اوباما هم به کمپین انتشار فیش حقوقی پیوست+عكس
کد خبر: ۴۰۷۶۴
تعداد نظرات: ۳ نظر
تاریخ انتشار: 2016 June 21    -    ۰۱ تير ۱۳۹۵ - ۲۳:۴۵
bato-adv
bato-adv
بررسی فیش حقوقی اوباما نشان می دهد که او در سال گذشته 395 هزار دلار دستمزد از دولت فدرال دریافت کرده است. این رقم به این معناست که دستمزد ماهانه او چیزی حدود 33 هزار دلار است. البته اوباما برای این حقوق 4 هزار و 500 دلار مالیات هم داده است. در نهایت آن چیزی که به خانواده 4 نفری اوباما رسیده است، 28 هزار و 500 دلار در هر ماه است.
 
این رقم با احتساب حق اولاد، حق مسکن و حق تفریح فرزندان! است. اگر دلار را با نرخ بازار به ریال تبدیل کنیم، اوباما به خاطر رئیس جمهور بودن 99 میلیون تومان در ماه دریافت کرده است. البته صحیح تر این است که دلار را با شاخص برابری قدرت خرید به ریال تبدیل کنیم که در این شرایط رئیس صندوق توسعه ملی کشورمان 1.5 برابر اوباما حقوق می گیرد. گفته می شود ایشان ماهانه 57 میلیون تومان حقوق می گیرند.

اما حقوق ماهانه اوباما تنها رقمی نیست که از وضعیت مالی او می دانیم. ما به اطلاعات دیگری دست پیدا کرده ایم که وضعیت ثروت، خرید و فروش سهام و دارایی ها و ... اوباما را نشان می ‌دهد. البته این اطلاعات پنهان نیست و شما هم می توانید با مراجعه به تارنمای www.opensecrets.com به آن دست پیدا کنید.

دارایی های اوباما چیزی بین 2 میلیون تا 7 میلیون دلار تخمین زده شده است. علت تخمینی بودن این عدد نه شک در دارایی های رئیس جمهور آمریکا بلکه شک در قیمت گذاری است. اما از همه اینها جالب تر، فایل افشای اطلاعات مالی توسط شخص اوباما است. همه مسئولان دولت فدرال از جمله شخص رئیس جمهور باید کلیه تراکنش های مالی خود را افشا کنند. اطلاعات مالی رئیس جمهور هم مهر محرمانه نمی خورد و در دسترس همه مردم قرار می گیرد.

عکس زیر بخشی از فرم افشای اطلاعات توسط اوباما است. در این فرم ها مشخص است که اوباما چه سهامی را خریده است و چه سهمی را فروخته است و مبلغ آن در چه بازه ای قرار دارد. این گزارش مربوط به عملکرد سال 2014 است که در سال 2015 تکمیل شده است. البته این اطلاعات به شخص رئیس جمهور آمریکا محدود نمی شود و همسر و فرزندانش نیز باید اطلاعات مالی خود را انتشار دهند.

مقایسه حقوق اوباما با صفدر حسینی!

در این گزارش موارد دیگری نظیر هزینه سفر، هدایا و مسئولیت های خارج از دولت فدرال نیز قرار دارد.ممکن است با خود این گونه فکر کنید که اوباما رئیس جمهور است و باید اطلاعات او منتشر شود. اصلا ممکن است قابل هضم باشد که رئیس جمهور اطلاعات مالی خود را منتشر کند اما جالب اینجاست که بسیاری از ایالت های آمریکا دستمزد کلیه کارمندان زیرمجموعه خود را منتشر می کنند. مثلا در ایالت فلوریدا، تارنمایی تحت عنوان «FLORIDA HAS A RIGHT TO KNOW» (مردم فلوریدا حق دارند که بدانند) وجود دارد که در آن اطلاعات مربوط به دستمزد تمام کارمندان دولتی وجود دارد. در این سایت حقوق دریافتی بیش از 112 هزار کار مند این ایالت را می توانید ببینید.

 در میان اسامی، افرادی مشاهده می شوند که تنها 21 هزار دلار درآمد سالانه دارند. یعنی این افراد جزو کمترین طبقات درآمدی این کشور هستند اما چون از محل تامین مالی بخش عمومی صورت می پذیرد، حقوق ها افشا می شود.

این موضوع نیز تنها به یک ایالت آمریکا محدود نمی شود. در ایالتی دیگر مشاهده می کنیم که دستمزد معلمان، مدیران و ... آورده شده است. مثلا سایت http://www.utahsright.com/salaries نیز به وضعیت پرداخت های ایالت اتاوا می پردازد.

شفاف سازی حقوق مدیران دولتی به صورت عمومی تنها به کشور آمریکا محدود نیست و کشورهای دیگر نیز به انتشار دستمزد ها می پردازند. البته تفاوت های جدی در زمینه نحوه انتشار و گستره آن وجود دارد. در انگلیس نیز برای شفاف سازی اموال و دارایی های مسئولان «دفتر ثبت دارایی های اعضای مجلس عوام» به جمع آوری اطلاعات در خصوص منافع مادی و دارایی های نقدی به دست آمده توسط هر یک از اعضا می پردازد و  همه ساله منتشر شده و به صورت منظم در اینترنت به روز شده و در سایت www.Parliment.uk در دسترس عموم قرار می گیرد.

اما قطعا آنچه در ایران اتفاق می افتد، فاصله زیادی با سایر کشور های پیشرفته دارد. چرایی افشای حقوق های مدیران دولتی اصلی ترین دلیل برای انتشار فیش حقوقی مدیران دولتی را می‌توان این گونه نوشت: دستمزد مدیران دولتی از محل منابع عمومی به دست می آید. این منابع از جیب مردم و از محل مالیات ها و عوارضی که مردم پرداخت می کنند، تامین می شود. بنابراین عموم مردم باید از نحوه خرج شدن پول های خود آگاه باشند و از این رو باید بدانند که به مدیران دولتی چقدر پرداخت می شود. شاید این خواسته زیادی نباشد که مردم از مسئولان بپرسند که پول مالیات آن ها در کجا ها خرج می شود.

این مسئله به دولت محدود نمی شود و شهرداری ها و نهاد های عمومی غیر دولتی را در بر می‌گیرد. پس آنچه که بیش از رقم حقوق ها مهم است، شفافیت پرداخت حقوق‌هاست.  
صداي ايراني
bato-adv
bato-adv
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۳
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۵۰ - ۱۳۹۵/۰۴/۰۱
0
13
چالب بود، واقعا خوب می شد اگر دارایی های مسئولین و اطرافیان انها در ایران هم شفاف سازی می شد بویژه قبل و بعد از مسئولیت انها
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۱۷ - ۱۳۹۵/۰۴/۰۲
0
3
خدا ما هم به آن درجه درستکارى برسيم که از معلوم شدن مىزان حقوق ودريافتى خود شانه خالى نکنيم.
انسان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۱۴ - ۱۳۹۵/۰۴/۰۳
1
1
خواهش میکنم از من نخواید فیش حقوقیمو به نمایش بگذارم

لطفا اصرار نکنید
نام:
ایمیل:
* نظر:
bato-adv
bato-adv
آخرین اخبار
bato-adv