خانواده

Tabnakbato | تابناک باتو

دلایل و راههای درمان افسردگی در میانسالی

دلایل و راههای درمان افسردگی در میانسالی

افراد در سنین میانسالی، ممکن است با تغییرات زیادی مواجه شوند. بازنشستگی، مستقل شدن فرزندان، ضعف‌های بدنی، بیماری‌های مختلف و... از جمله تغییراتی است که در سنین میانسالی اتفاق می‌افتد و گاهی اوقات باعث ایجاد افسردگی در افراد می‌شود. در ادامه به عوامل ایجاد افسردگی در میانسالی را بررسی می‌کنیم.
رازهای مردان که از ته دلشان دوست دارند شما بدانید!
ممکن است ابراز احساسات به صورت غیر مستقیم برای مردان راحت‌تر باشد. از آن‌ها بپرسید در یک آخر هفته رومانتیک چه کار‌هایی دوست دارند انجام بدهند. یا اولین باری که شما را دیده، چه فکری در موردتان کرده است. پاسخ آن‌ها در واقع احساسشان را آشکار می‌کند و شما را به او نزدیک‌تر.
با گذشته جنسی همسرتان چگونه برخورد کنید؟
زوج هایی که قبل از ازدواج رابطه جنسی داشته اند، در زندگی زناشویی خود دچار مشکل خواهند شد.این جمله از زبان یک کارشناس ازدواج و رئیس موسسه ی پویایی شناسی خانواده خطاب به شنوندگان کثیری از افراد متاهل می باشد. از طریق کارهای موسسه ی پویاشناسی خانواده روی هزاران زوج، متوجه شده ایم که
چه کنیم که کمتر از آینده بترسیم
ترس، احساسی معمولاً ناخوشایند، اما طبیعی است که در واکنش به خطرات واقعی ایجاد می‌شود. اما دلشوره و اضطراب واکنشی است که معمولاً بدون وجود تهدید خارجی رخ می‌دهد، پس باید این دو مقوله را از هم جدا دانست. آنچه به اضطراب مربوط است این که ناشی از تهدید‌هایی است که غیرقابل اجتناب تلقی می‌شوند.
وقتی نمی‌توانیم شرایط را تغییر دهیم چه کنیم؟
امروزه ما در شرایطی قرار داریم که بار‌ها و بار‌ها مجبوریم از اصول و ارزش هایمان عدول کنیم و کوتاه بیاییم و این برای افرادی که پایبندی به اصول و ارزش‌های زندگی برایشان معنا آفرینِ خلا هستی و تهیگی جهان است به شدت دشوار و آسیب زننده است، اما قدرت زندگی جاری وا می‌داردمان به ناگزیر از خط قرمز هایمان عدول کنیم.
روابط اجتماعی شخص مورد نظر شما چگونه است؟
ما در گفتگو و بحث‌های روزانه از کلمه «شخصیت» بسیار استفاده می‌کنیم، فلانی شخصیت قوی‌ای دارد، قدرت رهبری دارد یا فلانی سست‌عنصر است و از این قبیل. اما واقعا این شخصیت چیست؟ چگونه ارزیابی می‌شود؟ آیا آنهایی که شخصیت ناهنجار دارند، اختلال روانی هم دارند؟ آیا می‌توان شخصیت‌های ناهنجار را اداره کرد؟
۱۰ عادتی که کمابیش بیشتر ما داریم
وقتی به عادات‌ بد فکر می‌کنیم؛ فورا ذهن‌مان سراغ سیگار کشیدن یا خوراکی‌هایی با ارزش غذایی پایین و منفی می‌رود. اما برخی از عادات‌ بد وجود دارند که با آن‌ها اصلا آشنا نیستیم و حتی خبر نداریم چقدر باعث آزار خودمان یا اطرافیان ما می‌شوند. برخی از عادات‌ بیشتر از اینکه برای شما نفع داشته باشند؛
با این ترفندها دست دروغگوها را رو کنید
محققان می‌گویند نزدیک به ۶۰ درصد افراد ۱۰ دقیقه را هم نمی‌توانند بی گفتن دروغ سپری کنند. به این ترتیب، با یک حساب سرانگشتی می‌توان فهمید هر روز در مجموع چقدر دروغ گفته می‌شود. با این حال، راه‌هایی هست که با استفاده از آن‌ها می‌توانیم متوجه شویم طرف مقابل مان دروغ می‌گوید یا راست...
فایده شگفت انگیز زندگی مینیمالیستی
مینیمالیسم راهی برای متوقف کردن سرسختی دنیای اطراف ماست ؛ ما در جامعه ای زندگی می کنیم که به ذخیره اجناس خود تکیه می کند؛ ما مواد مصرفی، تملکات مادی، خرت و پرت، قرض، حواس پرتی و سر و صدا را کامل مصرف می کنیم آنچه که به نظر نمی رسد داشته باشیم، هر معنای دیگری است که در جهان ما باقی مانده است.
اشتباهاتی که مسیر زندگی را مشخص می‌کند
درس گرفتن از اشتباهات گذشته که مسیر زندگی را مشخص میکند: همه ما اشتباه می‌کنیم. گاهی می‌دانیم و اشتباه می‌کنیم و گاهی ناآگاهانه گرفتار اشتباه می‌شویم. در هر صورت، اگر بیشتر تمرکز کنیم، آگاهی بیشتری پیدا کنیم و بدانیم که اشتباهاتی که به ما می‌آموزد، درصد اشتباهات آگاهانه و ناخودآگاه ما در زندگی کمتر و کمتر می‌شود.
سندرم «می‌دانم که حق با من است»!
بارها از دیدن افرادی که علیرغم امکان دسترسی آزاد به اطلاعات، از تعصبات کورکورانه دست برنمی‌داشتند در شگفت بودم. بارها افرادی با تحصیلات عالی را دیده بودم که با وجود دیدن ویدئوهای یوتیوب، خواندن مقالات روزنامه‌ها و سایت‌های مختلف، همچنان ذهنی «صد در صدی» داشتند و دارند...
آیین درخشان که افراد بسیار موفق هر روز از آن‌ها پیروی می‌کنند
اگر می‌خواهید به یک تعادل در کار و زندگی برسید؛ مهم است که روی مراسم صبح‌گاهی خود تمرکز داشته باشید و مقید به انجام آن شوید. تحقیقات زیادی نشان دادند سحرخیزی و انجام کارهای مشخص در صبح زود باعث شادی شما در طول روز می‌شود. باید در همان صبح زود روی اهداف خود تمرکز کنید و بدانید دنبال چه چیزی هستید.
با حسادت خود چگونه روبرو شوید تا بر آن غلبه کنید؟
هیچ چیز نمی‌تواند مثل حسادت رابطه‌ای را به سرعت خراب کند. به همین ترتیب، هیچ‌کس همسر، شریک، معشوق، خواهر و برادر، هم‌کار و یا دوستِ حسود نمی‌خواهد و هیچ‌کس از حسادتِ حسود یا رفتار غیر عادی و آزار‌دهنده حاسدان لذت نمی‌برد. پرسش اصلی این است: چگونه می‌توانیم بر حسادت غلبه کنیم؟
من خجالتی‌ام؛ چه کنم؟
خجالت با افسردگی ارتباط دارد و به طرز غریبی با ترس از خود (Autophobia) نیز مرتبط است. همه اینها باعث می‌شود افراد خجالتی با احتیاط از دیگران كناره گیری كرده و خود را از محبت محروم كنند. با این حال، غلبه بر خجالت ممکن است. در این درس پنج توصیه برای کمک به شما در فائق شدن بر کمرویی ارائه شده است.
در دفاع از مردمی که حق انتقاد دارند
به بهانۀ درگذشت آزاده نامداری
آری، مردم ما می‌فهمند و به همین دلیل نمی‌توان و نباید آن‌ها را صرفا "بینندگان عزیز"ی دانست که عزتشان در فقدان ذهنیت انتقادی و ستایش محض سلبریتی‌هاست. درگذشت غم‌انگیز خانم آزاده نامداری، تیغ انتقاد سلبریتی‌ها را متوجه مردم کرده است. در ابتدا باید گفت که مراد از "مردم" در این یادداشت چیست ....
نقاط تشابه رفتارهای عاشق و معتاد
عشق کوکائین است
عشق تجربه‌ای است بی‌همتا، شور و لذتی وصف‌ناشدنی و درد و حرمانی تسلی‌ناپذیر. عشق بر ما هجوم می‌آورد و ذهن و ضمیرمان را تسخیر می‌کند. گویی چیزی است غریزی، نه ارادی. عشق چیست و چه بر سر ما می‌آورد؟ احتمالاً نزدیک‌ترین تجربۀ انسانی به عشق اعتیاد است. آزمایش‌های متعددی بر یکسانی این دو تجربه در فعالیت‌های مغزی ما صحه می‌گذارد.
خبرهای تازه