خانواده

Tabnakbato | تابناک باتو

مفهوم درماندگی آموخته شده و ناامیدی دوره کرونا

مفهوم درماندگی آموخته شده و ناامیدی دوره کرونا

شاید نیت و غرض اولیه بسیاری از تحقیق‌ها و آزمایش‌های روانشناسی، بررسی و تبیین مشکلات فردی باشد، منتها با اغماض‌هایی می‌توان آنها را به جامعه تعمیم داد. یکی از سؤالاتی که شاید در مشاهده جامعه ایران زیاد به ذهن برسد، ایستایی‌ها و حیرانی‌هایی است که هر چند وقت یک بار به آن مبتلا می‌شود که در تضاد با اپیزودهای شورمندی و مانیاهای دوره‌‌ای آن است.
فراغت بی فراغت زنان در نظام مردسالار
آیا زنی را دیده‌اید که به عنوان «زنگ تفریح» برای دکور خانه پرده یا گوبلن بدوزد؟ یا زنی که به عنوان تفریح فرزند خود را به پارک بازی ببرد و تمام مدت شش‌ دُنگ حواسش به فرزندش باشد؟ چند بار زنان را در حال فعالیت‌هایی دیده‌اید که نه فقط اسمشان تفریح باشد، بلکه حقیقتا با فراغ خاطر همراه باشند و در خدمت خانه داری و فرزند داری نباشد؟
در این دوره، انسان، با شوق کپی می‌کند!
شوق یادگیری، آن‌ چیزی است که انسان را از یکنواختی و پوچی در این جهان مستدام، در امان نگه داشته است. انسان می‌آموزد چگونه این جهان را ببیند و چگونه آن را به کام خود شیرین کند. از این رو که احوال جهان، همیشه در حال تغییر است، به افرادی نیاز است که نه تنها علت تغییر باشند بلکه جامعه‌ای را شکل دهند که تغییرپذیر باشند.
رفتارشناسی «بلاک» در فضای مجازی
در دانشگاه از زبان دانشجوهایم، در دفتر مشاوره از زبان مراجعه کنندگان و در محیط اطراف از زبان نزدیکان، بار‌ها درباره ارتباطاتشان و “بلاک” کردن شنیده ام. اغلب آن‌ها به عنوان امری بدیهی و طبیعی در روابط مجازیشان از بلاک کردن نام می‌برند. به نظر می‌رسد این عمل کم کم تبدیل به امری رایج و یک سنت رفتاری فراگیر در روابط مجازی مردم شده است.
مرخصی اندوه در دانمارک قانونی شد
همه احزاب سیاسی دانمارک از این تصمیم پشتیبانی کردند. این مرخصی در سال ۲۰۱۹ از سوی برخی شهروندان دانمارکی درخواست شد و طبق گفته رسانه های دولتی دانمارک، دولت این کشور اکنون در حال مطالعه راه‌های تأمین مالی و انجام اصلاحات لازم است. این مرخصی در سال ۲۰۱۹ از سوی برخی شهروندان دانمارکی درخواست شد.
آیا شما هم آدم بی‌عرضه‌ای هستید؟
رادیو را خاموش می‌کنم و پیام‌های تلگرامی‌ام را باز می‌کنم: «سلام استاد. ۱۵ ماهه فارغ‌التحصیل شدم و هنوز بیکارم. چند آزمون استخدامی شرکت کردم و هر بار رتبه‌ی ۵ آوردم، ولی همش یک یا دو نفر می‌خواستند. می‌خواستم ازتون خواهش کنم اگه جایی کاری سراغ دارین منو معرفی کنید. غیر مرتبط هم باشه خوبه.
نابودی زندگی زناشویی با توقعات نامعقول همسر
داشتن توقع به خودی خود مشکلی ندارد. هنگامی که ما وارد چرخه آسیب دیده می شویم که این توقعات نابه جا و غیرمنطقی باشند. توقعات نابه جایی که سبب می شود از زندگی راضی نباشیم و دایم در انتظار باشیم توهمات ذهنی ما به وقوع بپیوندد. این توقعات در مقوله ازدواج بیشتر خودش را نشان می دهد. هرکسی از ازدواج انتظاراتی دارد و با توقعات خاص خودش وارد زندگی مشترک می شود.
خودتخریب‌گرها چه کسانی هستند؟
ساده‌ترین تعریف درباه خودتخریبی، میل به دوست داشتنی نبودن و نادیده گرفتن خود است. هر رفتاری که رنگ و بوی انتقادهای تند از خود و مقایسه خود با دیگران در سخت‌گیرانه‌ترین حالت ممکن را داشته باشد، رفتار خود تخریبی لقب می‌گیرد مانند من باهوش نیستم، آدم ناتوانی هستم، از همه دوستانم بدبخت‌ترم و... .
چرا اول بودن، برتر از بهترین بودن است؟!
بسیاری از مردم بر این باورند که مساله اساسی در بازاریابی این است که مشتری را متقاعد کنند که دارای بهترین محصول یا خدمت هستند. این باور، درست نیست. اگر شرکت شما سهم اندکی در بازار داشته باشد و مجبور باشید با رقبای بزرگ‌تر و پولدارتری مبارزه کنید، در آن صورت استراتژی بازاریابی شما، احتمالا از ابتدا نادرست بوده است. شما نخستین قانون مدیریت روان‌شناسی بازار را نقض کرده‌اید.
تئوری فیل سفید چیست؟
... مشکل زمانی به وجود می‌آمد که کشور به دلایلی مثل قحطی، سیل، جنگ و … دچار کمبود منابع می‌شد. در واقع اصطلاح فیل سفید به دارایی‌هایی از زندگی و سازمان ما گفته می‌شود که امروزه کاربرد و فایده‌ای برای ما ندارند و هزینه‌ی نگهداری آنها بیش‌تر از سود آنهاست، ولی ما باز هم اصرار به نگهداری این دارایی‌ها داریم.
چگونه می‌توان کودک درون را فعال کرد؟
والد بیانگر روحیات امر و نهی‌ها و باید و نباید‌های پدرانه و مادرانه ماست. افکاری که شما از فرهنگ و مذهب و عقاید گذشته گرفته‌اید. بالغ حالتی است که شما را در هر موضوعی کمک می‌کند که ابتدا جمع‌آوری اطلاعات بکنید و بعد به تحلیل سود و زیان بپردازید. بالغ حالتی است که شما را در هر موضوعی کمک می‌کند که ابتدا جمع‌آوری اطلاعات بکنید و ...
خانواده‌ها در دوراهی ثبت‌نام دانش‌آموزان
اینها تنها بخشی از حرف‌ها و دغدغه‌های خانواده‌هایی است که نگران سال تحصیلی جدید دانش‌آموزانشان هستند. در این روزهای کرونایی خیلی از خانواده‌های دانش‌آموزان بلاتکلیفند. آنها نمی‌دانند برای سال تحصیلی جدید چه تصمیمی برای مدرسه رفتن دانش‌آموزانشان بگیرند.
قدرت هنجارهای اجتماعی علیه زنان
محدودیت رفتاری و بدنی و تعریف زن به‌عنوان فردی در مالکیت مرد با مفاهیمی مانند آبرو و ناموس نمود پیدا می‌کند. در هر حوزه‌ای زمانی که در ارتباط با یک اندیشه یا یک هدف مفاهیمی تعریف شوند، آن حوزه دارای رسمیت و معنا می‌شود. آبرو و ناموس دو مفهوم هستند که برای نهادینه‌سازی مالکیت جامعه بر زنان تعریف شدند.
هدیه دادن رسم و رسوم دارد، خراب‌کاری نکنید
در هدیه دادن به طرف مقابل تان اثبات کنید که برای پیدا کردن دکمه خوشحالی اش فکر کرده اید و وقت گذاشته اید. حتی بعضی وقت‌ها بد نیست به هدیه‌هایی فکر کنید که بشود در آن‌ها امضا یا رد و نشانی از خودتان پیدا کرد. مثل: یک کاردستی، یک دست نوشته یا حتی یک نقاشی. به سراغ وسایل کوچک و اشیا ظریف بروید.
وفاداری واقعی در زندگی مشترک یعنی این
وفاداری و حفظ تعهد یک ویژگی انسانی است که در کلیه ارتباطات انسانی و مهم تر از همه روابط زناشویی باید به آن توجه شود. پرورش یک چنين خصلت انسانی بستگی به شخصیت و تربیت شخص دارد و چیزی نیست که بتوان آن را به کسی در چند جمله آموزش داد. بلکه باید در سیر پرورش شخصیت هر انسانی به تکامل برسد.
چگونه کاریزماتیک شویم؟
... بنابراین ما می‌توانیم کاریزما را به عنوان توانایی جذب و تأثیرگذاری سحرگونه بر اطرافیان خود تعریف کنیم. معمولاً آسان است که بگوییم يک شخص کاریزماتیک است یا نه. با این وجود، تعیین مهارت‌ها و ویژگی‌هایی که این افراد در اختیار دارند و دیگران فاقد آن هستند اغلب دشوار است.
خبرهای تازه