توصیه‌هایی برای پیشگیری از ابتلا به هاری
کد خبر: ۳۱۶۷۷۴
تاریخ انتشار: 2024 June 21    -    ۰۱ تير ۱۴۰۳ - ۱۴:۱۵

توصیه‌هایی برای پیشگیری از ابتلا به هاری

رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های دامی دامپزشکی خراسان رضوی گفت: رعایت توصیه‌هایی برای پیشگیری از ابتلا به هاری با توجه به مشاهده برخی موارد از این بیماری طی روزهای گذشته ضرورت دارد.

محمدرضا بهروزیان اظهار کرد: اولین توصیه مهم ما، پرهیز از تماس با حیوانات بدون صاحب و پرسه‌زن اعم از سگ و گربه است و تاکید می‌کنیم از تغذیه دستی این حیوانات خودداری شود.

توصیه‌هایی برای پیشگیری از ابتلا به هاری

وی افزود: مراجعه منظم هر ۶ ماه یکبار به دامپزشکی برای کنترل سلامتی، همچنین تزریق سالیانه واکسن هاری برای تمامی حیوانات خانگی ضروری است.

بهروزیان یادآور شد: در صورت گاز گرفتگی توسط حیوانات اعم از خانگی یا بدون صاحب و غریبه، باید بلافاصله نسبت به شست‌وشوی محل گاز گرفتگی با آب و صابون فراوان به مدت ۱۵ دقیقه اقدام شود و سپس فوری به نزدیک‌ترین مرکز بهداشتی درمانی برای تزریق واکسن و سرم ضد هاری مراجعه کنند.

رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های دامی دامپزشکی استان تصریح کرد: اگر حیوان خانگی شما تغییر رفتار دهد، یعنی چنانچه آرام بوده است و در ادامه تبدیل به یک حیوان پرخاشگر شود و یا اگر یک حیوان پرخاشگر بوده و به یک حیوان آرام تبدیل شود، شبهه ابتلای حیوان به بیماری هاری مطرح می‌شود و باید اقدامات پیشگیرانه برای پرهیز از گاز گرفتگی توسط حیوان مشکوک انجام شود و سریع مراتب به دامپزشکی اطلاع‌رسانی شود تا اکیپ مبارزه با بیماری‌ هاری به محل برای انجام اقدامات بهداشتی مراجعه کنند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل دامپزشکی خراسان رضوی، وی گفت: در پایان به شهروندان و دامداران توصیه می‌کنیم هنگام مراجعه اکیپ‌های واکسیناتور دامپزشکی، با ماموران دامپزشکی برای واکسیناسیون سگ‌های گله و نگهبان، همکاری لازم را داشته باشند.

 
ایسنا
آخرین اخبار