یادگاری جناب خان در برنامه دیشب خندوانه
کد خبر: ۶۳۹۳
تاریخ انتشار: 2015 July 31    -    ۰۹ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۲:۱۵
 در هشتمین شب از پنجمین ماه سال، در حالی ۱۸۷ مین برنامه «خندوانه» از شبکه نسیم پخش شد که این برنامه به تمامی مردم افغانستان و مهاجران افغان حاضر در کشورمان تقدیم شد.

«تبسم» آغازین

شروع رسمی این برنامه از «خندوانه» را می‌توان شروعی متفاوت از سایر قسمت‌های این برنامه پرطرفدار دانست. جایی که عارف جعفری، خواننده پاپ افغان با ترانهٔ «تبسم» با آهنگ‌سازی خود و شعری از شاعر توانمند و قدیمی افغانستانی، قنبرعلی تابش، مطلع شادی را برای این ویژه‌برنامه از خنداونه رقم زد. گفتنی است که آلبوم «آن سوی سمرقند» با حمایت سعید بیابانکی به زودی از این هنرمند افغان روانه بازار می‌شود.

یادگاری «جناب‌خان»

اما حضور جناب‌خان در این قسمت از «خندوانه»، در کنار شیرین‌زبانی‌ها و بداهه‌گویی‌های نمکین همیشگی، یادگار و خاطره‌ای تأثرانگیز در همدردی با میهمانان ویژهٔ این برنامه به همراه آورده بود. عصایی که در همان اوایل اشغال خرمشهر، از «عمادخان» دوست و رفیق جناب‌خان موقع شهادت به یادگار مانده بود. جناب‌خان با اشاره به این خاطره، یادی هم از هموطنان مهاجر افغان و یادگاری‌های آنان کرد. شاید این اولین‌باری بود که بینندگان «خندوانه» بغض جدی جناب‌خان را می‌دیدند؛ گرچه، او خیلی زود با روحیهٔ شاد و ترانه‌های شیرین حاضرین و بینندگان را دوباره با خود همراه کرد.

«پاییز طلایی» در گرمای تابستان

پس از آن، گروه موسیقی «پاییز طلایی»، به رهبری سعید تاجیک، اولین ترانهٔ خود در این برنامه را به‌صورت زنده اجرا کردند تا نوبت به میهمان ویژه برنامه برسد.

مهمان ویژه: محمد سرور رجایی؛ شاعر و روزنامه‌نگار افغان

میهمان ویژهٔ این برنامه از «خندوانه»، محمد سرور رجایی، شاعر و روزنامه‌نگار افغان بود که از زمان اشغال افغانستان به‌وسیله ارتش اتحاد جماهیر شوروی سابق، در ایران به سر می‌برد و تاکنون با روزنامه‌ها و مجلات متعددی در ایران همکاری داشته است.

این شاعر و روزنامه‌نگار افغانستانی، روحیهٔ شاد و لب خندان افغان‌ها را دلیل مقاومت و سرزندگی آن‌ها با وجود سال‌ها مشقت ناشی از جنگ‌های خارجی و داخلی دانست و اظهار امیدواری کرد که هرچه زودتر آرامشی با ثبات برای کشور و مردم افغانستان فراهم شود.

یکی از نکات جالب این گفت‌وگو، نتایج تحقیقات پنج‌سالهٔ این روزنامه‌نگار بود که به شهدای افغانستانی شهیدشده در دفاع مقدس و نیز شهدای ایرانی در مقابله با اشغالگران شوری سابق در افعانستان اختصاص داشت. به گفتهٔ وی، نزدیک به سه هزار شهید و جانباز افغان در جنگ تحمیلی به شهادت رسیده‌اند که برخی از آن‌ها در همین گلزار شهدای بهشت زهرای تهران به خاک سپرده شده‌اند. وی در این‌باره به احمدرضا سعیدی، شهید ایرانی مدفون در شهر کابل افغانستان و همین‌طور، رجب‌علی غلامی، شهید افغانستانی مدفون در شهرستان بجستان ایران اشاره کرد که مورد احترام مردم این شهرها هستند.

پیوندهای فرهنگی ایران و افغانستان، نکتهٔ دیگری بود که در این گفت‌وگو به آن اشاره شد که می‌تواند بیش از گذشته مورد توجه دو طرف قرار گیرد و زمینهٔ همدلی‌های بیشتر شود. امروز بیش از سه میلیون نفر مهاجر افغان در ایران حضور دارند که در بخش‌های مختلف به فعالیت مشغولند.

محمدسرور رجایی همچنین در این برنامه از به قول خودش، «غذای من درآوری‌اش» گفت. «تخم مرغ و کچالو» که سیب زمینی سرخ کرده است وتخم مرغ. او همچنین در این برنامه شعری را که برای خندوانه سروده بود، خواند. رجایی همچنین از حسرت ماندگار کودکی گمشده خود و سایر کودکان افغان گفت.

درحاشیه «خندوانه» در شب افغان‌ها

در این قسمت از «خندوانه»، بخش‌های دیگری هم اجرا شد که از آن جمله می‌توان به مصاحبه با یک دانشجوی تاجیکستانی مقیم ایران، مصاحبه با اعضای تیم فوتبال افغانستان در ایران، مسابقه سوزن‌نخ‌کنی بین حاضرین، و اجرای ترانه‌های «خندوانه» با همراهی حاضرین اشاره کرد.

پایان‌بخش برنامه؛ آرزوی شادی و صلح جهان

پس از گفت‌وگو با میهمان ویژه و تقدیم لوح یادبود برنامه، گروه موسیقی «پاییز طلایی» دومین ترانهٔ خود را اجرا کرد تا به نوعی، آخرین بخش از این قسمت از برنامه «خندوانه» باشد. گرچه، با باز کردن کمربندها و آرزوی شادی برای مردم ایران و افغانستان، ترانهٔ دیگری و البته با تدوینی متفاوت و جذاب برای بینندگان پخش شد. ترانه‌ای افغانستانی که به رسم برنامهٔ «خندوانه» با صدای خواننده و همراهی حاضران پایانی به یادماندنی را برای آن رقم زد.

این اتفاق خوب توجه به مهاجرین در کشورمان و امکان حضور آن‌ها در رسانه ملی می‌تواند فرصتی مناسب برای شناخت هرچه بهتر و بیشتر پیوندهای فرهنگی دوکشور ایجاد کند.

افکارنیوز
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
نیازمندیها
بلیت هواپیما چارتر