دختر 10ساله که فرزندانش را اجاره‌ می‌دهد!
bato-adv
کد خبر: ۱۳۶۹۷
تاریخ انتشار: 2015 October 06    -    ۱۴ مهر ۱۳۹۴ - ۱۹:۰۰
عضو شورای اسلامی شهر تهران  اظهار کرد: دختر 10 ساله‌ای را می‌شناختم که دو کودک به دنیا آورده بود که آنها را اجاره می‌داد. این که یک کودک 10 ساله دو کودک به دنیا آورده است جای تاسف و تامل بسیاری دارد. او عنوان می‌کرد چون پدرش به زندان افتاده و مادرش از عهده مخارج برنیامده و به گرفتاریهایی دچار شده است کارش به اینجا رسیده پس چرا از خانواده مردی که به زندان می‌افتد حمایت نمی‌شود؟.

فاطمه دانشور ادامه داد: متاسفانه هر روز شاهد تولد کودکان بی‌هویت هستیم که این آمار بیشتر می‌شود و برای آن راهکاری نداریم. کمیته امداد کجاست؟ کمیته امداد معتقد است از محرومان حمایت می‌کند اما به آسیب‌های اجتماعی ورود پیدا نمی‌کند. باید کمیته امداد در ماموریت‌هایش بازنگری کند.

عضو شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه درصد بالایی از کودکان کار اتباع افغانی هستند که مدارک هویتی ندارند گفت: در قوانین ضعف داریم و موضوع کودکان افغان دست به دست می‌شود. در شهرداری تهران هم کارهای بسیاری انجام شده اما شهرداری هم گرفتاریهای خاص خودش را دارد.

دانشور ادامه داد: وضعیت به گونه‌ای است که در یک دولت جرات نمی‌کنید درباره کودکان خیابانی سخن بگویید اما در دولتی این مسئله به جدیت بررسی می‌شود و اجازه صحبت هست. تضمینی وجود ندارد که در دولت‌های آینده هم بتوان درباره این موضوع صحبت کرد. به همین خاطر باید NGO ها تقویت شوند. امروز باید مراکزی چون کهریزک و محک شکل بگیرند تا مشکلات حل شود. باید برای کودکان کار و خیابان نیز NGOهای قوی داشته باشیم.

وی با اشاره به اینکه باید مددکاران اجتماعی‌مان مداخله گر، متخصص و دارای قدرت باشند اظهار کرد: لازم است لایحه‌ای را به مجلس ببریم که در آن مددکاران ما قدرت مداخله داشته باشند. در کشورهای خارجی کارت مددکاری مانند کارت پلیس است و مددکاری اجتماعی باید به دل مدارس برود و پیگیری کند چرا یک صندلی خالی مانده و دانش آموز به مدرسه نمی‌رود؟.

عضو شورای اسلامی شهر تهران افزود: در حال حاضر منطقه‌ای چون کریم آباد زاهدان، مدرسه دخترانه ندارد. استان سیستان و بلوچستان احتیاج به نهضت مدرسه سازی دارد. در برخی شهرها هست که حتی جایی نیست که کودکانشان را واکسینه کنند. نامه‌های بسیاری به دستم می‌رسد مبنی بر اینکه خانواده‌های افغانی پول ثبت نام فرزندشان را ندارند و حتی نمی‌توانند 300 هزار تومان پرداخت کنند و از ما می‌خواهند که این مبلغ را بپردازیم. آموزش و پرورش باید به این مسئله توجه کند.

دانشور در پایان به مغایرت آمار ثبت احوال در زمینه کودکان اشاره و عنوان کرد: آماری که ثبت احوال از کودکان متولد شده ارائه می‌دهد با آمار کودکان واقعی که متولد می‌شوند تفاوت دارد و گرفتاریهای ما بیشتر مربوط به کودکان بی‌هویت است.

وی افزود: متاسفانه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی که ادغام شده مناسب نیست و ما به وزارت رفاه و تامین اجتماعی نیاز داریم. مگر می‌شود مسائل اجتماعی کشور در یک معاونت وزارت خانه حل و بررسی شود؟ لذا باید وزارت رفاه از کار جدا شود.

ایسنا
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
نیازمندیها
دریافت کد بورس رایگان
بلیت هواپیما چارتر