سلامت و بهداشت

Tabnakbato | تابناک باتو

فایده فاصله بیشتر بین دو دز واکسن فایزر

فایده فاصله بیشتر بین دو دز واکسن فایزر

فاصله سه هفته‌ای بین دو دوز نسبت به فاصله ده هفته‌ای، آنتی بادی‌های خنثی کننده‌ کمتری که می‌توانند بر ویروس اثر کرده و سلول‌های آلوده را متوقف کنند، تولید می‌کنند، در حالی که سطح آنتی بادی بعد از اولین دوز کاهش می‌یابد، سطح سلول‌های تی، نوع متفاوتی از سلول‌های ایمنی همچنان بالا می‌ماند.
نحوه استفاده از گوشی پزشکی
گوشی پزشکی یا استِتوسکوپ (نام علمی: Stethoscope) وسیله‌ای است که می‌توان صدا‌های داخلی و ضعیف قسمت‌های مختلف بدن را با آن تقویت کرد و بدون آنکه لازم باشد سر خود را روی شکم یا سینه بیمار بگذاریم معاینه را انجام داد. گوشی معمولاً برای شنیدن (در زبان عام معاینه) قلب، ریه و گاه شکم به کار می‌رود.
آیا واقعا پروتئین گیاهی سالم‌تر از پروتئین حیوانی است؟
در تازه‌های پزشکی این هفته می‌خوانید: آیا واقعا پروتئین گیاهی سالم‌تر از پروتئین حیوانی است؟ تاثیرات باورنکردنی پیاده‌روی بر روی سلامت مغز. کافئین بیش از حد، استخوان‌ها را پوک می‌کند! اگر پروتئین حیوانی را با یک رژیم غذایی شامل پروتئین‌های گیاهی عوض کنید، بدن‌تان از نظر این ریزمغذی‌ها دچار فقر نخواهد شد.
فواید و مضرات خوردن عسل در بارداری
دوران بارداری به دلیل آسیب پذیر بودن جنین و نیاز بیشتر مادر باردار به مواد مغذی، اهمیت بسیار زیادی دارد و با نگرانی‌های خاص از جمله مصرف مواد غذایی مناسب برای مادر و جنین همراه است. یکی از نگرانی‌های مادران باردای در مورد مصرف عسل در دوران بارداری و تاثیر آن بر جنین است.
کدام واکسن در برابر سوش دلتای هندی موثرتر است؟
احتمالا همه واکسن‌ها به درجاتی علیه سوش دلتای هندی موثرند، هرچند میزان ادعایی چینی‌ها و روس‌ها بر مبنای مطالعات کارآزمایی نیست، PHE مطالعات قابل قبولی در این زمینه داشته است. سوش هندی فرق‌های جزیی بالینی و اپیدمیولوژیک دارد اما از لحاظ درمان و مراقبت تابع دستورالعمل‌های جاری در جهان است.
شیمی درمانی چه کار می‌کند؟
شیمی‌درمانی یکی از روش‌های درمان سرطان است که با استفاده از یک یا چند داروی شیمی‌درمانی انجام می‌شود. شیمی درمانی معمولاً با هدف درمان سرطان با استفاده از ترکیبی از دارو‌ها یا با هدف افزایش عمر بیمار، ممانعت از گسترش سرطان و رفع بعضی از علائم سرطان به عنوان یک درمان تسکینی انجام می‌شود.
ورم معده چیست؟
ورم معده خود بخود یک بیماری نیست، اما موجب التهاب بافت‌های معده شده و زمانی اتفاق می‌افتد که بافت درون معده تحریک پذیر می‌شود، ممکن است ورم معده در کوتاه مدت و یا به تدریج و در مدتی نسبتا طولانی فرد را مبتلا کند که معمولا قابل درمان می‌باشند. علت ورم معده و التهاب آن اغلب توسط یک باکتری به نام H. pylori ایجاد می‌شود.
دانشمندان حس لامسه را به افراد آسیب‌دیده بازمی‌گردانند
نشریه تایم به نقل از دکتر بن ماعوذ، مهندس پزشکی زیستی گفت آورده است که این ایده پس از آن به ذهنش خطور کرده که گزارش‌هایی درباره ناتوانی بیماران در به دست آوردن دوباره حس لامسه را دریافت کرد. اختراع او با موفقیت روی موش‌ها آزمایش و به طور جداگانه راستی‌آزمایی و بررسی شده است.
حمله گازانبری به سرطان پروستات
سرطان حدود یک پنجم (۱۹ درصد) از بیمارانی که ترکیب این دو دارو را مصرف کردند، کاملا بهبود یافت و اثری از وجود غده سرطانی در آن‌ها دیده نشد این در حالی است که سرطان پروستات تنها شش درصد بیمارانی که تنها با ابیراترون درمان می‌شوند، بهبود می‌یابد؛ اما پژوهشگران می‌گویند پیش از تایید این دارو یا دسترسی به آن...
یک فنجان قهوه در روز، کرونا را از شما دور می‌کند
عوامل تغذیه‌ای جنبه‌های متفاوتی از سیستم ایمنی بدن و در نتیجه میزان قابلیت ابتلا به کووید-۱۹ را تحت تاثیر قرار می‌دهند. بنابراین تشویق به رعایت برخی رفتارهای تغذیه‌ای (مانند افزایش مصرف سبزیجات و کاهش استفاده از گوشت‌های فراوری‌شده) می‌تواند به رهنمودهای حفاظتی دربرابر کووید-۱۹ اضافه شود.
کرونا دلتا یا کرونا هندی چیست و از آن چه می‌دانیم؟
گسترش گونه جدیدی از ویروس کرونا تحت عنوان کرونا دلتا باعث ایجاد موج جدیدی از نگرانی‌ها در بین مردم و کارشناسان تغذیه سراسر جهان به وجود آورده است. براساس شواهد موجود، این نوع کرونای جهش یافته نسبت به سایر انواع این ویروس بیشتر واگیر دار بوده و باعث بروز علائم شدیدتری می‌شود.
اگر دیگر عرق نکنیم چه اتفاقی برایمان می افتد؟
عرق کردن باعث مرطوب شدن پوست می‌شود، پس اگر عرق نمی‌کردیم پوست مان خشک می‌شد و به رسیدگی بیشتری برای حفظ رطوبتش نیاز داشت. دانشمندان می‌گویند تعریق طبیعی اثر ضد باکتری دارد، چون به باز شدن و تخلیه‌ی منافذ پوست از هر آنچه که در آن‌ها باقی مانده کمک می‌کند. پس اگر دیگر عرق نکنیم...
آیا کمبود ویتامین دی می‌تواند منجر به افزایش اعتیاد به مواد افیونی شود؟
این آزمایش روی چندین داوطلب نیز انجام شد. داوطلبی که کمبود خفیف ویتامین دی داشت حدود ۵۰ درصد بیشتر به اپیوئیدها واکنش نشان داد. به علاوه، داوطلبی با کمبود شدید ویتامین دی حدود ۹۰ درصد نسبت به یک فرد عادی واکنش بیشتری از خود نشان داد. در آزمایشگاه با تامین ویتامین دی موش‌ها، مشاهده شد...
چرا نباید برای رژیم گرفتن، وعده صبحانه را حذف کرد؟
کسانی که صبحانه نمی‌خورند بیشتر در معرض ابتلا به دیابت نوع دوم و چاقی ناشی از مقاومت به انسولین و تنظیم هورمون هستند. ضمناً نخوردن صبحانه، ریسک حملات قلبی و فشارخون بالا را نیز افزایش می‌دهد. وقت صبحانه زمان بسیار خوبی است تا مواد مغذی ضروری بدنتان را که طی روز به آن‌ها نیاز دارید به آن برسانید، مانند فیبر و انواع ویتامین‌ها.
حفظ ایمنی مواد غذایی هنگام قطع مکرر برق
تازه‌های پزشکی این هفته: چگونه می‌توان ایمنی مواد غذایی را هنگام قطع مکرر برق حفظ کرد؟ چه رازی در پس شیرینی هندوانه نهفته است؟ با خوردن ماهی چرب درد میگرن را از خود دور کنید. چطور بدون دستگاه‌های سردکننده هوا خنک بمانیم؟ هرگز طعم و مزه غذا را برای تعیین خطر فاسد شدن آن نچشید. وقتی شک دارید، آن را دور بیندازید.
احتمال ابتلا به سرطان روده با کمبود ویتامین دی
تغییر در اجابت مزاج و اسهال یا یبوست مداوم، احساس عدم تخلیه کامل مدفوع، نازک شدن قطر مدفوع، مشاهده خون در مدفوع، سندرم روده تحریک پذیر، شکم درد و نفخ مداوم، خستگی مزمن، کاهش اشتها، کم خونی، احساس درد در ناحیه شکم و کاهش وزن از مهمترین علایم هشدار بیماری هستند.
خبرهای تازه