پس از مرگ چه اتفاقی برای بدن انسان می‌افتد؟
کد خبر: ۱۷۴۱۸
تعداد نظرات: ۴۸ نظر
تاریخ انتشار: 2015 December 26    -    ۰۵ دی ۱۳۹۴ - ۱۳:۰۷
پوسیدگی دقایقی پس از مرگ فرد مورد نظر آغاز می‌شود. پس از آنکه خون از جریان ایستاد، سلول‌هایی که نیازمند اکسیژن بودند، بسیار اسیدی می شوند، چراکه دیگر خونی برای رساندن اکسیژن به این سلول‌ها در گردش نیست.
دنیای پس از مرگ برای بدن انسانپس از مرگ چه اتفاقی برای بدن انسان می‌افتد؟ مرگ سرنوشتی است که به سراغ همه‌ی موجودات زنده و بالاخص انسان‌ها خواهد آمد. پس از اینکه انسان‌ها دارفانی را وداع می گویند، چه سرنوشتی در انتظار کالبد انسان‌‌هاست و چه فرآیندهایی توسط بدن انسان پشت سر گذاشته می‌شود؟ در موارد مرگ مشکوک بدن انسان چه مراحلی را پشت سر می‌گذارد؟

واقعیتی که از اولین روزهایی که زندگی درک کرده‌ایم، فناپذیر بودن موجودات زنده و مخصوصا انسان‌هاست. روزانه شاهد درگذشت شماری از افراد در محیط پیرامون خود هستیم. شاید به تازگی از دست دادن نزدیک‌ترین افراد به خود را تجربه کرده‌اید، اما با وجود این، آگاهی چندان زیادی در مورد کیفیت و آنچه انسان در طی فرآیند جدا شدن روح از بدن با آن روبرو می‌شود، ندارید. در واقع مرگ حقیقتی است که فراری از آن نیست و تمام انسان‌ها در اعماق وجود خود، روبرو شدن با این پدیده را باور دارند.

لحظاتی که انسان به مرگ نزدیک‌تر می‌شود، ثانیه‌هایی هستند که تعریف مشخصی از آن وجود ندارد. وجود شواهد تاریخی نیز حاکی از آن است که انسان‌ها از دیرباز با این پدیده آشنا بوده و در هر دوران به صورت‌های مختلفی با آن ارتباط برقرار کرده‌اند. البته واکنش افراد در برابر مرگ کاملا متفاوت است، برخی مرگ را با آغوش باز می‌پذیرند، اما شمار دیگری از افراد، پایان زندگی انسان را بسیار تلخ شمرده و از آن به عنوان تلخ‌ترین بخش از حیات انسان یاد می‌کنند که همین موضوع مقابله با مرگ را برای این گروه بسیار سخت و درک آن را با چالش‌های زیادی روبه رو می‌کند.

در کنار نگاه‌های متافیزیکی به قضیه‌ی مرگ، کالبد انسان نیز در طی فرآیند مرگ و خارج شدن روح از بدن، دچار تغییراتی می‌شود. در موراد مشکوک مرگ، اضافه شدن فرآیند کالبد شکافی، مراحلی را به تغییرات در اجساد ایجاد می‌کند. در ادامه به بررسی تغییراتی خواهیم پرداخت که طی فرآیند مرگ و پس از آن در بدن انسان رخ می‌دهند.

مراحل مرگ


مرگ نیز همچون بسیاری از فرآیند‌های فیزیکی بدن انسان دارای مراحلی است و یکباره رخ نمی‌دهد. در واقع مرگ یک انسان طی چند مرحله نهایی شده و در نتیجه‌ی آن انسان بطور کل حیات خود را از دست می‌دهد.

مرگ کلینیکی

در مرگ کلینیکی، تمام علائم حیاتی بدن که وجود آن‌ها گویای ادامه‌ی زندگی انسان است، از بین رفته و فعالیت آن‌ها متوقف می‌شود. از جمله‌ی مواردی که می‌توان به آن‌ها اشاره کرد باید از ضربان قلب و تنفس یاد کرد. مغز انسان معمولا در طی فرآیند از دست دادن علائم حیاتی بدن که از جمله‌ی آن به تنفس و ضربان قلب اشاره کردیم، همچنان به فعالیت خود ادامه می‌دهد. شماری از افراد بر این باورند که تجربه‌ی نزدیک شدن به مرگ و توضیح آن در این مرحله نهفته است. مرگ کلینیکی یک دلیل و عامل برای مرگ قطعی انسان نیست و می‌توان با انجام عملیات احیا، دوباره فرد مورد نظر را به زندگی بازگرداند. البته این موضوع در تمام شرایط حاکم نیست.

مرگ بیولوژیکی یا زیستی


مرگ بیولوژیکی با عنوان دیگری نیز در ادبیات محاوره‌ای خوانده می‌شود که آن چیزی نیست جز مرگ مغزی. در مرگ بیولوژیکی، فعالیت مغز انسان متوقف می‌شود و دیگر نمی‌توان کنشی الکتریکی را در مغز انسان رویت کرد. بعضا در این حالت علائم حیاتی انسان که در مرحله‌ی پیش به آن اشاره کردیم، با استفاده از ابزارهای بیمارستانی به قوت قبل وجود داشته و کار می‌کنند، اما دیگر خبری از عملکرد مغز انسان نیست. در باور بسیاری از انسان‌ها، این نوع مرگ بهترین نوع است. رنگ پریدگی، سفتی اعضای بدن و همچنین سرد شدن بدن را باید از نشانه‌های مرگ بیولوژیکی خواند. مرگ بیولوژیکی قابل بازگشت نیست و فردی که به آن دچار شده، در انتظار سرنوشتی است که همه‌ی انسان‌ها به آن دچار خواهند شد.

مرگ مولکولی


مرگ مولکولی را باید پایانی قطعی برای زندگی انسان خواند. مرگ مولکولی مرحله‌ای است که متلاشی شدن بدن با آن آغاز می‌شود. در این مرحله که معمولا پس از مرگ بیولوژیکی آغاز می‌شود، باکتری‌های موجود در روده و شکم انسان آغاز به فعالیت کرده و از درون ساختار بدن انسان را که میزبان این باکتری‌ها بوده، متلاشی می کند. همانطور که اشاره کردیم، این مرحله مدت کوتاهی پس از مرگ بیولوژیکی به سراغ انسان می‌آید.

کبودی نقاطی از بدن


شاید یکی از مشخصات اصلی در چهره‌ی فردی که فوت کرده، رنگ پریدگی باشد. دلیل این رنگ پریدگی جریان نیافتن خون در رگ‌ها و در واقع جمع شدن خون بدن در ناحیه‌ای از بدن است که فشاری روی آن نیست و نزدیک‌ترین ناحیه به سمتی است که جاذبه‌ی زمین روی آن تاثیر می‌گذارد، بطوریکه اگر فرد به پشت خوابیده باشد، این ناحیه، کمر و بخشی از ران فردی است که فوت کرده است.


در واقع پس از آنکه تمام علائم حیاتی بدن از بین رفت و خون از جریان افتاد، جاذبه تأثیر خود را گذاشته و خون را به سمتی هدایت می‌کند که در نقطه‌ی پایین‌تری قرار داشته و فشار خاصی نیز روی آن نیست. در حالت درازکش، پشت فرد نظیر قسمتی از کمر و قسمت پشت ران پذیرای تمام خونی می‌شوند که در بدن وجود دارد. این پدیده با عنوان کبودی پس از مرگ شناخته می‌شود. با توجه به اینکه قسمت‌هایی از بدن نظیر پشت و نشیمن‌گاه در تماس با سطح بوده و فشاری از جانب سطح به آن‌ها وارد می‌شود، پس خون حضور کمتری در این ناحیه‌ها داشته و می‌توان رنگ پریدگی را در این ناحیه‌ها نیز مشاهده کرد. البته نحوه‌ی قرار گرفتن بدن فردی که فوت کرده می‌تواند به حالت‌های دیگری باشد که در این صورت محل جمع شدن خون نیز متفاوت خواهد بود. برای مثال در صورتی که فرد رو به شکم قرار گرفته باشد، بخشی از صورت و سینه به همین صورت دچار خونمردگی می‌شود که در واقع تجمیع خون‌های بدن است.

با توجه به اینکه خون در ناحیه‌های اشاره شده جمع می‌شوند و قلب انسان جریانی را هدایت نمی‌کند، رفته رفته گرمای بدن از دست رفته و خون نیز به علت ثابت ماندن در یک نقطه از بدن، حالت ژله‌ای به خود می‌گیرد.

در صورتی که بدن برای بیش از ۱۲ ساعت در چنین حالتی باقی بماند، رنگ پوست کبود شده و بدن فرد مورد نظر در آن ناحیه‌ها تغییر رنگ می‌دهد.

مرحله اول پس از مرگ


معمولا برای درک علت مرگ یک فرد باید جسد وی را کالبدشکافی کرد. در ابتدا متخصصان امر کالبد شکافی تمام نقاط بدن را ظاهری بررسی و وجود علائم و نشانه‌هایی نظیر خالکوبی، خال و علائم جراحی‌های روی بدن را مشخص کرده و یادداشت می‌کنند. کارشناسان در این مرحله دلایل ظاهری که از چشم همه ناپدید مانده را نیز که می‌تواند دلیلی برای مرگ باشد، بررسی می کنند که از جمله‌ی چنین مواردی باید به وجود زخم در ناحیه‌هایی که زیر پوشش مو قرار گرفته و محل ورود سوزن سرنگ اشاره کرد.

پس از بررسی ظاهری بدن، اولین برش در ناحیه جناغ سینه انجام می‌شود. این برش از قسمت بالاتر استخوان شرمگاهی تا زیر گلو ادامه پیدا می‌کند. دلیل انجام برش از این ناحیه به این دلیل است که پس از مرگ، زبان فرد جمع شده و دسترسی به گلو را از طریق دهان غیرممکن می‌کند، به همین دلیل برش از این ناحیه انجام می‌شود تا بتوان از طریق حفره‌ی سینه به گردن و گلو دسترسی داشت.

پس از انجام برش، تمام جوارح در سه مرحله از بدن خارج می‌شوند.

مرحله‌ی دوم پس از مرگ


پس از آنکه کالبدشکافان تمام اعضای بدن موجود در درون شکم را خارج کردند، این توانایی را دارند تا یک یک این اعضا را از نزدیک مورد آزمایش قرار دهند. در صورتی که متخصصان به دنبال مورد مشکوکی نباشند، تنها اعضای اصلی به منظور شناسایی گرفتگی شریان‌ها، رسوب چربی و سایر موارد که می‌توانند باعث مرگ در فرد شوند، مورد بررسی قرار می‌گیرد.

اما در صورتی که کارشناسان به دنبال مورد مشکوکی باشند، به دنبال علائم دیگری نظیر وجود مواد سمی، تومورهای ناشناخته و سایر علائم می‌گردند که می‌تواند دلیل مرگ را توجیح کند. در صورتی که کارشناسان تومورهای ناشناخته‌ای را در بدن فرد پیدا کنند، موارد یافت شده باید به اطلاع خویشاوندان فرد برسد، چراکه وجود چنین مواردی می‌تواند ناشی از موارد ژنتیکی باشد که در صورت اطلاع، خویشاوندان فرد فوت شده می‌توانند با اطلاع از این موضوع از تکرار مرگ در این حالت جلوگیری کنند.

 شست و شوی کالبد


در اقصی نقاط جهان، پس از آنکه فردی دار فانی را وداع گفت، براساس رسوم خود اقدام به شست و شوی جسد فرد متوفی می‌کنند. البته در شماری از کشورها رسوم دیگری نظیر نگهداری خاکستر فرد متوفی انجام می‌شود که البته این موضوع بیشتر در کشورهای مشرق زمین عمومیت دارد. در کشورمان ایران نیز پس از آنکه فردی فوت کرد، وی را غسل میت می‌دهند. غسل دادن در آموزه‌های دین اسلام آداب خاص خود را دارد که پرداختن به آن‌ها خارج از حوصله‌ی این متن است.

در کشورمان پس از غسل دادن میت، وی را کفن پیچیده و درون مزار قرار می‌دهند. در کشورهای غربی، پس از شست و شوی کالبد، لباس‌های فرد را پوشانده و وی را درون تابوت قرار می‌دهند.بر خلاف آداب مسلمانان که جسد فقط با کفن و بدون لباس در خاک قرار داده می‌شود، مسیحی‌ها متوفی را پس از پوشاندن لباس در تابوت گذاشته و با تابوت زیر خاک قرار می‌دهند.

مرحله اول تجزیه؛ خود هضمی


تجزیه و پوسیدگی اولین مرحله‌ای است که تمام اجساد به آن دچار خواهند شد. در واقع پوسیدگی برای اجسادی که حتی مومیای شده‌اند، اتفاق می‌افتد با این تفاوت که این فرآیند در مورد اجساد مومیایی شده سرعت بسیار پایین‌تری دارد.

پوسیدگی دقایقی پس از مرگ فرد مورد نظر آغاز می‌شود. پس از آنکه خون از جریان ایستاد، سلول‌هایی که نیازمند اکسیژن بودند، بسیار اسیدی می شوند، چراکه دیگر خونی برای رساندن اکسیژن به این سلول‌ها در گردش نیست. آنزیم‌ها شروع به متلاشی کردن و استفاده از اعضای سلولی می‌کنند و همه چیز دست به دست هم می‌دهد تا بدن به سرعت به سوی از هم پاشیدگی و پوسیدگی کامل سوق پیدا کند. همین موضوع یکی دیگر از عوامل تغییر رنگی است که پیش از این به آن اشاره کردیم.

علت خشک شدن بدن انسان نیز به دلیل واپاشی اسید نوکلیک‌ها و آزاد شدن پروتئین‌ها در فیبر ماهیچه‌ها است. در واقع پروتئین‌ها بدون پشتیبانی زنجیره‌ی انرژی، درون ماهیچه گیر افتاده و باعث خشک شدن بدن می‌شوند. البته خشک بودن بدن به مرور زمان با پوسیدگی و از بین رفتن بافت ماهیچه‌ای از بین رفته و بدون دوباره به حالت اولیه خود بازمی‌گردد.

میلیاردها باکتری که در بدن انسان زندگی می‌کنند طی فرآیند پوسیدگی سلول‌ها آزاد شده و روند تجزیه‌ی انسان را سرعت بیشتری می‌بخشند. در واقع باکتری‌ها به عنوان یک کاتالیزور عمل کرده و سرعت تجزیه را افزایش می‌دهند.

مرحله دوم تجزیه: فساد بدن


مرحله‌ی دوم از تجزیه‌ی بدن، فاسد شدن کالبدی است که دیگر خون در آن جریان ندارد. در مرحله‌ی اول از تجزیه‌ی بدن، مقدار زیادی شکر، نمک، مایعات و باکتری ناهوازی که از زندان بدن خارج شده‌اند، شروع به تغذیه از مواد موجود کرده و با استفاده از شکر و انجام فرایند تخمیر، بوی بسیار نامطبوعی را ایجاد می‌کنند که همین موضوع باعث بو گرفتن جسد می‌شود.

با آغاز به کار جدی باکتری‌ها برای تجزیه بدن، هموگلوبین خون نیز تغییر ماهیت داده و رنگ آن به سبز تیره تبدیل می‌شود. در جریان انجام فرآیند تخمیر در بدن انسان، گاز زیادی ایجاد می‌شود که تمام این گازها منجر به جمع شدن آن در بدن و باد کردن جسد می‌شود. به این مرحله نفخ اطلاق می‌شود.

در صورتی که میزان گاز و مایع موجود در بدن بسیار افزایش پیدا کند، این گاز از منافذ موجود در بدن خارج می‌شود. البته باید به این نکته اشاره کرد که در فرآیند شست و شوی بدن در آداب اسلامی، فردی که به عنوان غسال وظیفه‌ی شست و شو را بر عهده دارد، در بخشی از کار شست و شو، گاز به ناحیه‌ی شکم فشار می‌‌آورد تا محتویات شکم اعم از گاز و مایعات خارج شود.

فرآیند نرم شدن پوست نیز به مرور زمان انجام می‌شود. پوست در طول زمان تغییر رنگ داده، نرم شده و حالت کشسانی پیدا می‌کند.

مرحله سوم تجزیه: تغذیه از بدن


پس از خروج تمام محتویات درونی و پاکسازی بدن از انواع گازها، کالبد انسان به میزبانی ایده‌ال برای پذیرایی از تخم‌گذاری موجودات زنده تبدیل می‌شود. برای مثال مگس‌ها با تخم‌گذاری در بدن انسان چندین کرم را ایجاد می‌کنند. زندگی چند صد کرم روی کالبد باعث می‌شود تا دمای بدن بصورت میانگین تا ۱۰ درجه‌ی سانتیگراد افزایش یابد. با توجه به بالا رفتن دمای بدن انسان، کرم‌ها همیشه در حال حرکت هستند تا آن‌هایی که در زیر دیگران باقی مانده‌اند، از شدت گرما از بین نروند. کرم‌ها با وجود گرمای مناسب و غذایی که از جسد تغذیه می‌کنند، بزرگ شده و تبدیل به مگس می‌شوند. مگس‌های جدید نیز روی قسمتی از بدن که دست نخورده باقی مانده، تخم‌گذاری می‌کنند.

مایعی که از بدن ترشح می‌شوند، حاوی مقدار زیادی نیتروژن است که باعث دور ماندن سایر موجودات از جسد می شود. اما این موضوع در مدت محدودی اتفاق می‌افتد. نفوذ نیتروژن در خاک باعث تقویت آن شده و در نتیجه رشد گیاهان و انواع درخت را در آینده نوید می‌دهد. همچنین موجودات زیر زمینی نیز از آن پس می‌توانند از کالبد قرار گرفته زیر خاک استفاده کنند.

البته باید به این نکته اشاره کرد که پوسیدگی بدن به دلایل متعددی بستگی دارد. عمقی که جسد در آن قرار گرفته، گرمای محیط، امکان دسترسی به اکسیژن، جنس خاک و فاکتورهایی از این جنس را باید در زمره‌ی دلایلی خواند که همگی در فرآیند پوسیدگی و از بین رفتن جسد انسان نقش دارند.
زومیت
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۴۸
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۵۸ - ۱۳۹۴/۱۰/۰۵
1
114
جالب بود و غم انگیز
پاسخ ها
ناشناس
| |
۲۲:۰۵ - ۱۳۹۴/۱۰/۰۵
و عبرت آموز
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۵۹ - ۱۳۹۴/۱۰/۰۵
45
25
بسیار لذت بردم
پاسخ ها
ناشناس
| |
۲۲:۰۵ - ۱۳۹۴/۱۰/۰۵
نوبتت میشه از نزدیک حس میکنی جوش نزن
علیرضا
| |
۰۰:۱۸ - ۱۳۹۴/۱۰/۰۶
کل نفس ذائقة الموت ناشناس دوم نوبت تو هم میشه مراقب رفتارت باش.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۰۰ - ۱۳۹۴/۱۰/۰۵
22
57
حالم بد شد... نزارید همینطوری افسردگیداریم اینطوری بیشتر احساس بیخود بودن می کنیم این حرفا رای جامعه ایه که ظرفیت روحیشون بالاست نه مثل ما رو به موت
پاسخ ها
ناشناس
| |
۲۲:۴۴ - ۱۳۹۴/۱۰/۰۵
واقعیت اینقدر تلخه؟؟؟؟؟
ناشناس
| |
۰۹:۳۴ - ۱۳۹۴/۱۰/۰۷
افسردگی برای چی ؟ اینا درس عبرت. اینا حالا روی جسد بی جانه و زیاد مهم نیست مهم روح انسانه که اون جهان به واسطه عملش کلی زجر باید بکشه. این مقاله برای اینکه من و امثال ما باید به فکر مرگ باشیم.
ناشناس
| |
۱۱:۴۰ - ۱۳۹۴/۱۰/۰۸
با ظرفیت بودن جامعه رو افراد اون مشخص میکنن. جامعه ما پر شده از آدمایی که می نالن، مثل شما، و مسوولیت کارهای خودشون و قبول نمیکنن
علیرضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۱۷ - ۱۳۹۴/۱۰/۰۵
3
43
تشکر فراوان بابت این مقاله. بسیار آموزنده بود و بنده استفاده کردم.
ضمن اینکه از کار بزرگ متخصصان کالبدشکافی هم نباید گذشت
از خود راضی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۲۱ - ۱۳۹۴/۱۰/۰۵
1
98
این عاقبت ماست و به هم دیگر ظلم میکنیم
پاسخ ها
ناشناس
| |
۱۴:۴۲ - ۱۳۹۴/۱۰/۰۶
و متهم می کنیم بی گناهان را به گناه نکرده تا قدرتمان را تحکیم بخشیم!
جمشید09353539930
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۳۴ - ۱۳۹۴/۱۰/۰۵
0
6
انا لله و انا الیه راجعون
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۲۲ - ۱۳۹۴/۱۰/۰۵
0
8
وقتی که زین العابدین علیه الصلاه و السلام فرمود :میگریم بر تاریکی قبرم ،میگریم بر تنگی لحدم ،میگریم بر آن دمی که ملکان مقرب بر من وارد میشوند .....
ما چه باید بگوییم ؟..
ناشناس
|
Netherlands
|
۲۳:۲۶ - ۱۳۹۴/۱۰/۰۵
0
1
سلام دست شما درد نکنه از این همه اطلا عات که در اختیار ما می گذارید من ۵ سال پیش کلیه اعضای بدنم را بعد از مرگم دربیمارستان شریعتی اهدا کردم ولی هیچ گونه به من تا به حال خبر یا کارتی نیامده
باید کجا برم برای پیگری
یا مجدا ثبت نام کنم ممننون
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۴۸ - ۱۳۹۴/۱۰/۰۵
0
3
به یاد فرمایش امیرالمومنین ع افتادم
«عَجِبْتُ لِابْنِ آدَمَ أَوَّلُهُ نُطْفَةٌ وَ آخِرُهُ جِیفَةٌ وَ هُوَ قَائِمٌ بَیْنَهُمَا وِعَاءً لِلْغَائِطِ ثُمَّ یَتَکَبَّرُ؛ از فرزند آدم تعجب می کنم که آغاز او نطفه [بدبو] و آخرش مردار [گندیده] و وسط آن دو، ظرفی برای غائط است؛ با این حال، تکبر می ورزد!»
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۵۸ - ۱۳۹۴/۱۰/۰۵
0
2
انا لله و انا الیه راجعون
غم انگیزه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۳۷ - ۱۳۹۴/۱۰/۰۶
0
3
گوشها و چشمها به خاطر مال حرام کرو کور شده.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۵۰ - ۱۳۹۴/۱۰/۰۶
0
4
انسان را با فخر و مباهات چه مناسبتی
که اولش نطفه ای است مردار و آخرش لاشه ای است بد بو .
و چه حکمت عجیبی است در میان این مقام امسانیت که هم نشینی با ساکنان حرم عتر و عفاف ملکوت است
و جالب آنکه چه غتفلیم از مقام حقیقی انسان و چه نازیبا در جستجوی نفسانیت این چنین مغرورانه و متکبرانه بر زمین پا می نهیم بی آنکه بیندیشیم هر چه هست فانی است جز مقام انسانیت
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۲۲ - ۱۳۹۴/۱۰/۰۶
0
2
انا للله وانا الیه راجعون
yazdan
|
Australia
|
۰۷:۳۰ - ۱۳۹۴/۱۰/۰۶
0
1
Kheili khoob bood.
mamnoon
افشاتره
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۵۳ - ۱۳۹۴/۱۰/۰۶
1
3
همیشه فکر میکنم تو قبر زنده میشم.....
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۲۷ - ۱۳۹۴/۱۰/۰۶
0
2
سروده سعدى شيرازى در اين باره بى مناسبت نيست :
هر كه آمد عمارتى نو ساخت

رفت و منزل به ديگرى پرداخت

و آن اگر پخت همچنان هوسى

وين عمارت به سر نبرد كسى

يار ناپايدار دوست مدار

دوستى را نشايد اين غدار

نيك و بد چون همى ببايد مرد

خنك آن كس كه گوى نيكى برد

برگ عيشى به گور خود فرست

كس نيارد ز پس ز پيش فرست
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۳۵ - ۱۳۹۴/۱۰/۰۶
0
3
الله اکبر ولله الحمد.ربنا اغفرلنا ذنوبنا وکفر عنا سیئاتنا وتوفنا مع الابرار
ناشناس
|
-
|
۰۹:۴۸ - ۱۳۹۴/۱۰/۰۶
0
6
ما الانشم مرده هستیم فقط مونده فاسد بشیم
محمد مشهدي
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۱ - ۱۳۹۴/۱۰/۰۶
0
48
روندي كه همه طي مي‌كنند ولي بعضي مي‌خواهند ندانند!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۱ - ۱۳۹۴/۱۰/۰۶
0
5
این طبیعت زندگیه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۷ - ۱۳۹۴/۱۰/۰۶
0
3
کسی را از آن گریزی نیست اینما تکونوا یدرککم الموت و لو کنتم فی بروج مشیده
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۲۶ - ۱۳۹۴/۱۰/۰۶
0
2
جالب بود و خواندنی. متشکرم از اینکه اطلاعات خوبی دادید که دانستن آن باعث تفکر عمیق تری از جریانات طبیعی میشود. جالب تر میشد اگر تاثیر زمان را در روند نابودی کالبد انسان ذکر میکردید. ممنون
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۰ - ۱۳۹۴/۱۰/۰۶
0
3
من كه همش تو حس بودم؛ ياد هرچي اموات و عزيزانم بودند ، افتادم.
پاسخ ها
ناشناس
| |
۱۴:۵۴ - ۱۳۹۴/۱۰/۰۹
خداوند تمام اموات را بیامرزد
آمین
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۰۰ - ۱۳۹۴/۱۰/۰۶
0
2
مرسی تابناک
عالی بود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۴۵ - ۱۳۹۴/۱۰/۰۶
0
3
کاش انسانهای مغرور که به پشت خود می گویند دنبال من نیا یه خورده در این مطالب تعمق بیشتری می کردند اونوقت با غرور و تکبر روی زمین خدا راه نمی رفتند و فخر نمی فروختند.
حضرت عزرائل
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۳۲ - ۱۳۹۴/۱۰/۰۶
0
5
اگه راست می گی سرنوشت روح را ونیز کیفیت جدا شدنش از بدن وارتباط ان با بدن بعد از مرگ را توضیح بده! بدن که مهم نیست چه می شه همه دارند می بینند لاشه های سایر حیوانات را. اما مهم سرنوشت روح است
ناشناس
|
Canada
|
۰۰:۵۶ - ۱۳۹۴/۱۰/۰۷
0
4
بهرام که گور می گرفتی همه عمر
دیدی که چگونه گور بهرام گرفت
ناشناس
|
United States
|
۱۴:۰۱ - ۱۳۹۴/۱۰/۰۷
1
5
این رو به حامیان داعش و داعشیان بگید که هیچ ذاه فراری نیست
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۴۰ - ۱۳۹۴/۱۰/۰۷
2
3
این فرایند برای انسانهای وارسته و مومن و آزاد در حقیقت پوست انداختن است تا به مرحله اعلا برسد و برای افرادی که همش در فکر دنیا و خود فریبی بوده اند عذاب عظیم. و اینها همه ظاهر قضیه هستند.و درسی برای عبرت آموزی. خدایا عاقبت همه مارا ختم به خیر بنما.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۲۸ - ۱۳۹۴/۱۰/۰۷
0
8
عالی بود و غم انگیز.
این همه زحمت و تلاش عاقبت هیچی با خودمون نمیبریم.دلم گرفت
پاسخ ها
ناشناس
| |
۱۷:۰۳ - ۱۳۹۴/۱۰/۰۸
جان
چیزی می خواهی ببری
نه ادمها چیزی می گذارند و ان نام است
ید یا نیک
ناشناس
| |
۱۴:۵۵ - ۱۳۹۴/۱۰/۰۹
نامها
بد و نیکی
هم در تاریخ فراموش می شود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۲۵ - ۱۳۹۴/۱۰/۰۸
0
0
یه سوال دارم که ممکنه فکر کنید بی ربطه. پس چرا بعضی از اجساد پوسیده نمی شه. آیا این امر واقعیت داره یا نه؟ و چرا؟
پاسخ ها
ناشناس
| |
۱۴:۵۵ - ۱۳۹۴/۱۰/۰۹
آره واقعیت داره
بستگی به مکان دفنشان دارد
حسین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۸ - ۱۳۹۴/۱۰/۰۸
0
3
اونایی که به قدرت چسبیدن وخودشونو ابدی میدونن بخونن
mahdi
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۹ - ۱۳۹۴/۱۰/۰۸
0
1
اخ جون چه حالی میده
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۵۶ - ۱۳۹۴/۱۰/۰۸
0
1
سلام. ببخشید یه جای مطلب گفتید کرم ها تبدیل به مگس می شوند. واقعا چنین چیزی ممکنه و واقعیت داره؟
پاسخ ها
ناشناس
| |
۱۴:۵۶ - ۱۳۹۴/۱۰/۰۹
البته اگر جسد روی زمین باشد و مگسی بیاد و تخم روی جسد بگذارد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۲۶ - ۱۳۹۴/۱۰/۰۸
0
5
خيلي غم انگيز و ناراحت كننده بود، مرگ تلخ ترين واقعيتيه كه وجود داره.
پيام اين متن اين بود كه... قدر لحظه به لحظه زندگي رو بدونيم.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۳۵ - ۱۳۹۴/۱۰/۱۱
0
0
خدا قسمت نکنه
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار