کشف دورترین و پیرترین کهکشان
کد خبر: ۱۰۲۶۶
تاریخ انتشار: 2015 September 07    -    ۱۶ شهريور ۱۳۹۴ - ۱۴:۴۰
محققان موسسه فناوری کالیفرنیا (کالتک) یک کهکشان کم نور کشف کرده اند که معتقدند دورترین کهکشانی است که تا کنون مشاهده شده است.

این کشف جدول زمانی و توضیح تکامل جهان اولیه را به چالش می کشاند. این کهکشان جدید که EGS8p7 نام دارد توسط گروهی از ستاره شناسان و با کمک چند تلسکوپ کشف شده است. ستاره شناسان سن این کهکشان را بیش از 13.2 میلیارد سال تخمین می زنند. این در حالی است که کیهان 13.8 میلیارد سال سن دارد.

ستاره شناسان یک نوع پرتو نشات گرفته شده از این کهکشان را اندازه گرفته اند که وجود این نوع پرتو در تئوری امکان پذیر نیست. این پرتو شامل یک خط لیمن-آلفا است که نشانه ای از گازهای هیدروژن داغ است. در واقع پرتویی با این نوع و این سن باید در اوایل تشکیل کیهان توسط ابرهای طبیعی هیدورژن جذب می شد.

در آستانه مه بانگ (بیگ بنگ)، الکترون های پراکنده آزاد امکان سفر نور به فضا را فراهم می کردند. در نهایت کیهان سرد شد و الکترون ها با پروتون ها زوج شدند و ابرهایی از گاز هیدروژن خنثی تشکیل دادند. حدود 500 میلیون سال بعد از تولد کیهان، تشکیل ستارگان آغاز شد و این گاز یونیزه شد و به پرتو اجازه سفر داد.

اما این کهکشان تازه کشف شده کاملا از این تئوری پیروی نکرده است که این موضوع ستاره شناسان را وا می دارد تا درباره زمان تشکیل این کهکشان دوباره بیاندیشند. محققان این کهکشان را در نشریه اخیر Astrophysical Journal Letters منتشر کرده اند.

ایرنا
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
نیازمندیها
بلیت هواپیما چارتر