تفاوت آلزایمر با زوال عقل چیست؟
کد خبر: ۲۶۲۲۱۱
تاریخ انتشار: 2022 November 19    -    ۲۸ آبان ۱۴۰۱ - ۱۱:۳۴
هنگام صحبت در مورد بیماری‌هایی که حافظه را از بین می‌برند، دمانس (Dementia) یا زوال عقل و آلزایمر اغلب به جای یکدیگر استفاده می‌شوند. به طرز غم انگیز، هر دو بیماری میلیون‌ها نفر را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار می‌دهند و عامل اصلی مرگ و میر در سراسر جهان هستند. در ادامه به تفاوت میان زوال عقل و آلزایمر می پردازیم....

تفاوت آلزایمر با زوال عقل چیست؟

تفاوت آلزایمر با زوال عقل چیست؟«تابناک با تو» - هنگام صحبت در مورد بیماری‌هایی که حافظه را از بین می‌برند، دمانس (Dementia) یا زوال عقل و آلزایمر اغلب به جای یکدیگر استفاده می‌شوند. به طرز غم انگیز، هر دو بیماری میلیون‌ها نفر را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار می‌دهند و عامل اصلی مرگ و میر در سراسر جهان هستند.

تفاوت بین زوال عقل و آلزایمر چیست؟

تفاوت آلزایمر با زوال عقل چیست؟

زوال عقل اصطلاحی است که برای توصیف زوال توانایی ذهنی افراد استفاده می‌شود که انواع مختلفی دارد و یکی از رایج‌ترین اشکال آن آلزایمر است.

زوال عقل چیست؟

زوال عقل زمانی اتفاق می‌افتد که ناتوانی ذهنی آنقدر شدید شود که در زندگی روزمره فرد، اختلال ایجاد کند که باعث ایجاد مشکلاتی در تفکر، استدلال و حافظه شود. مناطق مربوط به این توانایی‌ها در مغز هستند که توسط این بیماری آسیب می‌بینند. انواع مختلفی از زوال عقل وجود دارد که هر کدام با نوع خاصی از آسیب سلولی مغز مرتبط است.

آلزایمر چیست؟

تفاوت آلزایمر با زوال عقل چیست؟

آلزایمر شکل خاصی از زوال عقل است. آلزایمر یک بیماری دژنراتیو مغزی است که در اثر تغییرات پیچیده مغزی به دنبال آسیب سلولی ایجاد می‌شود. سطوح بالایی از پروتئین‌ها در هم پیچیده می‌شوند و سلول‌های مغز را احاطه می‌کنند که منجر به آسیب و مرگ سلولی می‌شود و این باعث می‌شود که ارتباط بین سلول‌های مغز به آرامی محو شود و به خاطر سپردن را دچار مشکل را می‌کند.

تفاوت آلزایمر با زوال عقل چیست؟

علائم آلزایمر با گذشت زمان بدتر می‌شوند، زیرا ممکن است فرد توانایی صحبت کردن یا نوشتن صحیح، انجام کار‌های روزانه مانند لباس پوشیدن یا به یاد آوردن بستگان خود را از دست بدهد.

فرد مبتلا به آلزایمر نیز می‌تواند به راحتی گیج و پرخاشگر شود و گاهی اوقات فوران خشم یا رفتار خشونت آمیز داشته باشد.

مراحل زوال عقل چیست؟

تفاوت آلزایمر با زوال عقل چیست؟

بسیاری از موارد زوال عقل با علائم هشدار دهنده اولیه شروع می‌شود. این مرحله اولیه به عنوان اختلال شناختی تشخیص داده شده و به سختی قابل توجه است یا با چیز دیگری مانند افسردگی اشتباه گرفته می‌شود.

تفاوت آلزایمر با زوال عقل چیست؟

این علائم ممکن است خیلی خفیف باشند، اما عبارتند از:

– کندی فکر
– مشکل در برنامه ریزی
– مشکل تکلم
– مشکلات توجه و تمرکز
– تغییرات خلقی یا رفتاری

علاوه بر علائم ذکر شده در بالا، علائم احتمالی بیشتر می‌تواند شامل احساس سرگیجه و گیجی، از دست دادن حافظه و مشکل در تمرکز، تلاش برای یافتن کلمات مناسب و تغییرات شدید شخصیتی باشد. این تغییرات شامل پرخاشگری، دشواری در راه رفتن، تلاش برای کنترل ادرار و دیدن چیز‌هایی است که وجود ندارند. علائم آلزایمر اولیه مشابه هستند، از جمله گم کردن مکرر اقلام، فراموش کردن مکالمات یا رویداد‌ها و گم شدن در مسیر‌های آشنا.

زوال عقل چگونه درمان می‌شود؟

تفاوت آلزایمر با زوال عقل چیست؟

هیچ درمان خاصی برای زوال عقل وجود ندارد هیچ راهی برای جبران آسیبی که قبلاً به مغز وارد شده است وجود ندارد. با این حال، درمان ممکن است به کند کردن پیشرفت بیماری کمک کند.

دارو‌ها و تغییر در سبک زندگی از جمله تغذیه سالم، کاهش وزن در صورت لزوم، ترک سیگار، تناسب اندام و کاهش مصرف الکل تاثیرگذار است.

اقداماتی مانند فیزیوتراپی، کاردرمانی و گفتار و زبان درمانی نیز مفید است، اما با وجود درمان، زوال عقل می‌تواند به طور قابل توجهی طول عمر را کاهش دهد.

میانگین زمان زنده ماندن پس از تشخیص حدود چهار سال است و اکثر افراد یا به دلیل عوارض زوال عقل، مانند ذات الریه، یا به دلیل سکته مغزی جان خود را از دست می‌دهند.

منبع: روزیاتو

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار