تهیه‌کننده مشهور سینما درگذشت
کد خبر: ۳۱۸۲۰۳
تاریخ انتشار: 2024 July 07    -    ۱۷ تير ۱۴۰۳ - ۱۳:۳۰

تهیه‌کننده مشهور سینما درگذشت

«جان لاندو» تهیه‌کننده برنده اسکار فیلم‌های «تایتانیک» و «آواتار» که نقش پررنگی در شکل‌گیری آثار «جیمز کامرون» داشت، در ۶۳ سالگی درگذشت.
«جان لاندو» تهیه‌کننده برنده اسکار فیلم‌های «تایتانیک» و «آواتار» که نقش پررنگی در شکل‌گیری آثار «جیمز کامرون» داشت، در ۶۳ سالگی درگذشت.
 
«آلن برگمن»، یکی از روسای کمپانی دیزنی در بیانیه‌ای از مرگ «جان لاندو» تهیه‌کننده مطرح هالیوودی خبر داد و نوشت: «جان یک رویاپرداز بود که استعداد و اشتیاق خارق‌العاده‌اش برخی از فراموش نشدنی‌ترین داستان‌ها را روی پرده بزرگ زنده کرد. کمک های چشمگیر او در صنعت سینما اثری فراموش‌ ناپذیر بر جای گذاشته است و جای خالی او عمیقاً حس خواهد شد. او یک تهیه‌کننده نمادین و موفق بود که از همه اطرافش الهام می‌گرفت».
 
تهیه‌کننده مشهور سینما درگذشت
 
«جان لاندو» در سال ۱۹۹۷ با تهیه‌کنندگی فیلم «تایتانیک» به عنوان نخستین فیلم یک میلیارد دلاری گیشه جهانی، به تاریخ سازی این فیلم و «جیمز کامرون» در مقام کارگردان کمک کرد. او دو بار دیگر با «آواتار» در سال ۲۰۰۹ و دنباله آن «آواتار: راه آب» در سال ۲۰۲۲، رکورد پرفروش‌ترین فیلم تاریخ سینما را جابجا کرد.
 
این سینماگر کار خود را در دهه ۱۹۸۰ به عنوان مدیر تولید آغاز کرد و به تدریج در رتبه های بالاتری قرار گرفت و در نهایت به تهیه کننده «جیمز کامرون» در فیلم پرهزینه و حماسی او درباره فاجعه بدنام تایتانیک تبدیل شد. همکاری لاندو با کامرون در آن فیلم منجر به ۱۴ نامزدی اسکار و کسب ۱۱ جایزه از جمله بهترین فیلم شد.
 
همکاری «جان لاندو» و «جیمز کامورن» ادامه پیدا کرد و لاندو به یکی از مدیران ارشد کمپانی «Cameron's Lightstorm Entertainment» تبدیل شد. در سال ۲۰۰۹، این زوج، فیلم «آواتار» را راهی سینما کردند، یک حماسه علمی تخیلی که با فناوری پیشگامانه سه بعدی فیلمبرداری و در سینماها نمایش داده شد و از موفقیت تایتانیک در گیشه پیشی گرفت. این فیلم پرفروش ترین فیلم تمام دوران است.
 
دنباله این فیلم با عنوان «آواتار: راه آب» سومین فیلم پرفروش سینما در گیشه جهانی است.
 
لاندو در سال ۲۰۲۲، چند ماه قبل از انتشار دنباله فیلم «آواتار» به آسوشیتدپرس گفت: «خیلی چیزها تغییر کرده اند، اما خیلی چیزها تغییر نکرده اند. یکی از چیزهایی که تغییر نکرده این است: چرا امروزه مردم به سرگرمی روی می آورند؟ درست مانند زمانی که اولین آواتار منتشر شد، این کار را برای فرار، برای فرار از دنیایی که در آن زندگی می کنیم، انجام می دهند».
 
او در سن ۲۹ سالگی به عنوان معاون اجرایی فیلم های بلند در کمپانی فاکس قرن بیستم انتخاب شد، که باعث شد او بر فیلم های موفق از جمله «تنها در خانه» و دنباله آن و همچنین فیلم‌های «خانم داوت‌فار» و «دروغ های حققی» نظارت کند، که برای اولین بار همکاری میان او با جیمز کامرون» شکل گرفت.
 
لاندو در ۲۳ ژوئیه ۱۹۶۰ در نیویورک متولد شد و پسر تهیه کنندگان فیلم الی و ادی لاندو بود. الی لاندو در سال ۱۹۹۳ درگذشت. ادی لاندو، تهیه کننده نامزد اسکار فیلم هایی مانند «سفر دراز روز در شب»، «لِی لِی» و«بازی مرگبار» بود که در سال ۲۰۲۲ درگذشت.
 
«جیمز کامرون» در بیانیه‌ای به ورایتی گفت: «خانواده آواتار برای از دست دادن دوست و رهبر ما، جان لاندو، غمگین هستند. شوخ‌طبعی دیوانه‌کننده، جذابیت شخصی، سخاوت روحی و تندخویی او، مرکز جهان آواتار ما را برای تقریباً دو دهه حفظ کرده است».  کامرون همچنین از مهارت و عشق لاندو به کمک به او در پیشبرد مرزهای فیلمسازی و همچنین ویژگی های تحسین برانگیز لاندو به عنوان یک شخص تمجید کرد.
 

«کیت وینسلت» بازیگر انگلیسی که در سال ۱۹۹۷ با بازی در فیلم «تایتانیک» ستاره شد نیز با شاره به این که «جان لاندو» را از سن ۲۰ سالگی می‌شناسد، گفت:«جان لاندو مهربان‌ترین و بهترین مرد بود. او مردی بود که با دلسوزی و در حمایت و پرورش تیم‌هایی از افراد خلاق، فردی استثنایی بود. قدرت او در زندگی دانستن اهمیت خانواده، در خانه و محل کار بود».

ایسنا

آخرین اخبار