پشه‌ها از چه رنگ‌هایی متنفرند؟
کد خبر: ۳۱۶۷۰۴
تاریخ انتشار: 2024 June 20    -    ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ - ۲۰:۴۵

پشه‌ها از چه رنگ‌هایی متنفرند؟

پشه‌های ماده جذب نشانه‌های مختلف انسانی مانند مواد شیمیایی پوست، بوی عرق و دی اکسید کربن بازدم‌شده می‌شوند؛ اما آن‌ها همچنین مجذوب رنگ‌هایی مانند قرمز و سیاه می‌شوند، در حالی که از سفید و سبز بیزارند
پشه‌های ماده جذب نشانه‌های مختلف انسانی مانند مواد شیمیایی پوست، بوی عرق و دی اکسید کربن بازدم‌شده می‌شوند؛ اما آن‌ها همچنین مجذوب رنگ‌هایی مانند قرمز و سیاه می‌شوند، در حالی که از سفید و سبز بیزارند. چرا؟ چون آن‌ها به دنبال خون هستند و رنگ‌های قرمز و سیاه می‌توانند نشانه‌های بهتری برای وجود خون باشند.
 
پشه‌ها از چه رنگ‌هایی متنفرند؟
 
محققان دانشگاه واشنگتن به سرپرستی پروفسور جِفری ریفِل در حال مطالعه سیستم‌های حسی پشه‌ها و رفتارهای تغذیه، به‌ویژه حس بویایی و نشانه‌های بصری آن‌ها هستند تا راه‌هایی برای جذب و کشتن آن‌ها و پیشگیری از بیماری پیدا کنند.
 
پشه‌ها با وجود مغز کوچک، در پیدا کردن منابع غذایی با استفاده از حواس بینایی و بویایی برای هدف‌گیری و دریافت وعده‌های غذایی (خون) از انسان انعطاف‌پذیر و قوی هستند. آن‌ها می‌توانند از تجربیاتشان بیاموزند و بیشتر جذب افراد خاصی شوند یا از افراد خاصی دوری کنند.
 
پشه‌ها می‌توانند سه نوع منبع قندی از جمله میوه‌ها را تشخیص دهند و جذب آن‌ها شوند. محققان در حال تلاش برای ایجاد رایحه‌های جذاب برای پشه‌ها و آغشته کردن آن‌ها به سموم هستند تا پشه‌ها را از بین ببرند.
 
تغییرات آب و هوایی خطر ابتلا به بیماری‌های منتقل‌شده از طریق پشه مانند مالاریا، دنگی، نیل غربی و زیکا را افزایش داده و موجب نگرانی‌های بهداشتی قابل‌توجهی در تمام جهان شده است.
 
سازمان بهداشت جهانی اعلام کرده که پشه‌ها خطرناک‌ترین حیوان برای انسان هستند و سالانه بیش از یک میلیون نفر با انتقال بیماری‌هایی مانند مالاریا جانشان را از دست می‌دهند.
 
فرادید
آخرین اخبار