سلامت و بهداشت

Tabnakbato | تابناک باتو

شایعاتی در مورد ورزش کردن صحیح که نباید باور کنید

شایعاتی در مورد ورزش کردن صحیح که نباید باور کنید

باور‌های اشتباه برای ورزشکاران سم است. اگر می‌خواهید ورزش کنید حتما باید از این باور‌های اشتباه آگاه شوید و خطر آن‌ها را درک کنید. زیرا، هریک از این باور‌ها می‌تواند تا حد زیادی سلامتی و کیفیت ورزش را تحت‌تأثیر قرار دهد. برخی از باور‌های اشتباه ممکن است برای شما بسیار مخرب باشد و منجر به آسیب‌دیدگی شما در ورزش شود.
درمورد فاویسم و راه های درمان این بیماری بیشتر بدانید
در اثر کمبود این آنزیم، مشکلاتی همچون شکسته شدن یا همولیز ناگهانی گلبول‌های قرمز بروز می‌دهد و عاقبت این شخص به بیماری فاویسم گرفتار می‌شود. بمنظور حفظ ذخایر داخل سلولی مثل گلوتایین احیا شده، چنین آنزیمی لازم و ضروری است، بنابراین اگر آنزیم G ۶ PD نباشد غشای گلبول قرمز دچار اسیب می‌شود.
چرا نگاه به ساختمان‌ها باعث سردرد می‌شود؟
مکن است این، مشکلی سطحی به نظر برسد، اما پژوهش ما نشان می‌دهد نگاه کردن به چشم انداز‌های شهری می‌تواند باعث سردرد شود. در هزاران سال، مغز انسان طوری تکامل یافته که به طور موثری صحنه‌های طبیعت را پردازش کند. اما مناظر شهری به خاطر الگو‌های تکراری‌ای که دارند برای مغز چالش آفرین هستند.
اشتباهی که خانم‌ها درمورد لباس زیر مرتکب می‌شوند
بعضی‌ها لباس زیرشان را آنقدری که باید عوض نمی‌کنند. در حقیقت لباس زیر خود را دیرتر از آنچه که باید عوض می‌کنند. اما جز دیر به دیر عوض کردن لباس زیر یا حتی پوشیدن یک لباس زیر استفاده شده، اشتباهات دیگری هم هست که بیشتر ما ندانسته در خصوص لباس‌های زیرمان مرتکب می‌شویم. در ادامه از این اشتباهات خواهیم گفت.
این نشانه ها می گوید خیلی محکم مسواک می زنید
بعضی‌ها فکر می‌کنند برای از بین بردن پلاک‌های دندانی باید خیلی محکم مسواک بزنند، لایه‌ای از باکتری‌ها که به دندان‌ها می‌چسبند و وقتی چیزی می‌خورید و می‌نوشید از خود اسید تولید می‌کنند و باعث پوسیدگی دندان‌ها می‌شوند. با این حال، این تصور سنخیتی با حقیقت امر ندارد...
بلایی که نخوردن پروتئین بر سر بدن می‌آورد
پروتئین یکی از سه درشت مغذی است که مواد غذایی از آن‌ها تشکیل شده اند. دو مورد دیگر، چربی و کربوهیدرات‌ها هستند. در آمریکا توصیه می‌شود هر فرد بزرگسال روزانه به ازای هر یک کیلوگرم از وزن بدن خود، ۰/۸ گرم پروتئین مصرف کند، اما افرادی که فعالیت بدنی بیشتری دارند برای رشد و ترمیم ماهیچه‌های خود به پروتئین بیشتری نیاز دارند.
آیا تیروئیدتان پرکار شده است؟
ممکن است شما هم دچار پرکاری تیروئید شده باشید، اما علائم آن آنقدر واضح نباشد که متوجه آن شوید. غده تیروئید با ترشح هورمون‌هایی در بدن سوخت‌وساز آن را کنترل می‌کند، بنابراین پرکاری تیروئید یا به عبارت ترشح بیش از حد این هورمون‌ها باعث شدت گرفتن سوخت‌وساز بدن می‌شود.
ویتامین «دی»، مکمل واکسن کرونا؟
از زمان شروع همه‌گیری کرونا درباره اهمیت مصرف کافی ویتامین «دی» از منابع علمی مطالب زیادی نوشته‌ایم، اما این بار اعلام نتایج بالینی تاثیر مصرف کافی این ویتامین و مهار بیماری کرونا، تاکید بیشتری بر ضرورت مصرف کافی ویتامین «دی» دارد و البته باید مراقب مصرف بی‌رویه آن هم باشیم.
قاعدگی نامنظم؛ تهدیدی برای سلامت قلب
تازه‌های پزشکی هفته اختصاص دارد به: قاعدگی نامنظم؛ تهدیدی برای سلامت قلب. مصرف قارچ خطر افسردگی را کاهش می‌دهد. هشت غذای سالم پاییزی را روزانه مصرف کنید. سندرم تخمدان پلی‌کیستیک یا PCOS یکی از علل اصلی قاعدگی نامنظم است. شب‌ها حداقل ۷ ساعت خواب شبانه داشته باشید.
باکتری‌هایی که پنی سیلین در متوقف کردن آن‌ها موثر است
اگر تجربیات قبلی ام نبود چه بسا مانند کاری که بسیاری از باکتری شناسان دیگر قبلاً کرده بودند ظرف را به دور می‌انداختم. به احتمال زیاد برخی از باکتری شناسان هم متوجه تغییراتی مشابه آنچه من دیدم شده بودم، اما، چون علاقه‌ای به مواد ضد باکتریایی طبیعی وجود نداشت، کشت‌ها را به دور اندخته بودند.
چگونه حرکت جنین را حس کنیم؟
تعداد و نوع حرکات و لگد‌های جنین برای بعضی از مادر‌های باردار بسیار نگران‌کننده است. گاهی احساس می‌کنند که جنین آن‌ها کم حرکت می‌کند و از حرکات زیاد و عجیب جنین خود دچار اضطراب می‌شوند. حرکات عادی جنین در دوران بارداری بسیار گوناگون خواهد بود. در این مطلب می‌توانید با حرکات جنین در رحم بیشتر آشنا شوید.
فریز کردن چربی چیست و چه خطراتی دارد؟
او می‌گوید این روش هم مانند روش‌های درمانی دیگر خطراتی دارد. یکی از عوارض جانبی نادر این است که سلول چربی بجای اینکه با یخ زدن حل شود، شروع به رشد می‌کند و بزرگتر می‌شود. به این عارضه جانبی هایپرپلازی پارادوکسی چربی می‌گویند که علتش هنوز مشخص نیست.
آسترازنکا به عنوان دوز دوم و بوستر پس از اسپوتنیک
اکنون بحرین اسپوتنیک لایت (با ایمنی بخشی نزدیک به ۸۰٪) را برای افراد بالای ۱۸ سال بعنوان دوز سوم در کنار فایزر در کسانی که آن را پیشتر دریافت کردند تجویز میکند. امارات نیز اخیرا اسپوتنیک لایت را بعنوان دوز استاندارد و یا بوستر تایید نمود. قابل ذکر است که اسپوتنیک لایت همان دوز اول اسپوتنیک استاندارد با وکتور آدنوویروس Ad26 است.
چرا شب‌ها نباید با چراغ روشن خوابید؟
ترس از تاریکی امر رایجی میان بچه‌ها است و بعضی از ما هم احتمالاً شب‌هایی در دوران کودکی مان را به خاطر می‌آوریم که از ترس هیولا‌هایی که از دل تاریکی بیرون می‌آمدند، با چراغ روشن به خواب می‌رفتیم. اما بعضی از بزرگ تر‌ها هم ممکن است نه به خاطر ترس از تاریکی، ترجیح دهند شب‌ها چراغ را روشن بگذارند.
رابطه طعم فلز در دهان و یک بیماری جدی
اگر شما هم دچار اختلال چشایی باشید، دریافت‌تان از مزه‌های ترش و شیرین و تلخ تغییر می‌کند و حتی مزه فلزمانند در دهانتان احساس می‌کنید. احساس طعم فلز در دهان می‌تواند نشان‌دهنده‌ی یک بیماری جدی باشد. احساس مزه فلز مانند در دهان به نام دیسگوسیا یا اختلال چشایی معروف است.
استفراغ زمستانه چیست و چگونه درمان می‌شود
«نوروویروس که معمولا با نام ویروس استفراغ زمستانه شناخته می‌شود، در سال همه‌گیری کمتر سرایت یافت و کمتر فرصت شیوع در بین افراد را پیدا کرد ولی با برداشته شدن محدودیت‌ها افزایش موارد ابتلا به آن در میان تمام گروه‌های سنی را شاهدیم.» در ادامه هر آنچه باید درباره نوروویروس بدانید را از نظر می‌گذرانیم.
خبرهای تازه