۵ اشتباه که فنجان قهوه را برایتان جام زهر می‌کند!
کد خبر: ۳۱۷۱۴۴
تاریخ انتشار: 2024 June 25    -    ۰۵ تير ۱۴۰۳ - ۱۸:۴۵

۵ اشتباه که فنجان قهوه را برایتان جام زهر می‌کند!

دم کردن قهوه و بلد بودن طرز تهیه انواع قهوه یک هنر است.

دم کردن قهوه و بلد بودن طرز تهیه انواع قهوه یک هنر است.

البته برای تکمیل این هنر لازم است که با رعایت برخی شرایط جانبی یک فنجان قهوه با طعم و بویی مطبوع و بی‌نظیر دم کنید.

5 اشتباه که فنجان قهوه را برایتان جام زهر می‌کند!

 
 

اگر بدانیم حتی رنگ فنجانی که قهوه را در آن سرو می‌کنیم هم در طعم و عطر قهوه نقش دارد پس به این نتیجه می‌رسیم که در واقع هر چقدر هم که در زمینه دم کردن قهوه حرفه‌ای باشید با برخی اشتباهات تمام لذت خوردن یک قهوه خوش طعم را از بین می‌بریم. ۵ اشتباه رایج در نحوه درست کردن انواع قهوه که طعم و مزه و بوی خوش را از بین می‌برد را در مجله قهوه ست بخوانید.

۱-خرید قهوه آسیاب شده

اشتباه نخست در نحوه درست کردن انواع قهوه خریدن قهوه آسیاب شده به جای دانه قهوه است. دانه قهوه پس از آسیاب شدن حتی در صورت نگهداری در بهترین شرایط  عطر و طعم خود را نسبتا سریع و طی چند روز به میزان قابل توجهی ار دست می‌دهد.

به همین دلیل پیشنهاد می شود با داشتن آسیاب کوچک خانگی تنها لحظاتی قبل از دم کردن قهوه اقدام به آسیاب دانه های قهوه کنید و بدین ترتیب حد اکثر لذت را از نوشیدن قهوه تازه تجربه کنید.


۲. نگهداری از قهوه داخل یخچال

اشتباه دوم نگهداری قهوه در یخچال است. بر خلاف تصور عمومی نگهداری از قهوه داخل یخچال باعث نفوذ رطوبت به داخل آن و جذب بو مواد غذایی داخل یخچال می‌شود .

بهترین روش نگهداری قهوه استفاده از ظروف شیشه‌ای تیره یا استیل است که نسبت به هوا نفوذ نا پذیرند. حتی در این ظروف هم نباید قهوه را در یخچال نگهداری کنید. نگهداری قهوه در دمای محیط آن را تازه و خوشبو نگه می‌دارد.


۳. استفاده از یک درجه آسیاب برای تمام شیوه‌های دم کردن

واقعیت این است که یکی از مهم‌ترین نکات در نحوه درست کردن انواع قهوه به روش‌های مختلف اندازه درجه آسیاب دانه‌های قهوه است.

برای مثال اندازه درجه آسیاب دانه‌های قهوه برای دم کردن به روش فرنچ پرس یا قهوه دمی Coarse Grind است و برای اسپرسو باید اندازه درجه آسیاب قهوه نسبتا نرم یا همان Fine Grind باشد.

حتما جهت داشتن ایده‌آل ترین حالت عصاره گیری درجه آسیاب خود را متناسب با وسیله دم کردن تنظیم کنید.


۴. استفاده از آب جوش با دمای نامناس

حتما با خودتان می‌گویید دمای آب جوش چه ارتباطی با طعم و مزه قهوه دارد. درست است که آب جوش در ظاهر آبی است که به دمای جوش رسیده اما برای درست کردن یک قهوه خوش طعم و خوش عطر ما به آب جوش با دمای مشخصی نیاز داریم.

حقیقت این است که آب جوش دردمای 100 درجه سانتی‌گراد در تماس با قهوه میزان زیادی تلخی قهوه را عصاره‌گیری می‌کند و در طعم نهایی تاثیر منفی دارد.

درجه حرارت در حدود 92 – 93 درجه سانتی گراد بهترین درجه گرمای آب برای دم کردن قهوه است. اگر دما سنج ندارید با به جوش رساندن آب و قطع منبع حرارت  برای حدود سی ثانیه به این حرارت می‌رسید.


۵. نسبت کم یا زیاد قهوه در مقایسه با میزان آب

طبق استانداردهای جهانی بدون در نظر گرفتن شیوه دم کردن میزان 55 تا 60 گرم قهوه برای 1000 گرم آب استفاده می شود. یرای ملایم و یا تلخ شدن قهوه سعی کنید ابتدا عواملی مانند درجه آسیاب و یا مدت زمان تماس قهوه با آب را تغییر دهید تا عصاره گیری مناسب به دست آید.

برترین ها

آخرین اخبار