نادیده انگاری‌ شوخی‌های جنسی در جوکر ۲
کد خبر: ۳۱۷۰۵۳
تاریخ انتشار: 2024 June 24    -    ۰۴ تير ۱۴۰۳ - ۱۶:۲۴

نادیده انگاری‌ شوخی‌های جنسی در جوکر ۲

اگر اهل شنیدن شوخی‌ها جنسی رکیک و لودگی‌های سطح پایین هستید، اگر دوست دارید با اینجور شوخی‌های سخیف بخندید و گوشتان به شنیدن آن‌ها عادت دارد، حتما جوکر را ببینید.
اگر اهل شنیدن شوخی‌ها جنسی رکیک و لودگی‌های سطح پایین هستید، اگر دوست دارید با اینجور شوخی‌های سخیف بخندید و گوشتان به شنیدن آن‌ها عادت دارد، حتما جوکر را ببینید.
 
نادیده انگاری‌ شوخی‌های جنسی در جوکر ۲
 
 فصل دوم جوکر با اجرا و تهیه‌کنندگی احسان علیخانی طی هفته‌های اخیر منتشر شد و با اعتراض شدید مخاطبان مواجه شده است. اغلب منتقدان به محتوایی منشوری و اروتیک این رئالیتی‌شو اشاره دارند. این اعتراضات در فضای مجازی چنان گسترش پیدا کرده و به زمینه‌ای تبدیل شده تا خبرگزاری میانه‌رو ایسنا به آن واکنش نشان دهد. در گزارش انتقادی این خبرگزاری آمده است:
 
فصل دوم برنامه رئالیتی‌شو «جوکر» به قسمت سوم رسیده است و مخاطبانی که از اولین قسمت روی نقاط ضعف و قوت آن تمرکز کرده بودند، حالا به صورت واضح چند دسته شده‌اند.
 
بخشی از تماشاگران این برنامه، در قسمت اول نسبت به حضور بیش از اندازه احسان علیخانی (به عنوان میزبان) جلوی دوربین انتقاد داشتند. گویا علیخانی نیز بازخوردها را دریافت کرد و به ویژه در قسمت سوم میزان حضور او جلوی دوربین کاهش قابل توجهی پیدا کرد و این انتقادها نیز تقریبا از بین رفتند.
 
در همین راستا، کیوان کثیریان منتقد سینما در اینستاگرام خود به تندی از «جوکر» انتقاد کرده و نوشته است: «اگر اهل شنیدن شوخی‌ها جنسی رکیک و لودگی‌های سطح پایین هستید، اگر دوست دارید با اینجور شوخی‌های پایین تنه‌ای بخندید و گوشتان به شنیدن آن‌ها عادت دارد، حتما جوکر را ببینید. »
 
 
 
افشین علیار، یکی دیگر از منتقدان سینما نیز نوشته است: «فقط ۲۰ دقیقه از قسمت اول جوکر رو دیدم. شوخی‌های جنسی رو از کف خیابون جمع کردن ریختن تو این برنامه به اصطلاح رئالیتی شو».
 
نکته جالب آن است که صفحات زرد اینستاگرامی نیز در حال واکنش نشان دادن به شوخی‌های این برنامه هستند و برای آن تیترهای پربازدید می‌زنند: «حرکات منشوری عمو رضا»، «ذهنشون خیلی منحرفه»، «تیکه سانسور نشده جوکر» و ...
 
در توییتر نیز کاربران مختلفی به این شوخی‌ها واکنش داشته‌اند.
 
احسان رشیدی از روزنامه‌نگاران حوزه سینما در شبکه ایکس نوشته است: «برنامه جوکر در سنین کودک و نوجوان مخاطب پیدا کرده و این خطرناکه چون بیشتری شوخی‌های جنسی و رکیک برای یک لحظه خنده گرفتن مخاطب استفاده میشه، بدون اینکه رده سنی لحاظ بشه».
 
در کنار این، انتقادها فقط به شوخی‌های غیرخانوادگی این برنامه معطوف نشده است؛ بلکه رقص‌های پیاپی در برنامه که اغلب به صورت کامل نمایش داده می‌شود نیز موجب حیرت فعالان فرهنگ و هنر شده است که سابقه دعوای میان ساترا و وزارت ارشاد را به یاد دارند.
 
رقص‌های پی‌درپی در قسمت‌های اول تا سوم برنامه تا جایی پیش رفته است که علیخانی بارها مجبور به تذکر شود و حتی بگوید که «دوستان هر ضبطی، یک پخشی هم دارد»، البته گویا درهای ساترا انقدر باز شده است که اکثر این رقص‌ها در نسخه منتشر شده وجود دارد!
 
این رقص‌ها در قسمت سوم «جوکر» کامل شده است و تصاویر طولانی از حرکات موزون بازیگران به نمایش گذاشته می‌شود. حال آنکه اعطای مجوز انتشار یک دهم چنین تصویر و شوخی‌های مناسب بزرگسالان در گذشته توسط وزارت ارشاد، می‌توانست موجب شکل‌گیری انتقادات تندی از سوی جامعه و فعالان فرهنگی شود.
 
اساسا معیار تغییر محل اعطای مجوز محصولات نمایش خانگی از وزارت ارشاد به صداوسیما و زیر مجموعه‌ آن یعنی ساترا، انتقاد از عدم توجه به فرهنگ ایرانی اسلامی و خانواده بود که حال به نظر می‌رسد این بخش‌های جوکر و چند برنامه دیگر، به کلی خلاف آن ایده در حرکت است!
 

با پخش این دو قسمت، ‌انتقادهای تند و جدیدی از برنامه جوکر و ساترا به عنوان مجوزدهنده آن شکل گرفته است؛ این‌بار منتقدان حجم شوخی‌های جنسی این برنامه که مخاطبان زیادی بین کودکان و نوجوان دارد را مرکز توجه خود قرار داده‌اند، شوخی‌هایی که معلوم نیست ساترا چگونه به آن‌ها مجوز داده است!

مشرق نیوز

آخرین اخبار