خانواده

Tabnakbato | تابناک باتو

آیا رویداد‌های زندگی پدربزرگ و مادربزرگ شما می‌تواند بر ژن‌های شما تأثیر بگذارد؟!

آیا رویداد‌های زندگی پدربزرگ و مادربزرگ شما می‌تواند بر ژن‌های شما تأثیر بگذارد؟!

اگر هنگام خوانده شدن ژنوم به ژن‌های خاصی دسترسی پیدا نشود، مثلا مولکول‌های حجیم سد راه آن‌ها شوند، آنگاه این ژن‌ها به پروتئین رمزگشایی نمی‌شوند. پیچیدن رشته‌های بلند DNA در اطراف کمپلکس‌های پروتئینی اصلی به نام هیستون‌ها به اندازه کافی محکم می‌تواند اثری مشابه و خاموش‌کننده داشته باشد.
کشف تازه دربارۀ ارتباط کابوس و آلزایمر
تحقیقات تازه نشان می‌دهند که ارتباط معنی‌داری بین کابوس دیدن در میانسالی و ابتلا به زوال عقل در پیری وجود دارد. حتی ممکن است کابوس دیدن خودش «علت» ابتلا به زوال عقل باشد. ما یک‌سوم عمرمان را در خواب سپری می‌کنیم و یک‌چهارم زمانی که خوابیم صرف خواب دیدن می‌شود.
عاداتی کوچک که بر خلق‌وخوی ما تأثیر می‌گذارند
خلق‌وخوی ما بر همه چیز تأثیر می‌گذارد، از نحوه‌ی تعامل ما با همکارانمان گرفته تا میزان سخاوتمندانه انعام دادنمان به پیش‌خدمت رستوران گرفته تا اینکه آیا به یک غریبه در خیابان لبخند بزنیم یا نه. قدرت یک حس خوب را نمی‌توان به سادگی دست کم گرفت! اما آیا می‌دانستید که عادت‌های کوچک ما تا چه حد بر خلق و خو و وضعیت عاطفی ما تأثیر می‌گذارند؟
چگونه بر اضطراب ناشی از برقراری ارتباط چشمی غلبه کنیم؟
ارتباط چشمی در تعاملات اجتماعی اهمیت زیادی دارد، به طوری که ترس از انجام این کار می‌تواند در ارتباطات روزمره اختلال ایجاد کند. با برقراری تماس چشمی به طرف مقابل نشان می‌دهید که به او احترام می‌گذارید و صحبت‌هایش را درک می‌کنید. از سوی دیگر، ارتباط چشمی اعتماد به نفس و صداقت شما را نشان می‌دهد و باعث می‌شود که در نظر مخاطب جذاب‌تر به نظر برسید.
بیش فعالی و در هر سن چه علائمی دارد؟
اختلال نقص توجه
بی‌توجهی: شش نشانه از نشانه‌های زیر یا بیشتر که دست کم شش ماه ادامه داشته‌اند و شدت و درجه آن‌ها با مرحله رشدی فرد مطابقت و مناسبت ندارد (یعنی در مقایسه با همسالان رفتار مخصوص رشد و عادی نیست). این نشانه‌ها بر فعالیت‌های اجتماعی و تحصیلی یا شغلی تأثیر مستقیم می‌گذارند.
۱۰ ترفند برای تبدیل بحران میانسالی به یک شروع جدید
بحران میانسالی آنقدر رایج و گسترده است که اغلب از آن به عنوان طرح سریال و فیلم‌های تلویزیونی استفاده می‌شود. احتمالاً لازم نیست خیلی سخت فکر کنید تا اپیزودی را در مورد مردی میانسال که از روی هوی و هوس یک ماشین اسپورت قرمز می‌خرد یا به یاد آوردن جوکی در یک فیلم که رابطه یک شخصیت را گردن بحران میانسالی او می‌اندازند، فکر کنید.
آیا با افزایش سن ضریب هوشی کاهش می‌یابد؟
متخصص روانشناسی و روانشناسی می‌گوید: «هوش معمولاً با مجموعه‌ای از آزمون‌ها اندازه‌گیری می‌شود، به عنوان مثال، برخی در مورد مهارت‌های زبانی، برخی در مورد مهارت‌های غیر کلامی مانند حل پازل، برخی در مورد اینکه چقدر می‌توانید یک کار را سریع انجام دهید. » علوم اعصاب از دانشگاه بیرکبک انگلستان.
سرنخ‌هایی که ممکن است همسرتان در حال خیانت باشد
باید خاطرنشان کرد که حتی اگر شریک زندگی هیچ یک از نشانه‌های بالا را نشان ندهد، حتما به حس شهودی و آنچه وجود شما در این رابطه به شما می‌گوید توجه کنید. در صورت دیدن برخی از علامت‌ها نیز هرگز دچار ترس و ناراحتی نشوید و سریع تصمیم نگیرید. در این زمان حتما با یک مشاور یا یک شخص متخصص، مورد اعتماد و باتجربه‌ای صحبت کنید.
خوش‌بینی و بدبینی چه تاثیری بر زندگی ما می‌گذارند؟
خوش‌بین بودن بهتر است یا بدبین بودن؟ جواب این سوال به اندازه‌ای که فکر می‌کنید روشن و صریح نیست. با وجود اینکه تحقیقات نشان می‌دهند که افراد خوش‌بین خوشحال‌تر و سالم‌تر هستند و سطح عملکرد بهتری در مدرسه و فعالیت‌های ورزشی دارند، اما بدبین بودن هم مزایایی دارد که ممکن است باعث تعجبتان بشود.
تکنیک کاربردی برای پیدا کردن دوستان جدید در بزرگسالی
چیز‌های کمی در زندگی وجود دارد که از دوستان صمیمی و حمایت‌گر، مهم‌تر باشند. النور روزولت یک بار در این باره گفت: «بسیاری از مردم وارد زندگی شما می‌شوند و از زندگی شما خارج می‌شوند، اما فقط دوستان واقعی ردپایی در قلب شما بجای خواهند گذاشت.» با نگاهی به دوستانی که در زندگی شما آمده‌اند و رفته‌اند، احتمالاً می‌توانید درک کنید که این جمله چه‌قدر درست است.
ویژگی‌های دختر خوب برای ازدواج
می‌گویند ازدواج همچون پیوندی است که از درختی به درخت دیگر می‌زنند. اگر خوب گرفت هر دو زنده می‌شوند و اگر بد شد هر دو می‌میرند. دقت در انتخاب همسر و حتی گاهی کمال گرایی در انتخاب همسر ضرورتی است که احتمال موفقیت در ازدواج و خوشبختی را بالا می‌برد. در این نوشتار برخی از خصوصیات دختر خوب برای ازدواج را برشمردیم ...
همه چیز درباره انتظارات و توقعات مادی در ازدواج
انتظارات مالی و توقعات مادی یکی از پایه‌های اساسی ازدواج است و داشتن دیدگاه درست و منطقی در این مورد، تضمین کننده پایدار ماندن عشق و صمیمیت در ازدواج خواهد بود. توقعات مادی در ازدواج یکی از گزینه‌های اصلی برای انتخاب و ازدواج است. از آنجایی که مخارج یک خانم همیشه دو برابر مخارج یک آقا است...
وقتی احساس تنهایی می‌کنید، این کارها را انجام دهید
تنهایی یک احساس رایج شده، اما کارهایی وجود دارد که می‌توانید برای کمک به احساس ارتباط بیشتر انجام دهید. گوش دادن به موسیقی، تماس با یک دوست، قدم زدن در بیرون و سایر فعالیت‌ها ممکن است احساس انزوا را کاهش دهد. حتی قبل از پریشانی روانی و تنهایی افزایش یافته در طول همه‌گیری کرونا COVID-19، نظرسنجی ژانویه ۲۰۲۰ گزارش داد.
وقتی که هیچ چیز خوشحال‌تان نمی‌کند
چرا دیگر هیچ چیز مرا خوشحال نمی‌کند؟ این سؤالی است که بسیاری از افراد از خود پرسیده و سعی می‌کنند پاسخ و راه‌ی حل مناسبی برای آن پیدا کنند. چون از انجام کارهایی که قبلاً از آن‌ها لذت می‌بردند دست کشیده‌اند، صبح‌ها نمی‌توانند از رخت‌خواب بلند شوند یا نسبت به آینده‌ی خود سردرگم و ناامید هستند.
چگونه می‌توان انتخاب‌های بهتری داشت؟
در یک مقاله‌ی مهم که در سال ۲۰۰۰ میلادی منتشر شد، روانشناسان دریافتند که وقتی به مردم انتخاب‌های کمتری داده می‌شود، احتمال اینکه اقدام به خرید محصولات کنند، بیشتر است. علاوه بر این، متوجه شدند که اگر انتخاب‌های کمتری در اختیار مردم قرار داشته باشد، آن‌ها از خرید خود رضایت بیشتری دارند. از این یافته به‌عنوان «پارادوکس انتخاب» یاد می‌شود.
واقعا شادی واقعی چیست؟
یکی از سوالات رایج مردم که آن را در هر جایی جستجو می‌کنند این است که “چگونه می‌توانم شادتر باشم؟” چیزی در زندگی آنها نامتعادل است و آنها به دنبال راهی هستند تا دوباره احساس کنند که خودشان هستند. در این موارد، روانشناسان به این نکته اشاره می کنند که شادی مانند یک کلید برق نیست. نمی‌توان آن را به یک دستور روشن کنیم.
خبرهای تازه