سرگرمی و دانستنی‌ها

Tabnakbato | تابناک باتو

امضا و حاشیه‌نویسی عکس‌های تاریخی توسط عکاسانشان

امضا و حاشیه‌نویسی عکس‌های تاریخی توسط عکاسانشان

عکس بالا عکس اتاق موقعیت اضطراری است که توسط جو بایدن امضا شده است . لحظات پرتنش عملیات نپتون نیزه را نشان می‌دهد که نیرو‌های دریایی ایالات متحده به محوطه اسامه بن لادن یورش بردند. امضا کرد: ایمان را حفظ کن! مجموعه‌ای از عکس‌هایی که لحظات مهمی را در تاریخ آمریکا نشان می‌دهند،
آیا موهای خود را به سختی شانه می‌زنید؟
سر صبح برمی‌خیزید و با سختی و آب و شانه و برس و سشوار به سختی موهای خود را مرتب می‌کنید؟ و باز موهایتان هر کدام به یک سو روانه هستند؟ تا این مشکل را نداشته باشید نمی‌دانید که چقدر می‌تواند دردسرآفرین باشد. حتی برخی‌ها ممکن است از روی ظاهر شما قضاوت کنند و تصور کنند که آدم ذاتا نامرتبی هستید!
دانشمندان سردترین دمای جهان را ایجاد کردند
برای دستیابی به دمای بسیار پایین، تیم آلمانی فرآیندی را توسعه دادند که دمای یک سامانه را با کند کردن ذرات تا نقطه ای که تقریبا به حالت سکون کامل نزدیک شوند، کاهش می دهد. دانشمندان از طریق ایجاد حالت‌های غیرمعمول ماده مانند چگالش بوز-اینشتین، ابررسانایی و ابرشارگی به دما‌هایی نزدیک به صفر مطلق دست یافته اند.
نقاشی‌های آبرنگ پادشاه جدید انگلستان
‌نمی‌شود گفت که چارلز نقاش بزرگی است؛ در واقع جذابیت کار‌های او بیشتر به خاطر این است که یک شخص مشهور آن‌ها را کشیده. الیزابت دوم عاشق اسب، مسابقات سوارکاری و سگ‌های پاکوتاه بود. اما جانشینش علائق متفاوتی دارد. چارلز سوم بیشتر از هر چیز عاشق هنر است. او در زمینۀ معماری نظرات خاص خودش را دارد؛
دانشگاه‌ها چگونه علم را نابود می‌کنند؟
حدود ۲۵ سال پیش، پیش‌بینی شده بود که «توجه» بر بازار حکمفرما خواهد شد. این پیش‌بینی درست از آب درآمد. یعنی امروزه دیگر «توجه عمومی» و «دیده شدن» در رسانه‌ها به معنی امکان کسب ثروت است. حالا مسئلۀ خطرناک این است که علم هم دارد به همین سمت می‌رود. یعنی مقالات علمی و پژوهش‌های دانشگاهی هم دارند بر اساس معیار «دیده شدن» سنجیده می‌شوند.
حقایق عجیب درباره دنیا که از آن‌ها بی خبرید
مدرسه بدون شک از مکان‌هایی است که به وجود ما ارزش می‌بخشد. ما در مدرسه دانش زیادی می‌آموزیم که راهنمای ما در زندگی است. با این حال، اگر قرار بود هر چه که در دنیا وجود دارد را در مدرسه یاد بگیریم، باید همه‌ی عمر خود را در کلاس درس سپری می‌کردیم. دنیای ما آنقدر وسیع و پر رمز و راز است که حتی زمانی که فکر می‌کنیم همه چیز را درباره‌ی آن می‌دانیم...
نسل‌های مختلف آمریکایی‌ها پول خود را چگونه خرج می‌کنند؟
بر اساس آمار‌ها در سال ۲۰۲۱ یک آمریکایی به‌طور متوسط کمی بیش از ۶۰ هزار دلار در سال خرج می‌کرد. اما این پول‌ها عموما کجا هزینه می‌شود؟ جای تعجب نیست که عادت خرج کردن بسته به سن افراد بسیار متفاوت است. تصویر زیر با استفاده از داده‌های اداره آمار کار ایالات متحده نشان می‌دهد که آمریکایی‌های طبقه متوسط چطور پول خود را خرج می‌کنند....
با تندترین فلفل دنیا آشنا شوید
آیا می‌توانید تندترین فلفل جهان را بچشید؟
امروزه دانشمندان به جای آزمایش تندی با زبان تست‌کننده‌ها، از روشی با فناوری پیشرفته‌تر استفاده می‌کنند. کروماتوگرافی مایع با کارایی بالا غلظت کپسایسین را در فلفل تعیین می‌کند؛ هرچند از همان سیستم رتبه‌بندی اسکویل استفاده می‌کند.
۱۲ حقیقتی که ثابت می کند همه چیز قدیم ها بهتر نبود
ما بیشتر اوقات تصور می کنیم همه چیز قدیم ها بهتر بود و آدم ها آن زمان زندگی راحت تری داشتند. علاقه به گذشته چیز بدی نیست اما زمان حال هم می تواند عالی باشد. ما در دنیایی از پیشرفت مداوم فناوری زندگی می کنیم که تأثیرات مثبتی بر زندگی ما و طبیعت داشته است. در ادامه از تغییرات مثبتی خواهیم گفت که در سال های اخیر رخ داده اند یا در حال رخ دادن هستند.
بیشترین نوزادان چه روزهایی متولد می‌شوند؟
هر سال در بریتانیا تقریبا ۲۰۰۰ کودک در ۲۶ سپتامبر به دنیا می‌آیند. اگرچه تعطیلات سال نو زمان مناسبی برای عشق‌ورزی منجر به بارداری است، والدین کمتری ترجیح می‌دهند که سال نو را در زایشگاه بگذرانند.
فوران ۵۰ میلیون تن بخار آب شده از تونگا و خطر برای زمین
توده‌ای از انفجار آتشفشانی ناشی از فوران هونگا تونگا در ژانویه ۲۰۲۲. نمای ماهواره‌ای از گسترش سریع یک ابر آتشفشانی پس از فوران انفجاری هونگا تونگا در ۱۵ ژانویه ۲۰۲۲ را در زیر می‌بینید: بیش از هشت ماه پس از فوران آتشفشان زیر آبی در نزدیکی تونگا در ۱۴ ژانویه، دانشمندان هنوز در حال تجزیه و تحلیل اثرات این انفجار شدید هستند.
حالات جنین در هنگام مواجه با طعم تلخ یا طعم‌های دیگر
ریسلند اضافه کرد که این مطالعه می‌تواند رویکردی مفید برای تنظیم رژیم غذایی زنان باردار باشد. او گفت: «آنچه ما از تحقیقات دیگر دریافتیم آن است که اگر مادر رژیم غذایی متنوعی مانند سبزیجات و میوه‌ها و ... در زمان بارداری داشته باشد، نوزادان پس از تولد به میزان کمتری دچار بی اشتیاقی غذایی می‌شوند.»
راز سفر طولانی و بی‌وقفه گیلانشاه‌ها
ده‌ها هزار گیلانشاه حنایی از بادهای موافق این مواقع از سال برای مهاجرت سالانه خود از پهنه‌های گِلی و مرداب‌های جنوب آلاسکا و عبور از اقیانوس آرام برای رسیدن به سواحل نیوزیلند و شرق استرالیا استفاده می‌کنند. آن‌ها سفری به طول بیش از ۱۱ هزار کیلومتر را با بال زدن بی‌وقفه در روز و شب و بدون توقف برای غذاخوردن، آب آشامیدن یا استراحت انجام می‌دهند.
اندازۀ کل عالم چقدر است؟
اگر این‌قدر خوش‌شانسید که جایی دور از شهر زندگی می‌کنید، حتماً تا به حال شب‌ها سرتان را به سوی آسمان بالا برده و محو تماشای آن شده‌اید. شب‌هایی که هوا صاف است، منظره‌ی ستارگان نفس‌گیر است، طوری که هر ستاره یک خورشید دوردست به نظر می‌رسد. اگر اطلاعات اندکی داشته باشید یا از یک اپلیکشن کمک بگیرید،
باورهای خرافی عجیب و باورنکردنی از سراسر جهان
رافه یا خرافات یک باور غیرمنطقی است که به خاطر نداشتن آگاهی یا تفسیر نادرست از رابطه علت و معلولی شکل می گیرد. هیچ جامعه، فرهنگ یا کشوری پیدا نمی شود که در آن شکلی از باورهای خرافی وجود نداشته باشد. اگر چه آموزش و فرهنگ مدرن توانایی از بین بردن چنین باورهای خرافه ای و نادرستی را دارند؛ اما...
چند تصویر نادر از باارزش‌ترین گنج‌های تمدن بشر
طلا به‌عنوان عنصری جادویی، یکی از معدود فلزاتی است که بدون نیاز به تصفیه، در طبیعت یافت می‌شود. این بدان معنی است که انسان‌ها طی هزاران سال، تنها با نگاهی گذرا، می‌توانند این ماده درخشان و گران‌بها را شناسایی کنند. طلا به‌حدی نرم و چکش‌خوار است که می‌توان آن‌را به ورقه‌های نازک تبدیل کرد.
خبرهای تازه