این «هنرمندانه‌ترین» عکس ناصرالدین شاه است
کد خبر: ۲۸۱۷۹۷
تعداد نظرات: ۲ نظر
تاریخ انتشار: 2023 June 05    -    ۱۵ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۵:۰۰
این «سلفی» قاجاری، یکی از هنرمندانه‌ترین عکس‌هایی است که آنتوان سوروگین از ناصرالدین‌شاه گرفته است. عکاس محل قرار دادن دوربین را طوری طراحی کرده که خودش و دوربینش هم در عکس حضور داشته باشند، بدون اینکه حالت عادی سوژۀ عکس به هم خورده باشد.

 در این عکس تاریخی شاهد هنرنمایی آنتوان سوروگین، عکاس معروف دربار قاجار هستیم. سوروگین به مدت پنجاه سال در ایران اقامت داشت و تصاویر زیادی را از شاهان قاجار و درباریان آن‌ها ثبت کرد.

 
 

در این عکس که در تالار آینۀ کاخ صاحبقرانیه گرفته شده، ناصرالدین‌شاه را در انتهای تصویر می‌بینیم در حالیکه پشت میزش نشسته و به دوربین خیره شده است. چند نفر دیگر از درباریان نیز در کنار او حضور دارند و یکی از آن‌ها مطابق رسم، در حالی که زانو زده، در حال ارائۀ گزارشی به شاه است.

 

این «هنرمندانه‌ترین» عکس ناصرالدین شاه است

 

اما نکتۀ جالب توجه این عکس حضور خود عکاس در تصویر است که این با استفاده از حالت مورب آینۀ نصب شده پشت سر شاه امکان‌پذیر شده است. با دقت در آینه، تصویر عکاس و دستیارش را به همراه سه‌پایه و دوربین عکاسی‌اش مشاهده می‌کنیم.

پشت سر عکاس نیز آینۀ دیگری قرار دارد که تصویر دیگری از او را منعکس کرده و این توالی تصاویر باعث شده که این عکس عمق فراوان و حالتی رویاگونه و تو در تو داشته باشد.

این «هنرمندانه‌ترین» عکس ناصرالدین شاه است

با دقت در عکس جزئیات دیگری را هم می‌توان دید. تصویر منعکس شده در آینه از میز شاه، وجود یک ظرف پلو بر روی میز را نشان می‌دهد و معلوم می‌شود که این عکس در زمان صرف نهار توسط شاه گرفته شده. ظروف فلزی سرو غذا نیز در پایین میز و روی زمین مشاهده می‌شوند.

(اصل این عکس سیاه و سفید بوده و با استفاده از نرم‌افزار به صورت رنگی درآمده است).

فرادید

نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
امیر
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۰:۲۹ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۶
0
1
یک چیزه جالب اینکه الان مد شده، مخصوصا توی غرب کل خونه رو پارکت یا سرامیک میکنند و یک گوشه یا کناری فرش کوچک میدازند، توی ایران قبلا مد بوده و غربیا تازه الان یاد گرفتند. کاخ صاحبقرانیه کلا کفش سنگ هست و بعضی قسمت ها یک تکه فرش نفیص انداخته شده. خیلی زیباست.
پاسخ ها
تم
| |
۱۳:۲۰ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۶
امیرجان نفیس صحیح است
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار