای را به جنون می‌کشانند
پنه لوپه کروز هنرپیشه‌ی مشهور فیلمی به نام «وسوسه ام نکن» (Don’t Tempt Me) دارد که در آن نقش پیشخدمت یک کافه را بازی کرده که مشتریان زیادی دارد. در این فیلم از این موقعیت به عنوان نمونه‌ای از مراحل جهنم استفاده شده بود، چون سر و کار داشتن با مردم می‌تواند یک امتحان تمام عیار باشد.
قدیمی‌ترین هواپیمای مسافربری جهان که هنوز هم کار می‌کند!
بر اساس داده‌های Airfleets.net یک هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ شرکت نولینو اوییشن (Nolinor Aviation) در استان کبک کانادا با شماره سریال ۲۰۸۳۶ احتمالاً قدیمی‌ترین هواپیمای مسافربری فعال جهان است. هنگام رزرو پرواز به خیلی چیز‌ها دقت می‌کنیم، اما کم پیش می‌آید که به فکر سال ساخت هواپیما باشیم.
جانورانی که باور نمی‌کنید «شیر» داشته باشند
شاید به نظر برسد که «شیر دادن» ویژگی‌ای است که پستانداران را از سایر موجودات جدا می‌کند. در واقع حتی نام «پستاندار» اشاره به غده‌های تولید شیر دارد. این ویژگی برای صد‌ها میلیون سال، نقطۀ اشتراک بین پستانداران بوده است و حتی پستانداران تخمگذاری مانند پلاتیپوس نیز شیر را از منافذ پوست خود ترشح می‌کنند.
کشف حیرت‌انگیز یک استخر ارزشمند در دل خرابه‌ها
دورس قدیمی‌ترین مرکز اقتصادی و تاریخی آلبانی است که به عنوان دروازه‌ای دائمی بین شرق و غرب شناخته شده است. این شهر در قرن هفتم و ششم قبل از میلاد توسط ایلیری‌ها به نام «اپیدامنوس» شناخته می‌شد. یونانیان در سال ۶۷۲ قبل از میلاد این شهر را مستعمره کردند و آن را «دیراکیوم» یا «شهر بین دو تپه» نامیدند.
نهنگ تک‌شاخ براق به فضا می‌رود
یک عروسک پولک‌دار مخملی به شکل نهنگ تک‌شاخ به عنوان نشانگر گرانش صفر همراه با فضانوردان ناسا بری ویلمور(Barry Wilmore) و سونیتا ویلیامز(Sunita Williams) در آزمایش پرواز خدمه(CFT) فضاپیمای تجاری CST-۱۰۰ استارلاینر بوئینگ شرکت کرده است. این یک نسخه اسباب‌بازی از یک پستاندار دریایی است که در عمیق‌ترین‌ آبها شنا می‌کند.
رودخانه‌ای که چگونگی ساخت اهرام را توضیح می‌دهد
چرا ده‌ها هرم باستانی مصر در طول یک نوار در صحرا، دور از سواحل رود نیل مدرن یافت می‌شوند؟ شاید، تحقیقات جدید بتواند دلیل آن را به ما بگوید. مطابق تحقیقات تازه، این هرم‌ها در امتداد شاخه‌ای از سیستم رودخانه ساخته شده بودند که دیگر از بین رفته. این نظریه نه تنها مکان مبهم اهرام را توضیح می‌دهد...
خبرهای تازه