ماجرای ۴ قتلی که روز جمعه در تهران رخ داد
bato-adv
bato-adv
bato-adv
bato-adv
کد خبر: ۳۱۵۷۱۵
تاریخ انتشار: 2024 June 09    -    ۲۰ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۷:۱۰
bato-adv
bato-adv
bato-adv
bato-adv
روزنامه همشهری گزارشی منتشر کرده و با اشاره به وقوع چند قتل در روز جمعه داغ گذشته، این موضوع را بررسی کرده است که آیا با شروع فصل گرما درگیری‌های مرگبار افزایش می‌یابد؟

روزنامه همشهری گزارشی منتشر کرده و با اشاره به وقوع چند قتل در روز جمعه داغ گذشته، این موضوع را بررسی کرده است که آیا با شروع فصل گرما درگیری‌های مرگبار افزایش می‌یابد؟

در بخشی از این گزارش آمده است:

«یک لیوان آب بخور تا آرام شوی.» حتما شما هم وقتی عصبانی می‌شوید، این جمله را از اطرافیان‌تان می‌شنوید. اما آیا می‌دانستید که خنک‌شدن تأثیر مستقیمی در فروکش‌کردن عصبانیت دارد و برعکس، گرما می‌تواند عصبانیت شما را تشدید کند؟ به همین دلیل است که با شروع فصل گرما، آمار درگیری‌ها و زدوخوردها نیز صعودی می‌شود و این مسئله احتمالا بر آمار قتل‌هایی که به‌خاطر درگیری رخ می‌دهند، می‌افزاید. مثل جمعه گرم پایتخت که در آن 3درگیری خونین در نقاط مختلف تهران رخ داد و باعث قتل 4نفر شد.

 یکی از آثار گرم‌شدن هوا وقت‌گذراندن بیشتر جوانان در خارج از خانه و مشغول‌شدن آنها به بازی و سرگرمی است. اما گاهی هولناک‌ترین درگیری‌ها در همین تفریحات شکل می‌گیرد؛ درست مانند حادثه‌ای که شامگاه جمعه گذشته در یکی از محله‌های پایتخت رخ داد. آن شب چند جوان که همگی کمتر از 30سال سن دارند، در پاتوق خود جمع شده بودند تا کارت‌بازی کنند. آنها با هم شرط‌بندی کرده بودند و برای یکدیگر کری می‌خواندند؛ اما رفته‌رفته کری‌خوانی‌ها بین برنده و بازنده باعث وقوع یک درگیری خونین شد.

یکی از پسران جوان که به‌شدت عصبانی بود، با چاقو ضرباتی به دیگری زد و هرچند جوان مجروح به بیمارستان انتقال یافت، به‌دلیل شدت خونریزی جانش را از دست داد. گزارش این جنایت به قاضی سالار صنعتگر، بازپرس جنایی تهران، اعلام شد و به دستور وی جسد مقتول به پزشکی قانونی انتقال یافت. همچنین تیمی از کارآگاهان اداره دهم پلیس آگاهی تهران ماموریت یافتند تا عامل جنایت را که پس از قتل پسر جوان پا به فرار گذاشته بود، دستگیر کنند. این درگیری در شرایطی اتفاق افتاد که به‌گفته شاهدان، متهم‌به‌قتل ناگهان خشمگین شد و کنترلش را از دست داد.

عدم‌کنترل خشم مهم‌ترین دلیل وقوع درگیری‌های خیابانی است. درگیری دیگری که جمعه هجدهم خرداد‌ماه در پایتخت رخ داد، بر سر قلیان بود.جوانی به نام فرهاد ‌قلیان خود را به دوستش، محسن، امانت داده بود. او چندین بار از دوستش خواسته بود قلیان را برگرداند؛ اما محسن امانت‌دار خوبی نبود و بدقولی می‌کرد. روز حادثه فرهاد تصمیم گرفت به سراغ محسن برود و هرطور شده قلیانش را پس بگیرد. او با پرس‌وجو از دوستان و بچه‌های محل متوجه شد که محسن برای انجام بازی‌های اینترنتی به گیم‌نت رفته است. او به سراغ محسن رفت اما بین آنها مشاجره سختی درگرفت که به بیرون از گیم‌نت هم کشید. هردو به‌شدت عصبانی بودند و در این هنگام بود که محسن 29ساله با چاقو به فرهاد 23ساله ضربه زد.

وقتی فرهاد روی زمین افتاد، محسن قصد فرار داشت که یکی از دوستان فرهاد به هواخواهی از دوستش، به سمت قاتل هجوم برد و با چاقو ضربه‌ای به وی زد. فرهاد و محسن که به‌شدت مجروح شده بودند، به بیمارستان انتقال یافتند؛ اما هردوی آنها جان‌شان را از دست دادند. به‌دنبال این حادثه و گزارش ماجرا به بازپرس جنایی تهران، تحقیقات برای دستگیری قاتل محسن ادامه دارد.

سومین جنایتی که روز جمعه در پایتخت رخ داد. ماجرا از این قرار بود که راننده خودرویی قصد داشت در یکی از خیابان‌های گاندی پارک کند؛ اما یک دستگاه خودروی جک که 3سرنشین داشت در خیابان توقف کرده بود و به‌نظر می‌رسید راننده جک هم قصد پارک ماشینش را دارد. به‌این‌ترتیب درگیری میان 2راننده بر سر جای پارک شکل گرفت. پایان این دعوا اما با اتفاق مرگباری رقم خورد و یکی از سرنشینان جک با چاقو ضربه‌ای به راننده خودروی دیگر زد. وقتی راننده جوان غرق‌درخون روی زمین افتاد، سرنشینان جک به‌سرعت از محل حادثه گریختند و با تماس شاهدان با پلیس و اورژانس، پیکر جوان مجروح به بیمارستان انتقال یافت؛ اما وی به‌دلیل شدت جراحات جانش را از دست داد و حالا تحقیقات برای دستگیری عامل جنایت از سوی کارآگاهان جنایی آغاز شده است.

افراد باید از کودکی یاد بگیرند که چطور افسار خشم‌شان را در دست بگیرند، به جای اینکه خشم، افسار فرد را در دست بگیرد. به‌عنوان مثال یاد بگیرند که وقتی عصبانی می‌شوند از خودشان بپرسند آیا گرم‌شان است؟ گرسنه‌اند؟ دچار کم‌آبی شده‌اند یا استرس دارند؟ شناخت دلیل بروز خشم خیلی مهم است تا بتوانند به جای واکنش‌های تهاجمی، روی آرامش خود کار کنند. یکی دیگر از راهکار‌ها نوشتن است. افراد باید تمرین کنند که دلیل عصبانیت خود را بنویسند و ببینند چطور می‌توانند خشم را کنترل کنند. درنهایت می‌توانند از یک متخصص روانشناس کمک بگیرند تا راهکارهای مختلف برای مدیریت خشم خود و رسیدن به آرامش را یاد بگیرند.

همشهری آنلاین

bato-adv
bato-adv
bato-adv
bato-adv
نام:
ایمیل:
* نظر:
bato-adv
bato-adv
bato-adv
bato-adv
آخرین اخبار
bato-adv
bato-adv