راهکارهایی برای جلوگیری از سوءاستفاده دیگران
کد خبر: ۳۱۷۳۰۹
تاریخ انتشار: 2024 July 01    -    ۱۱ تير ۱۴۰۳ - ۱۱:۲۰
به خاطر این ۵ اخلاق دیگران از شما سوء استفاده می‌کنند

راهکارهایی برای جلوگیری از سوءاستفاده دیگران

دلیل سوء استفاده دیگران از شما اخلاق‌ها و خصوصیات خودتان است که باعث می‌شود آن‌ها برای منفعت خودشان از شما استفاده کنند. کسانی که از شما سوءاستفاده می‌کنند می‌دانند که شما به درخواست‌های آن‌ها نه نمی‌گویید و به راحتی در مقابل تهدید‌های احساسی تسلیم می‌شوید. گاهی اوقات افراد در اطراف ما سعی می‌کنند از ما سوء استفاده کنند.

بهترین راه برای جلوگیری از سوء استفاده دیگران (همشهری آنلاین)

بهترین راه برای جلوگیری از سوء استفاده دیگران (همشهری آنلاین)«تابناک با تو» - دلیل سوء استفاده دیگران از شما اخلاق‌ها و خصوصیات خودتان است که باعث می‌شود آن‌ها برای منفعت خودشان از شما استفاده کنند.

کسانی که از شما سوءاستفاده می‌کنند می‌دانند که شما به درخواست‌های آن‌ها نه نمی‌گویید و به راحتی در مقابل تهدید‌های احساسی تسلیم می‌شوید. گاهی اوقات افراد در اطراف ما سعی می‌کنند از ما سوء استفاده کنند.

آن‌ها این کار را انجام می‌دهند تا زندگی خود را راحت‌تر کنند در حالی که باعث پیچیده شدن زندگی ما می‌شوند. اجازه دهید در این بخش در مورد دلایلی که دیگران این کار را انجام می‌دهند صحبت کنیم تا بتوانیم بر آن فائق شویم، امروز شما می‌فهمید چرا دیگران از شما سوء استفاده می‌کنند و چگونه می‌توانید این مشکل را حل کنید.

بهترین راه برای جلوگیری از سوء استفاده دیگران (همشهری آنلاین)

این ویژگی‌ها و خصوصیات شما موجب سوء استفاده دیگران می‌شود

۱. شما قادر به گفتن نه نیستید

این یک دلیل کلیدی برای اینکه چرا دیگران از شما سوء استفاده می‌کنند، است. به این دلیل که شما نمی‌توانید نه بگویید. اگر همکارتان از شما بخواهد در یک پروژه به او کمک کنید، احتمالا پاسخ شما بله هست، با وجود اینکه شدید درگیر کار هستید و احتمالا برای چند روز نخوابیده اید، اگر این مورد شبیه شما به نظر می‌رسد، لازم است از خود بپرسید چه چیزی در درون شما در حال اتفاق افتادن است و یا اینکه چه باوری شما را از نه گفتن باز می‌دارد. احتمالا احساس اجبار می‌کنید که اگر کاری را انجام ندهید دیگران فکر می‌کنند آدم بدی هستید.

به خاطر داشته باشید که همیشه بله گفتن باعث می‌شود آن‌ها برای هر کاری نزد شما بیایند و شما را با مسئولیت‌هایی که به شما مربوط نمی‌شود، محدود کنند این بدان معناست که باید برای ساعات بیشتری کار کنید و کمتر بخوابید. هیچ وقت مشکلی با نه گفتن وجود ندارد در حقیقت آموختن نه گفتن، بهترین راه برای جلوگیری از سوء استفاده دیگران است.

۲. به دنبال تائید دیگران هستید

یکی دیگر از دلایل سوء استفاده دیگران از شما این است که شما به دنبال تایید دیگران هستید و آن‌ها از آن به نفع خود استفاده می‌کنند. وقتی به دنبال تایید دیگران هستید، سعی می‌کنید آن‌ها را راضی نگه دارید، دوست داشتنی باشید و می‌خواهید دیگران با کار‌هایی که انجام می‌دهید یا چیز‌هایی که می‌گویید، موافقت کنند. افرادی که استاد سوء استفاده کردن از دیگران هستند، سریع متوجه می‌شوند.

۳. اجازه می‌دهید از شما استفاده کنند

همه ما دوستی داریم که فقط وقتی به ما نیاز دارد با ما تماس می‌گیرد. این می‌تواند نیاز آن‌ها برای صحبت کردن، درد و دل، یا درخواست کمک از شما باشد. اگرچه وقتی شما به آن‌ها نیاز دارید، حضور ندارند قطعا نمی‌توانید به این افراد اتکا کنید.

شما همیشه برای کمک به آن‌ها حاضرید، ولی آن‌ها خیر. یکی از دلایل سوء استفاده دیگران از شما این است که شما مرزی تعیین نمی‌کنید، هر رابطه‌ای به مرز احتیاج دارد. این، به این معنی نیست که شما انسان یا دوست بدی هستید این بدین معناست که شما برای خود ارزش قائلید و اجازه نمی‌دهید کسی از شما استفاده بیجا کند.

بهترین راه برای جلوگیری از سوء استفاده دیگران (همشهری آنلاین)

۴. به خود اجازه نمی‌دهید که احساسات خود را بیان کنید

یکی دیگر از دلایلی که این اتفاق مکررا برای شما تکرار می‌شود، این است که شما احساساتتان را بیان نمی‌کنید بنابراین آن‌ها فکر نمی‌کنند که مسئولیت هایشان را به شما تحمیل می‌کنند و یا این مسئله که، فقط در زمان نیاز با شما تماس می‌گیرند، شما را آزار نمی‌دهد.

خیلی مهم است که یاد بگیرید چگونه به یک روش مناسب، احساسات خود را بیان کنید اگر احساس می‌کنید که سرکوب شده اید، مورد استفاده قرار گرفته اید و یا توسط دیگران مدیریت می‌شوید، آن را بگویید. ممکن است دیگران از احساسات شما آگاه نباشند و گفتن آن دیگران را تغییر دهد.

۵. احساس می‌کنید قربانی، افراد متقلب هستید

متاسفانه دغل کاری یا تهدیدات احساسی به طور وسیع در روابط انسانی، استفاده می‌شوند با این حال، افراد خطرناکی وجود دارند که استاد دغل کاری هستند؛ بنابراین، خیلی مهم است که مرز‌ها را تعیین کنید، بدانید چگونه نه بگویید و به نیاز‌های خود توجه کنید. اگر احساس می‌کنید که مورد سوء استفاده قرار گرفته اید، به این دلیل است که آن را متوقف نکرده اید.

آیا حس می‌کنید قربانی هستید؟ وقتی خود را قربانی می‌کنیم، باور می‌کنیم که نمی‌توانیم کاری انجام دهیم، چیزی تغییر نمی‌کند و ما باید با آن‌ها زندگی کنیم؛ ما باید مسئول زندگی خود باشیم. اگر از شما سوء استفاده می‌شود و شما از آن آگاه هستید، خودتان این اجازه را می‌دهید. مسئله این نیست که خودتان را مقصر بدانید به این فکر کنید که برای تغییر آن چه کار‌هایی می‌توانید انجام دهید.

منبع: همشهری آنلاین

آخرین اخبار