هپاتیتی که گویا سوغات دوران پساکرونا برای کودکان است
کد خبر: ۲۴۴۵۹۲
تاریخ انتشار: 2022 May 12    -    ۲۲ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۱:۳۰
آدنوویروس‌ها می‌توانند طیفی از علائم از بوییدن گرفته تا اسهال و در موارد نادر هپاتیت را ایجاد کنند. این موارد شدید معمولاً در کودکان با مشکلات اساسی سلامت یا نقص ایمنی مشاهده می‌شود. اما کودکانی که در بیمارستان کودکان ایالت اوهایو درمان می‌شوند، سالم هستند. بسیاری از کودکان، اما نه همه آنها، آزمایش آدنوویروس مثبت داشته اند.

ویروس کبدی جدید چیست؟ هپاتیتی که گویا سوغات دوران پساکرونا برای کودکان است

ویروس کبدی جدید چیست؟ هپاتیتی که گویا سوغات دوران پساکرونا برای کودکان است«تابناک با تو» - روز به روز بر تعداد موارد آسیب غیرمعمول کبدی یا ویروس کبدی در کودکان افزوده می‌شود و کودکان سالم مبتلا به هپاتیت ناگهانی می‌شوند. این موارد به بیش از ۲۰۰ مورد گزارش شده در سراسر جهان اضافه می‌شود. در ادامه، با این ویروس کبدی در کودکان بیشتر آشنا می‌شوید.

پزشکان در بیمارستان کودکان سینسیناتی در اوهایو می‌گویند که حداقل شش مورد هپاتیت شدید را در کودکان خردسال که قبلا سالم بوده اند در سنین ۱۸ ماه تا ۱۰ سال درمان کرده اند، اما یک کودک نیاز به پیوند کبد داشت.

ویروس کبدی جدید چیست؟ هپاتیتی که گویا سوغات دوران پساکرونا برای کودکان است

این موارد به تعداد روزافزون گزارش‌های گیج‌کننده درباره کودکان خردسال در سراسر جهان اضافه می‌شود که بدون علت شناخته شده به هپاتیت حاد مبتلا می‌شوند.

دکتر خورخه بزرا، مدیر مرکز مراقبت از کبد کودکان در بیمارستان کودکان سینسیناتی، گفت که تیم او از ماه دسامبر تعداد فزاینده‌ای از چنین بیمارانی را مشاهده کرده است.

کودکان تحت درمان برای بیماری کبد در کودکان سینسیناتی همگی اهل اوهایو، یکی از ایالت‌های امریکا، هستند.

ویروس کبدی جدید چیست؟ هپاتیتی که گویا سوغات دوران پساکرونا برای کودکان است

دلیل ابتلا به ویروس کبدی

هیچ کس نتوانسته است بفهمد چرا این کودکان به هپاتیت مبتلا می‌شوند؛ بیماری‌ای که به سادگی به معنای التهاب کبد است.

دکتر فیلیپا ایستربروک، پزشک بیماری‌های عفونی سازمان جهانی بهداشت، در یک نشست خبری گفت:

«ابتلا به این ویروس هیچ ارتباطی به یک منطقه جغرافیایی خاص، قرار گرفتن در معرض غذا‌ها یا حیوانات خاص، سفر یا سموم وجود ندارد».

او گفت که حداقل ۲۲۸ مورد از این قبیل در ۲۰ کشور گزارش شده است. ده درصد از کودکان نیاز به پیوند کبد داشته اند.

مظنونان معمول، ویروس‌های هپاتیت A تا E، رد شده اند. کودکان با شواهدی از کووید-۱۹ ظاهر نمی‌شوند و اکثر آن‌ها برای دریافت واکسن کووید خیلی جوان هستند.

بسیاری از کودکان، اما نه همه آنها، آزمایش آدنوویروس مثبت (Adenoviruses) داشته اند.

آدنوویروس‌ها می‌توانند طیفی از علائم – از بوییدن گرفته تا اسهال – و در موارد نادر هپاتیت را ایجاد کنند. این موارد شدید معمولاً در کودکان با مشکلات اساسی سلامت یا نقص ایمنی مشاهده می‌شود. اما کودکانی که در بیمارستان کودکان ایالت اوهایو درمان می‌شوند، سالم هستند.

ویروس کبدی جدید چیست؟ هپاتیتی که گویا سوغات دوران پساکرونا برای کودکان است

موارد هپاتیت از چه زمانی شروع شد؟

حداقل نه ایالت دیگر موارد مشکوک دارند: آلاباما، دلاور، جورجیا، ایلینوی، لوئیزیانا، نیویورک، کارولینای شمالی، تنسی و ویسکانسین. مقامات ویسکانسین در حال بررسی مرگ یک کودک هستند.

موارد از اکتبر گذشته (مهرماه سال ۱۴۰۰) در آلاباما ظاهر شد و تعداد بیماران از ۱۰ نفر فراتر خواهد رفت. حدود ۱۰ بیمار در یک سال معمولی است. داشتن ۷ بیمار تا ۱۰ بیمار در سه ماهه اول سال بالاتر از حد معمول است.

در ماه آوریل، مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها یک هشدار بهداشتی صادر کردند تا پزشکان در سراسر کشور بتوانند مراقب چنین موارد غیرعادی هپاتیت کودکان باشند.

به جز پیوند کبد در موارد شدید، درمان خاصی برای کودکان مبتلا وجود ندارد. آن‌ها معمولاً باید تحت نظارت و حمایت از هیدراتاسیون و تغذیه مناسب قرار گیرند تا به کبد آن‌ها زمان داده شود تا بهبود یابد.

بر اساس اعداد گردآوری شده توسط ECDC در گزارشی در ۲۸ آوریل و WHO در ۲۳ آوریل، تاکنون حداقل ۱۹۴ مورد هپاتیت بدون علت شناخته شده در کشور‌هایی از جمله بریتانیا، اسپانیا، اسرائیل، ایالات متحده، دانمارک، ایرلند هلند، ایتالیا، نروژ و فرانسه. وجود دارد.

ویروس کبدی جدید چیست؟ هپاتیتی که گویا سوغات دوران پساکرونا برای کودکان است

علائم هپاتیت در کودکان چیست؟

پزشکان می‌گویند که بیماران به طور کلی استفراغ و همچنین درد خفیف شکم، اسهال، تب و احتقان بینی دارند. با این حال، این علائم در کودکان خردسالی که به طور معمول دچار مشکلات و ناراحتی معده می‌شوند، کاملاً رایج است.

اما اگر این علائم بیش از چند روز طول بکشد و با زردی پوست و چشم همراه باشد، وقت آن است که با پزشک تماس بگیرید. مهمترین نکته این است که در صورت شروع یرقان یا تغییر رنگ زرد چشم، به پزشک مراجعه کنید.

ویروس کبدی جدید چیست؟ هپاتیتی که گویا سوغات دوران پساکرونا برای کودکان است

ویروس کبدی کودکان در ایران

متخصص بیماری‌های عفونی، گفت:

«یکی دو ماه است مواردی از التهاب کبد در ایالات متحده، بریتانیا و غرب اروپا گزارش شده که بعضی از آن‌ها خیلی شدید بوده و نهایتاً منجر به پیوند کبد شده است.»

وی با عنوان این مطلب که هنوز علت این ابتلاء نامشخص است، افزود:

«سازمان‌های بین المللی به شدت پیگیر بررسی این بیماری هستند که کودکان زیر ۶ سال را بیشتر درگیر می‌کند. برخی از افراد ماهر و متخصصان، معتقدند که این بیماری می‌تواند ردپای عوارض کرونا باشد. ضمن اینکه گفته می‌شود شاید به دلیل اینکه کودکان مدت زمان زیادی را در قرنطینه کرونا بوده اند و حالا از این قرنطینه خارج شده اند، به ویروس‌هایی آلوده شده اند که قبلاً می‌شدند.»

ویروس کبدی جدید چیست؟ هپاتیتی که گویا سوغات دوران پساکرونا برای کودکان است

این متخصص بیماری‌های عفونی تاکید کرد:

«فرضیه دیگری هم مطرح است مبنی بر اینکه شاید این موارد ناشی از ویروس‌های جدید باشد. البته هنوز هیچ کدام از این احتمالات تأیید نشده و افراد ماهر مشغول بررسی و شناخت علت بروز این التهاب کبد در بین کودکان هستند.»

وی با عنوان این مطلب که هنوز گزارشی از ابتلاء به این بیماری در ایران نداریم، گفت:

«هنوز مشخص نیست علت این بیماری، عامل ویروسی است یا نه. اما خیلی از افراد ماهر معتقدند ممکن است عامل ویروسی و مسری باشد که باید بررسی شود.»

منبع: روزیاتو

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
نیازمندیها
بلیت هواپیما چارتر