درصد چربی بدنتان را حساب کنید
کد خبر: ۸۲۳
تاریخ انتشار: 2015 May 21    -    ۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۴ - ۱۰:۳۶
دکتر محمدرضا وفا می‌گوید: «براساس تعاریف جدید، چاقی و اضافه‌وزن فقط براساس قد و وزن تعریف نمی‌شود، بلکه امروزه ترکیب بدن را در نظر می‌گیرند. امروزه تعریف استاندارد چاقی بر مبنای درصد چربی بدن است و ما ابتدا درصد چربی بدن فرد را اندازه می‌گیریم تا بدانیم واقعاً چاق است یا نه. اگر فردی مرتب ورزش کند، درصد بافت ماهیچه‌های بدنش بالا خواهد بود و بنابراین لازم نیست همه افراد به یک اندازه وزن کم کنند چون به‌هیچ‌وجه نباید بافت ماهیچه‌ای کم شود...» بر این اساس در این مطلب به معرفی راه‌های تشخیص چاقی و تعریف‌های استاندارد آن پرداخته‌ایم. 

شاخص توده بدن (BMI) 

مقدار BMI یا شاخص توده بدن از تقسیم مقدار وزن (به کیلوگرم) به مجذور قد (به متر) به دست می‌آید. اگر این مقدار بین ۵/۱۸ تا ۹/۲۴ باشد، وزن در محدوده مناسب است. اگر بین ۲۵ تا ۳۰ باشد، فرد در گروه دارای اضافه‌وزن و اگر بیشتر از ۳۰ باشد، فرد در گروه افراد چاق جای می‌گیرد. 

اندازه‌گیری دور کمر

اگر این مقدار در مردان بیشتر از ۱۰۰ سانتی‌م‌تر و در زنان بیش از ۵/۸۷ سانتی‌م‌تر باشد، نشانگر افزایش خطر، به‌خصوص در افرادی است که شاخص توده بدنشان بین ۲۵ تا ۳۴ است. 
براساس تعاریف جدید، چاقی و اضافه‌وزن فقط براساس قد و وزن تعریف نمی‌شود، بلکه امروزه ترکیب بدن را در نظر می‌گیرند. امروزه تعریف استاندارد چاقی بر مبنای درصد چربی بدن است

نسبت دور کمر به دور باسن

اگر این مقدار در زنان بیش از ۸/۰ و در مردان بیش از ۱ باشد، نشانه چاقی و افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی است. 

معادله دورنبرگ
۵/۴ – (G × ۸/۱۰) – (سن به سال × ۰/۲۳) + (BMI × ۲/۱) = درصد چربی بدن در این معادله مقدار G برای خانم‌ها صفر و برای آقایان ۱ در نظر گرفته می‌شود. به‌علاوه، مقدار درصد چربی در آقایان بین ۲۰ تا ۲۵ و در خانم‌ها بین ۲۵ تا ۳۲ درصد است که اگر بیش از مقادیر یاد شده باشد، نشانه چاقی و بروز عوارض ناشی از آن خواهد بود.

تبیان
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار