چیدمان و هنر

Tabnakbato | تابناک باتو

مسجد صورتی، شاهکار معماری

مسجد صورتی، شاهکار معماری

شیشه‌های رنگی، نور را بازتاب می‌دهد و رنگ صورتی که بر پهنای مسجد غالب شده، خود را به فرش‌ها و فضای داخل رسانده و زیبایی خیره کننده را مهمان چشمان بازدیدکنندگان می‌کند. زیبایی محض در این فضای معنوی، حاصل تبلور نور و رنگ است و همین درخشش بی حد، پای گردشگران بی‌شمار داخلی و خارجی را به شیراز باز کرده است.
راه حل کمبود جا در خانه‌های کوچک
از تغییراتی که نسبت به گذشته اتفاق افتاده و به‌وضوح شاهد آن هستیم، کوچک‌تر شدن فضای خانه‌ها و گسترش آپارتمان‌نشینی است. دیگر زیاد مهم نیست که خانه‌ بزرگ و ویلایی باشد یا کوچک و آپارتمانی. در این نوشتار ما می‌خواهیم چند پیشنهاد برای دکور خانه‌ کوچک را بررسی کنیم. با ما همراه باشید.
فرش مناسب زیر میز ناهارخوری
برخی از افراد، مخالف پهن کردن فرش در این بخش از خانه هستند. آن‎ها معتقدند با وجود فرش زیر میز ناهارخوری جابه‌جایی صندلی‌ها مشکل می‌شود و احتمال آسیب رساندن به فرش هم زیاد است. از همه مهم‌تر انداختن فرش در جایی که غذا خورده می‌شود، در نهایت باعث کثیفی فرش شده و باید شسته شود.
عایق‌کاری ساختمان و انواع آن
امروزه یکی از مهم‌ترین و هوشمندانه‌ترین کار‌هایی که در ساختمان‌ها انجام می‌شود عایق‌کاری ساختمانی است. این روش می‌تواند در صرفه‌جویی و همین‌طور کاهش اتلاف انرژی در ساختمان‌ها کمک بسیاری کند. به طور کلی باید بگوییم که عایق‌ها می‌توانند از نظر فرم، جنس و همین‌طور عملکرد خود با هم تفاوت داشته باشند و بر اساس همین معیار‌ها به دسته‌های متفاوتی تقسیم‌بندی شوند.
نگاهی به عجیب‌ترین خانه‌های جهان
همه‌ی ما به یک سرپناه نیاز داریم، اما همه‌ی آدم‌ها از زندگی در شهر‌های بزرگ یا حتی کوچک خوش شان نمی‌آید. آن‌ها ترجیح می‌دهند جایی تا حد ممکن دور از بقیه زندگی کنند. اما بعضی به این هم بسنده نمی‌کنند و دوست دارند جایی بروند که تا پیش از آن‌ها پای هیچ بنی بشری به آنجا نرسیده باشد.
فرش نازک بهتره یا فرش ضخیم؟
ضخامت فرش ماشینی یکی از مواردی است که برای برخی افراد به عنوان مهم‌ترین ملاک محسوب می‌شود. ضخامت فرش به مواردی، چون شانه، تراکم و جنس الیاف بستگی دارد به طور مثال منظور از تراکم فرش ماشینی؛ دو برابر تعداد گره‌هایی است که در یک متر از طول فرش وجود دارد، یعنی در هر متر از طول فرش با تراکم ۲۵۵۰، تعدادی معادل ۱۳۵۰ گره وجود دارد.
صندلی‌های تک نفره و کمکی در خانه
مبلمان و صندلی‌ها از اجزای ضروری و چندمنظوره در دکوراسیون فضا هستند صندلی‌های تکی علاوه بر استفاده برای میز ناهار خوری، ایده آل برای کناره‌های فضا و گوشه‌های دنج منزل هستند میتوانید از آن‌ها در کنار کتابخانه به جای نیمکت درکنار درب ورودی و یا بین مبلمان نشیمن برای تعداد مهمانان بیشتر استفاده کنید.
ایده برای طراحی استخرهای سرپوشیده
استخرها از نظر موقعیت قرارگیری در ساختمان به دو دسته کلی سرپوشیده و روباز تقسیم می شوند. دسته اول در داخل خانه ها یا در محیط های اختصاصی مانند اتاقکی در گوشه ی باغ و ویلا قرار دارند که به نسبت و به دلیل هزینه‌ی بالاتر، خواهان کمتری در میان مردم دارد. اما باید نکاتی را برای طراحی آن ها در نظر داشته باشید.
معماری منحصربه‌فرد خانه‌های چوبی در سیبری
شهر تومسک مرکز استان تومسک در جنوب غربی سیبری روسیه قرار داد که خانه‌های چوبی از ویژگی‌های بارز این شهر محسوب می‌شود. تومسک یکی از قدیمی‌ترین شهر‌های سیبری است که در سال ۱۶۰۴ تاسیس شده است. هنگام ورود به این شهر معمای منحصربفرد خانه‌های چوبی بیشتر از همه نظر‌ها را به خود جلب می‌کند.
ایده‌هایی برای ایجاد دیوار گالری در خانه
دیوار گالری مجموعه‌ای از گروه‌های عکس و کاغذهای چاپ شده و عجیب و غریب است که می‌تواند به شخصیت و کارکتر یک خانه بیفزایند. هر نوع از این طراحی‌های گالری، برای خالق آن منحصر به فرد و خاص است. اندازه این تصاویر می‌تواند کوچک یا بزرگ باشد، اما هر اندازه‌ای که باشد، همیشه به اتاق جذابیت و مکانی برای خیره شدن چشم‌ها می‌دهد.
انواع شومینه از نظر شکل ظاهری و سوخت
شومینه از گذشته تا به امروز بعنوان یک وسیله گرمایشی زیبا و جذاب مورد استفاده گرفته است. این وسیله نه تنها فضای منزل را گرم می‌کند بلکه بعنوان یک عنصر دکوراتیو زیبایی فضای اتاق را دوبرابر می‌نماید. اکنون با توجه به اهمیت ویژه دکوراسیون داخلی، طراحان و معماران ایده‌های جدیدی برای تزیین دیوار شومینه ارائه می‌دهند.
دکوراسیون پاییزی با رنگ اکر چرا و چگونه؟
اگر رنگ اکر را با خاک اکر تعریف کنیم قدری به مشکل بر میخوریم، زیرا خاک اکر در طبیعت گاهی مایل به قرمز، گاهی مایل به بنفش می‌باشد، ولی آن چیزی که به عنوان رنگ اکر در جهان شناخته می‌شود رنگ خاک اکری می‌باشد که در طیف زرد قرار دارد و بهترین توصیف برای آن ترکیب قهوه‌ای و زرد می‌باشد.
آشنایی با همه انواع پرده ها در چیدمان منزل
نوع پرده‌ای که قرار است از آن در دکوراسیون داخلی استفاده کنید، به ابعاد پنجره، جهت‌گیری آن نسبت به نور، مقدار نور ورودی، سبک دکوراسیون داخلی و حتی راحتی استفاده از پرده وابسته است. طبیعتا هر کدام از پرده‌ها با توجه به خصوصیاتی که دارند، برای استفاده در فضا‌های خاصی مناسب است. در ادامه این نوشتار به معرفی انواع پرده دکوراسیون خواهیم پرداخت.
آنچه باید از چمن مصنوعی بدانیم؟
چمن مصنوعی یک کالای لوکس در دکوراسیون بوده دنیای امروز دنیای سرعت و تکنولوژی است. برای همین در تمامی زمینه‌ها کارشناسان و متخصصان سعی می‌کنند، برترین و به صرفه‌ترین محصولات را برای مشتریان عرضه کنند. چمن مصنوعی و تکنولوژی ساخت آن هم از این قائده مستثنی نبوده و متخصصان این عرصه سعی کرده اند، پوششی طراحی کنند که...
نکات استفاده از وسایل تزیینی در دکوراسیون
مشاهده این که چگونه وسایل تزیینی کوچک می‌توانند تاثیرات بزرگ و قابل توجهی در طراحی داخلی فضای اتاق ایجاد کنند، همیشه باعث تعجب می‌شود. اما اگر به برخی نکات کلیدی در این مورد توجه نشود، یک اکسسوار کوچک می‌تواند طراحی داخلی یک مکان را به طور کامل تحت تاثیرات منفی قرار دهد.
راهنمای خرید مبلمان شیک
هرچند کلمه مبلمان شامل همه عناصر موجود در یک اتاق پذیرایی یا نشمین می‌شود، ما و شما خوب می‌دانیم وقتی از مبلمان حرف می‌زنیم از یک ست یا مجموعه‌ای از مبل حرف می‌زنیم که قرار است تنها و مهم‌ترین عنصر محل نشستن در خانه‌های‌مان باشد؛ محلی که بیشتر لحظه‌های‌مان در خانه را روی آن‌ها می‌گذرانیم و اگر دوست‌شان نداشته باشیم و...
خبرهای تازه