سلامت و بهداشت

Tabnakbato | تابناک باتو

یکی از محبوب‌ترین رژیم‌های غذایی در سراسر جهان

یکی از محبوب‌ترین رژیم‌های غذایی در سراسر جهان

رژیم کتوژنیک یکی از محبوب‌ترین رژیم‌های غذایی در سراسر جهان است که برای لاغری سریع و بهبود سلامت جسمی مورد استفاده قرار می‌گیرد. بررسی‌ها نشان داده اند که رژیم کتوژنیک که یک رژیم حاوی کربوهیدرات کم و چربی بالاست، می‌تواند به کاهش چربی شکم کمک کند و حتی برای بهبود برخی بیماری‌های مزمن مانند دیابت نوع ۲ و اختلال شناختی موثر است.
استرس چیست و از طریق چه منابعی در بدن ایجاد می‌شود؟
همه ما می‌دانیم که استرس بد است و عوارض استرس چیست: از حمله قلبی گرفته تا سفید شدن مو‌ها؛ اما در فرهنگ پرمشغله امروزی، استرس چیزی است که اکثر ما بیشتر اوقات درون خود احساس می‌کنیم. اما هنوز هم اکثر ما نمی‌دانیم منابع استرس چیست و از چه روش‌هایی بدن ما را تحت فشار قرار می‌دهد.
دانستنی‌های جالب و عجیب از ضربان قلب
یادتان باشد که نباید نبض را با ضربان قلب اشتباه گرفت. نبض، انقباض و انبساطی رگ‌های خونی در پاسخ به پمپاژ خون از سوی قلب است. شمار یا تعداد نبض مساوی با تعداد ضربان قلب است. انقباض قلب باعث افزایش فشار خون در رگ‌های خونی و ایجاد نبض در بدن می‌شود. اندازه‌گیری نبض، راهی برای سنجش مستقیم ضربان قلب است.
افزایش سرعت مقاومت به داروهای ضدمیکروبی در جهان
سندرم رینود عبارت است از حالتی که رگ‌های خونی انگشتان دست‌ها و پا‌ها واکنش شدیدی به سرما یا استرس نشان می‌دهند. در اثر این سندرم هرگونه قرار گرفتن در معرض سرما، حتی لمس یک فرمان سرد در خودرو، می‌تواند بر گردش خون تأثیر بگذارد و باعث سردی انگشت‌ها شود.
۷ واکسن تولیدی کرونا در دنیا چقدر قیمت دارند؟
تاکنون ۷ واکسن تولیدی عمده در کشور‌های ایالات متحده آمریکا، بریتانیا، روسیه و چین ساخته شده و به مراحل پایانی و عرضه انبوه به بازار جهانی نزدیک شده اند. بحران جهانی کرونا موجب شده ده‌ها پروژه تولید واکسن در سرتاسر دنیا در دست اقدام باشد که از این میان چند پروژه به مراحل پایانی خود رسیده و منتظر تایید نهایی و تولید انبوه است.
کرونا و واکسن‌هایش؛ پاسخ به پرسش‌های مخاطبان
مصونیت طبیعی با ابتلا به کرونا و ایمنی اکتسابی با زدن واکسن ایجاد می‌شود. واکسنی که ۹۰ درصد موثر است یعنی بیشتر افراد که واکسینه شوند تا حدی مصونیت پیدا می‌کنند. سوال اصلی این است که این مصونیت چقدر دوام دارد؟ دانشمندان هنوز پاسخ این سوال را نمی‌دانند، چه درمورد مصونیت طبیعی چه در مورد مصونیت با زدن واکسن.
معجزه نوشیدنی آب و لیمو در این روزهای کرونایی
فلاونوئید‌ها در آب و لیمو می‌توانند به مبارزه با التهاب کمک کنند که برای سلامت مغز، سلامت قلب و آرتریت مفید است. همچنین ویتامین سی موجود در آب و لیمو می‌تواند به جلوگیری از آرتریت التهابی و ترویج سلامت مفاصل کمک کند. در یک مطالعه محققان دریافتند کسانی که کمترین میزان مصرف میوه و ویتامین سی را داشتند...
واکسیناسیون کرونا در آمریکا: شاید بیست روز دیگر
فایزر می‌گوید امیدوار است در کمتر از ۴۰ روز باقی‌مانده تا پایان سال ۲۰۲۰، تا حدود ۵۰ میلیون دوز از این واکسن تولید کند و سال آینده هم تا یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون دوز تولید کند. برای واکسینه‌کردن هر فرد به دو دوز از این واکسن نیاز است.قرار است سازمان غذا و داروی آمریکا روز ۱۰ دسامبر یک شورای مشورتی درباره واکسن کرونا تشکیل دهد.
بررسی فواید سلامتی میوه خرمالو
خُرمالو درختی از گیاهان گلدار دولپه‌ای است که در راسته خلنگ‌سانان و تیره خرمالوئیان قرار می‌گیرد. خرمالو رسته‌ای است که تقریباً دارای ۵۰۰–۴۵۰ گونه برگریز و درختان همیشه سبز است. بیشتر این‌گونه‌ها بومی مناطق گرمسیر هستند و تنها تعداد کمی از آن‌ها در آب و هوای معتدل گسترش دارند.
رژیم گرفتن و ورزش، تنها راهکار‌های کاهش وزن نیستند!
دومین مساله مهم در افزایش وزن، وجود باکتری‌های بد در روده است. بنا بر تحقیقات، مشخص شده استفاده از آنتی بیوتیک‌ها بعد از یک درگیری میکروبی و باکتریایی باعث اضافه وزن می‌شود. آنتی بیوتیک‌ها باعث از بین بردن بسیاری از باکتری‌های خوب و بد در روده می‌شوند. زمانی که باکتری‌ها شروع به رشد مجدد می‌کنند، اگر فرد شکر و جوش شیرین مصرف کند.
آزمایش‌های کلیدی برای زنان
بررسی‌های منظم کمک می‌کند تا از هزینه‌های گزاف درمانی و مهم‌تر از آن تحمل درد، افسردگی ناشی از بیماری و ناتوانی‌های ناشی از پیشرفت بیماری در امان بمانید. البته همیشه آزمایش‌ها باعث پیشگیری از ابتلا به بیماری نمی‌شوند، اما مهم این است که در صورت وجود بیماری نیز بیماری در مراحل نخست شناسایی‌شده و شانس درمان بالاتر می‌رود.
لغو تجویز داروی «رمدسیویر» از سوی سازمان بهداشت جهانی
این در حالی است که مطالعات اخیر نشان داده بود که رمدسیویر، در میان بیمارانی که شدت بیماری آن‌ها کم بوده است، چهار روز زمان بستری این بیماران را در بیمارستان کاهش می‌دهد و از ۱۵ روز به ۱۱ روز می‌رساند؛ هرچند باید تحقیقات بیشتری در مورد تاثیر مثبت این دارو انجام گیرد.
مزایا و مضرات استفاده از کندر و روغن آن
روغن کندر را در اطراف چشم ها، گونه‌ها و استخوان‌های ابرو به مدت چند ماه بمالید. البته ممکن است باعث ایجاد اشک شود. اما در نهایت به تقویت بینایی کمک شایانی می‌کند. مالیدن یک قطره روغن کندر در کف دست‌ها و قرار دادن آن‌ها روی چشم هی باز به مدت پنج دقیقه در روز می‌تواند بسیاری از مشکلات مربوط به بینایی را حل و رفع کند.
چین از بی خطر و مؤثر بودن واکسن کرونا خود خبر داد
نتایج تحقیقات اولیه از بی خطر بودن یک واکسن کرونا چین و توانایی آن در ایجاد پاسخ ایمنی حکایت دارد. فاز یک و دو آزمایش یکی از واکسن‌های کرونای چین به نام کروناواک با شرکت بیش از ۷۰۰ داوطلب عاری از بیماری ۱۸ تا ۵۹ ساله در چین از ۱۶ آوریل تا ۵ مه انجام شد. ما معتقدیم که این امر این واکسن را برای استفاده‌ی اضطراری در این همه گیری مناسب می‌کند.
چرا واکسن کرونا «فایزر» و «مدرنا» دمای نگهداری متفاوتی دارند؟!
آن‌ها گفتند، این دارو در بسته بندی‌هایی طراحی شده تا بتوان با یخ‌های خشک آن را بسیار سرد نگه داشت و دیگر آنکه می توان این واکسن را برای چند هفته بدون نیاز به فریزر‌های مخصوص نگهداری کرد؛ نام مستعاری که برای این بسته بندی جهت حمل و نقل واکسن فایزر انتخاب شده، «جعبه پیتزا»ست.
سیستم ایمنی خود را با این غذاها تقویت کنید
دکتر سیمین میدانی، رئیس تیم ایمنی شناسی غذایی از دانشکده TUFTS مرکز تحقیقاتی تغذیه USDA در امریکا می‌گوید: آنچه می‌خوریم تعیین کننده پاسخی است که سیستم ایمنی ما به انواع ژن‌های بیماری زا می‌دهد و اینکه چطور می‌تواند به خوبی در مقابل ژن‌های بیماری زا اعم از ویروس، میکروب و باکتری ... از بدن دفاع کند.
خبرهای تازه