سرگرمی و دانستنی‌ها

Tabnakbato | تابناک باتو

رهبران جهان چقدر حقوق می‌گیرند؟!

رهبران جهان چقدر حقوق می‌گیرند؟!

حقوق رهبران کشورهای جهان در سال ۲۰۲۱ چقدر است؟ دستمزد نازل برخی از رهبران قدرتمند جهان غافلگیر کننده است... سباستین کورتز در ۱۸ دسامبر سال ۲۰۱۷ بعنوان صدراعظم اتریش انتخاب شد. او در آن زمان با ۳۱ سال سن، جوانترین رئیس یک دولت در جهان بود. حقوق سالانه صدراعظم در اتریش ۳۲۰ هزار دلار است.
عصر مفرغ در اسپانیا، روزگار حکمرانی زنان؟
تا اواخر قرن شانزدهم پیش از میلاد، کلیه سکونتگاه‌های منطقه ال آرگار متروکه و احتمالا به دلیل شورش‌های داخلی، تخریب شده بودند؛ اما کشف اشیای ارزشمند در گور‌های زنان، این سوال را به وجود می‌آورد که زن‌ها در جامعه آرگاریک چه نوع قدرتی داشتند و آیا حکومت «در دست زنان» بوده است؟
عجیب ترین اعتیادهایی که درباره‌اش شنیده‌ایم
با شنیدن کلمه «اعتیاد» اولین چیزی که به ذهن شما خطور می‌کند مواد مخدر، الکل، قند یا حتی تلفن‌های هوشمند است. با این حال، اعتیاد شامل موارد بسیار دیگری است که شاید قبلاً به آن‌ها فکر نکرده باشید! اعتیاد به هر چیزی مربوط می‌شود که بر مرکز پاداش در مغز تأثیر می‌گذارد و باعث ایجاد رفتار‌های اعتیاد آور می‌شود...
سال ۲۰۲۱ سال راه‌آهن در مقابل هواپیما
اتحادیه اروپا سال ۲۰۲۱ را سال راه آهن نامیده است. همچنین این مبتکر اروپایی بسیار امیدوار است که کمیسیون اروپا و کشور‌های عضو آن، در تامین هزینه این پروژه مشارکت نمایند. طبق ادعای وی، پروژه قطار شبانه مستلزم سرمایه‌گذاری نسبتا کمی است.
حقایقی از سنت‌های عجیب و غریب کشور‌ها
بیش از ۳،۸۱۴ فرهنگ مختلف در دنیا وجود دارد که هر یک از آن‌ها آداب و رسوم مخصوص به خود را دارند. گرچه برخی از آن‌ها با ظهور مدرنیته روش‌ها و سنت‌های قدیمی را رها کردند، اما هنوز هم سنت‌هایی مثل پرت کردن دندان وجود دارد که برای مردم بقیه‌ی دنیا قابل درک نیست. در ادامه با تعدادی از عجیب‌ترین سنت‌های کشور‌های مختلف دنیا آشنا خواهیم شد.
آیا قبایل بومی ناپدید شده و از بین می‌روند؟
بنابراین، این چالشی بزرگ و حیاتی برای قبایل است که با آن دست به گریبان هستند و برای همین، این مبارزه برای آنان بسیار حیاتی است. بدین خاطر کمپینی از طرف سازمان‌های حقوق بشری مانند survival international در این راستا به وجود آمده است.
زن زشت و معروفی که از فراق ناصرالدین شاه دق کرد
حکایت زنان ناصرالدین شاه، حکایت عجیب و غریبی است. از تعداد زیادشان که بگذریم، عکس‌های قدیمی منتشر شده از حرمسرای پادشاهی و چهره‌های خاص این زنان که شباهتی به استاندارد‌های چهره‌ای ملکه‌های دنیا ندارد، آن‌ها را جزو حاشیه‌های جذاب دوره قاجار قرار داده است. زنانی که پشت چهره‌های زمخت شان، حکایت‌های جالبی دارند.
تلاش یک والد برای ازدواج با فرزندش در نیویورک
در ایالت نیویورک هم‌اکنون ازدواج با محارم جرم درجه سه محسوب می‌شود و مجازات آن تا چهار سال زندان برای هر فرد مجرم است. در این ایالت، ازدواج‌هایی که با محارم انجام شود، به رسمیت شناخته نمی‌شود و چنین زوج‌هایی به جرم ازدواج تا شش ماه به زندان می‌افتند و جریمه می‌شوند.
شمس العماره و ساعت هدیه ملکه انگلیس به ناصرالدین شاه
آن زمان که برج آزادی و میلادی در کار نبود، ساختمان ۵ طبقه شمس‌العماره به عنوان بلندترین عمارت، نماد تهران محسوب میشد. مخصوصا اینکه در دل ارگ سلطنتی قرار داشت و نقش مهمی ایفا می‌کرد. البته با اینکه الان تهران شهر برج و ساختمان‌های بلند است، همچنان ساختمان ۵ طبقه شمس‌العماره با معماری بی‌نظیرش به چشم می‌آید.
ماجرای خواندنی ببر مکانیکی سلطان هندی
در هنگام وارسی قصر، یک شی جذاب در اتاق موسیقی داخل کاخ سلطنتی کشف شد. این شی یک ابزار موسیقی بزرگ چوبی به شکل ببر بود که گردن مردی را که با لباس اروپایی به پشت خوابیده بود می‌خورد.
تبدیل بدن انسان به کود برای گیاهان
در پایان این فرایند از هر جنازه حدود چند صد کیلو یا حدود یک متر مکعب خاک به دست می‌آید. به گفته کارشناسان سازگاری زیست‌محیطی این روش از خاکسپاری سنتی یا سوزاندن جسد بیش‌تر است و مصرف انرژی آن یک‌هشتم است. در صورت تصویب نهایی این لایحه، کلورادو بعد از ایالت واشنگتن...
عجیب‌ترین پرونده‌های دادگاه‌های جهان
یک زن آمریکایی شکایتی را علیه اداره حمل و نقل شهری نیویورک و برنامه "شوتایم" تنظیم کرد که به دلیل قرار دادن یک پوستر تبلیغاتی ترسناک در پله‌های مترو، باعث وحشت او و شکستن مچ پایش در سال ۲۰۱۳ شد.
سمسوری چیست؟
سمسوری شبیه یک توپ گرد بوده و دارای یک گوشت نارنجی و آناناسی و شیرین مزه می‌باشد. پوست آن نازک و دارای عطر دل نشین و رنگ پوست آن سفید و دارای شیار‌های موازی و سبز است. هرچه رنگ آن زرد روشن‌تر باشد رسیده‌تر و شیرین‌تر می‌باشد. این رقم زودرس و شیرین بوده و مناسب و سازگار با آب و هوای ایران تولید شده است.
فجایعی که بر اثر اشتباهات انسان‌ها رخ داد
کلمه فاجعه معنای منحصر به فردی دارد. این کلمه فقط به معنی مصیبت عظیم نیست بلکه خرابی و صدمه‌ای را که مصیبت به بار آورده را نیز شامل میشود. فجایع ناگهانی و در مدت نسبتا کوتاهی رخ می‌دهند...
پارادوکس عجیب زندگی مدرن که یک کاربر توییتر فهرست کرد
ما تصور می‌کنیم که توییتر، جایی برای نوشتن مطالب عمیق و طولانی نیست. اما گاهی رشته‌توییت‌هایی هم توسط کاربران ایرانی و هم فرنگی گذاشته می‌شود که بسیار جذاب هستند. مثلا حدود یک هفته قبل یک کاربر توییتر به نام دیوید پرل، یک رشته توییت جالب منتشر کرد که عنوانش این بود:...
استتار شگفت انگیز ماهی برای زنده ماندن
ماهی برگی در سال دهه ۱۹۲۰ کشف شد. آن زمان برای کشف گونه‌های جدید در رود سم می‌ریختند تا جسد همه جانداران به سطح بیایند. طی این بررسی‌ها کسی متوجه چیزی شبیه دهان در یک برگ شد و سرانجام متوجه شدند که با ماهی روبرو هستند. این ماهی، ماهی بومی آب‌های بولیوی، برزیل، کلمبیا، پرو و ونزوئلاست.
خبرهای تازه