جزئیات سن جدید دریافت گواهینامه موتورسیکلت
کد خبر: ۳۱۷۲۷۳
تاریخ انتشار: 2024 June 27    -    ۰۷ تير ۱۴۰۳ - ۰۹:۵۰

جزئیات سن جدید دریافت گواهینامه موتورسیکلت

رئیس مرکز صدور گواهینامه راهور فراجا از کاهش سن دریافت گواهینامه موتورسیکلت خبرداد و گفت: از زمستان امسال ۱۶ ساله‌ها می‌توانند گواهینامه دریافت کنند.
رئیس مرکز صدور گواهینامه راهور فراجا از کاهش سن دریافت گواهینامه موتورسیکلت خبرداد و گفت: از زمستان امسال ۱۶ ساله‌ها می‌توانند گواهینامه دریافت کنند.
 
جزئیات سن جدید دریافت گواهینامه موتورسیکلت
 
سرهنگ احمد کرمی اسد، با اشاره به تصویب نامه هیأت وزیران در خصوص تغییر وضعیت گواهینامه در انواع موتورسیکلت افزود: در مصوبه صدور انواع گواهینامه  رانندگی در سال ۱۳۹۰، تمامی موتورسیکلت‌ها فقط امکان دریافت یک نوع گواهینامه را داشتند و متقاضیان بر اساس شرایطی که در آئین نامه تعریف شده بود با حداقل ۱۸ سال و داشتن سلامت جسمی، روحی و روانی طی آموزش‌های نظری و عملی و دریافت قبولی در آزمون‌ها می‌توانستند گواهینامه موتورسیکلت را دریافت کنند.
 
وی افزود: اما با مصوبه جدید هیات وزیران، گواهینامه موتورسیکلت به ۴ نوع تفکیک شده است که البته این آئین نامه برابر مصوبه هیأت وزیران یک سال پس از تصویب یعنی در زمستان ۱۴۰۳  اجرایی خواهد شد، که در این مدت پلیس راهور و سایر سازمان‌ها ملزم هستند که زیر ساخت‌های لازم را برای اجرایی شدن آماده کنند.
 
به گفته رئیس مرکز صدور گواهینامه راهور فراجا این ۴ نوع گواهینامه موتورسیکلت شامل «الف میم»، «الف ۲»، «الف ۲» و «الف» است.
 
سرهنگ کرمی اسد ادامه داد: برای دریافت گواهینامه «الف میم» و «الف ۱» متقاضیانی که بخواهند این ۲ نوع را دریافت کنند با حداقل ۱۶سال سن می‌توانند ثبت نام و در آزمون شرکت کنند که البته شرط آن طی کردن دوره‌های آموزش عملی و ارائه گواهی سلامت جسمی و روحی و روانی است و مختص موتور سیکلت‌های سبک است و همچنین در آئین نامه تفکیک شده که برای چه موتورسیکلت‌هایی، متقاضی می‌تواند از این ۲ نوع گواهینامه استفاده کند.
 
وی افزود: برای گواهینامه «الف ۲» حداقل سن همان ۱۸ سال است که در حال حاضر اجرا می شود و مشابه همین وضعیت متقاضیان می‌توانند با داشتن سن ۱۸ سال ثبت نام کنند و در نهایت گواهینامه نوع «الف» که بالاترین رتبه گواهینامه موتورسیکلت محسوب می‌شود را دریافت کنند.
 
سرهنگ کرمی اسد تاکید کرد: البته قبل از اجرایی شدن در یک بازه زمانی این طرح اطلاع رسانی می‌شود و نسبت به توجیه آموزشگاه‌هایی که مسؤولیت آموزش متقاضیان را دارند اقدام می‌شود تا آموزشگاه‌هایی که مجاز هستند نسبت به آموزش متقاضیان در این بازه زمانی اقدام کنند.
 
وی در خصوص شکل ظاهری گواهینامه‌ها گفت: ظاهر گواهینامه هیچ تفاوتی ندارد و فقط یک شکل است که تمامی پایه‌ها بر اساس شرایط مجاز بودن راننده تعریف می‌شود.
 

رئیس مرکز صدور گواهینامه راهور فراجا همچنین در تشریح ارائه  گواهینامه ۲ زبانه گفت: در روزهای آینده گواهینامه ۲ زبانه چاپ خواهد شد که تمامی پایه‌هایی که مجاز به رانندگی با وسیله نقلیه هستند از جمله انواع ۴ پایه موتورسیکلت که مهارت آن را کسب کرده‌اند می‌توانند گواهینامه دو زبانه را دریافت کنند.

ایران جیب

آخرین اخبار