خطیب مورد علاقه جنیفر لوپز کیست؟
کد خبر: ۳۱۳۲۱۹
تاریخ انتشار: 2024 May 12    -    ۲۳ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۲۲:۰۳
bato-adv
bato-adv
جنیفر لوپز با ۲۵۳ میلیون دنبال کننده تنها حدود ۱۵۰۰ نفر را دنبال می‌کند که یکی از این افراد فردی روحانی با نام قزوینی است.

معلوم نیست چه کسی در حال گشتن بین لیست فالوئینگ‌های جنیفر لوپز بوده که چشمش به پروفایل یک روحانی خورده و فهمیده خانم خواننده فالوئر این آقای روحانی است.  اسمش سید محمدجواد قزوینی است؛ به همین‌خاطر هم بسیاری از رسانه‌ها نوشتند که خانم لوپز، یک روحانی ایرانی ساکن آمریکا را دنبال کرده. ساکن آمریکا بودنش درست است اما درباره ایرانی بودن یا نبودنش می‌توان صحبت کرد.

خطیب مورد علاقه جنیفر لوپز کیست؟
 

اینکه در وهله اول فکر کنیم جواد قزوینی ایرانی است، دور از ذهن نیست؛ اول به‌خاطر فامیلی‌اش و دوم به این خاطر که یک صفحه اینستاگرامی به زبان فارسی دارد و خطبه‌های انگلیسی‌اش را با زیرنویس فارسی در آنجا منتشر می‌کند. اگر بخواهیم خیلی به عقب برویم و شجر‌ه‌نامه این روحانی را دربیاوریم، بله؛ او ایرانی است و اهل قزوین است. اما اصلیت ایرانی‌اش به چه دورانی برمی‌گردد؟ اواخر قرن هجدهم میلادی! در آن دوران سید محمد باقر قزوینی که معلم و استاد محمدعلی میرزا دولتشاه (شاهزاده ایرانی دوران قاجار) بود، در سال 1771 از قزوین به نجف مهاجرت کرد و چند سال بعد به کربلا رفت و همان‌جا مستقر شد. حالا خانواده قزوینی‌ها یکی از معروف‌ترین روحانیون شیعه عراق هستند. با روی کار آمدن رژیم بعث، خانواده قزوینی از جمله علمایی بودند که تلاش کردند توده‌ها را برای مبارزه با آن رژیم آموزش دهند. بعد از چندین سال رژیم صدام، خانواده قزوینی را یک تهدید ایدئولوژیک دانست و آیت‌الله سید محمدصادق قزوینی را دستگیر و زندانی کرد. چند هفته بعد از فروپاشی این رژیم خانواده قزوینی اسنادی پیدا کردند که مرگ او را در زندان‌های صدام تائید می‌کرد. عفو بین‌الملل در آن زمان او را پیرترین زندانی سیاسی جهان معرفی کرد. یکی دیگر از اعضای مشهور این خانواده سید حسن قزوینی، داماد سید محمد شیرازی (از مراجع تقلید شیعه که در قم درگذشت) است که در حال‌حاضر امام جماعت مرکز اسلامی آمریکا در دیِربورن است؛ این مسجد بزرگترین مسجد آمریکای شمالی است. حسن قزوینی اوایل انقلاب وارد ایران شد و در قم تحصیلات حوزوی خود را تکمیل کرد.

در حال‌حاضر بسیاری از اعضای این خانواده در آمریکا زندگی می‌کنند و از بنیان‌گذاران مراکز اسلامی در ایالت‌های مختلف این کشور هستند. یکی از آن‌ها، همین سید محمدجواد قزوینی است. او از نسل هفتم خانواده قزوینی‌ها است؛ پدرش علی قزوینی و پدربزرگش مرتضی قزوینی هستند. آیت‌الله سیدمرتضی قزوینی، مجتهد و مرجع مذهبی فعلی در کربلاست و امام جماعت حرم امام حسین را برعهده دارد. او سابقه تبعید و زندگی در ایران، کویت و آمریکا را هم داشته است.

تحصیل در ایران

جواد قزوینی یک مسلمان آمریکایی با اصلیت عراقی است اما به زبان فارسی هم مسلط است. چرا؟ چون او در سال 2006، برای ادامه تحصیل علوم حوزوی به قم مهاجرت کرد و به مدت نامشخصی در ایران ماند. او از شاگردان فقها، آیت‌الله شیخ محسن وحید خراسانی و آیت‌الله سید علی بوده است. البته قزوینی پیش از اینکه به قم مهاجرت کند، تحصیلات دینی‌اش را در سن 16سالگی و در کالیفرنیا شروع کرده بود. او بعد از کالیفرنیا به فلوریدا رفت و در سال 2003، یک موسسه علوم دینی به نام الصدیق در این ایالت راه انداخت. این روحانی حالا در تگزاس زندگی می‌کند و از سال 2010 سازمان «مسلمان آمریکایی» را که یک مجموعه خیریه برای کمک به یتیمان است، راه‌اندازی کرده. جواد قزوینی به عنوان یکی از تاثیرگذارترین روحانیون جامعه مسلمانان آمریکاست. مثلا در ویدئوهای کوتاهی که از خطبه‌هایش در اینستاگرام منتشر می‌کند، درباره ثواب نگهداری از حیوانات خانگی یا ترنس‌جندر بودن در اسلام صحبت می‌کند. او درباره نگهداری حیوانات خانگی در دین اسلام می‌گوید: «هر روز حیوانات خانگی شما تسبیح می‌گویند. آن‌ها می‌گویند خدایا این انسان از من مراقبت می‌کند و توهم از او و خانواده‌اش مراقبت کن. برای همین است که یکی از اعمال خیر مادام‌العمر این است که حیوان خانگی داشته باشید.»

او در اینستاگرام آیت‌الله وحید خراسانی، آیت‌الله علوی بروجردی و چندین مداح معروف ایرانی مثل مجید بنی‌فاطمه را دنبال می‌کند. صفحه انگلیسی‌اش 254هزار دنبال‌کننده دارد و به جز صفحه انگلیسی و فارسی، به زبان فرانسوی هم محتوای خود را در یک صفحه مجزا به اشتراک می‌گذارد. این روحانی در یوتیوب هم فعال است و نسخه‌ کامل خطبه‌هایش را برای 21هزار دنبال‌کننده، منتشر می‌کند.

جواد قزوینی برای اواخر سال میلادی جاری، یک تور زیارتی 22روزه در نظر گرفته و بازدید از شهرهای زیارتی ایران هم در این تور جای دارد. 4شب ماندن در مکه، 3شب مدینه، 2شب کاظمین، 4شب کربلا، 2شب نجف، 3شب مشهد و 2شب اقامت در قم از برنامه‌های این تور زیارتی است.

تابناک

bato-adv
bato-adv
نام:
ایمیل:
* نظر:
bato-adv
bato-adv
آخرین اخبار
bato-adv