اردکی که عاشق خواجه دربار شده بود
کد خبر: ۳۱۸۲۸۸
تاریخ انتشار: 2024 July 09    -    ۱۹ تير ۱۴۰۳ - ۰۸:۴۰

اردکی که عاشق خواجه دربار شده بود

«پارسال که امین‌السلطان قم رفته بود، در مراجعت، از رودخانۀ قم این اردک را گرفته، خودش برای ما آورد. توی حوض دیوانخانه انداختیم. این اردک حنایی رنگ است؛ طبعاً عاشق‌پیشه است؛ همیشه باید به یک نفر عشق بورزد. چندی به یکی از قو‌هایی که توی حوض دیوانخانه هستند عشق داشت.

اردکی که عاشق خواجه دربار شده بود (برترین ها)«تابناک با تو» - ناصرالدین شاه قاجار که به نوشتن خاطرات روزانه و اتفاقات ریز و درشت دربار عادت داشت، در یکی از یادداشت‌های خود دربارۀ اردکی نوشته که عاشق یکی از خواجه‌های حرمسرا شده است!

در بخشی از کتاب روزنامۀ خاطرات ناصرالدین شاه، شرح حال یک اردکِ عاشق ذکر شده که همیشه و همه جا همراه و ملازم یکی از خواجه‌های دربار به اسم حاجی رحیم بوده است:

«پارسال که امین‌السلطان قم رفته بود، در مراجعت، از رودخانۀ قم این اردک را گرفته، خودش برای ما آورد. توی حوض دیوانخانه انداختیم. این اردک حنایی رنگ است؛ طبعاً عاشق‌پیشه است؛ همیشه باید به یک نفر عشق بورزد. چندی به یکی از قو‌هایی که توی حوض دیوانخانه هستند عشق داشت، به طوری که هرجا آن قو می‌رفت، او را تعاقب می‌کرد. بعد از مدتی عشق قو تمام شد؛ به حاجی‌رحیم خواجۀ لیلاخانم عاشق شد، هر جا حاجی‌رحیم می‌رود دنبال او می‌رود. به طوری عشق به حاجی‌رحیم پیدا کرده است که وقتی به مرغ‌های آبی و قو‌ها نان می‌دهند، این اردک ابداً نمی‌رود، از مرغِ‌آبی بودن استعفاء داده و مرغِ خشکی شده؛ عقب حاجی‌رحیم را وِل نمی‌کند، متصل پای حاجی و روی حاجی را می‌بوسد و اگر کس دیگر نزدیک او برود حمله می‌کند و با نوکش می‌زند.

شب‌ها که حاجی‌رحیم می‌رود به منزلش در اندرونی لیلاخانم بخوابد و درِ سمتِ دیوانخانه را می‌بندند، باز این اردک توی آب نمی‌رود؛ دم همان در، پشت پرده تا صبح می‌ایستد و قُت قُت می‌کند، تا وقتی که در باز شود و حاجی را ببیند، آن‌وقت همراه او راه می‌افتد».

اردکی که عاشق خواجه دربار شده بود (برترین ها)

اخیرا تعدادی از عکس‌های قاجاری آرشیو کاخ گلستان در فضای مجازی منتشر شد که در میان آنها چند عکس از حاجی رحیم و اردک عاشقش هم دیده می‌شود. جالب است که در یکی از عکس‌ها که به صورت دسته‌جمعی گرفته شده، همانطور که شاه در خاطراتش نوشته، اردک همچنان در مقابل حاجی رحیم ایستاده و او را رها نکرده است. البته حاجی رحیم هم در این عکس به جای نگاه کردن به دوربین به اردکش نگاه می‌کند. گویا این عشق و محبت کاملا دوطرفه بوده است.

اردکی که عاشق خواجه دربار شده بود (برترین ها)

اردکی که عاشق خواجه دربار شده بود (برترین ها)

اردکی که عاشق خواجه دربار شده بود (برترین ها)

منبع: برترین ها

آخرین اخبار