لطف گردشگران ایرانی به تُرک‌ها خبرساز شد
bato-adv
bato-adv
bato-adv
bato-adv
کد خبر: ۳۰۹۹۵۳
تاریخ انتشار: 2024 April 06    -    ۱۸ فروردين ۱۴۰۳ - ۱۹:۴۸
bato-adv
bato-adv
bato-adv
bato-adv
رییس خانه اقتصاد ایران و ترکیه گفت: با سفر بیش از یک میلیون نفر به شهر وان ترکیه، بیش از ۱.۵ میلیارد دلار برای اقتصاد این کشور در آمد در سال گذشته ایجاد است.

 جلال ابراهیمی رییس خانه اقتصاد ایران و ترکیه اظهار داشت: ترکیه و ایران دو کشور هم مرز مسلمان زمینه‌های مشترک فرهنگی، اجتماعی و تجاری، از دیرزمان با همدیگر ارتباطات و  منافع مشترک زیادی داشته‌اند.

 

لطف گردشگران ایرانی به تُرک‌ها خبرساز شد

 

وی افزود: از دیدگاه جغرافیای سیاسی مرز ایران و ترکیه از کوه آرارات  شروع تا مرزهای کردستان عراق پیش می رود؛ منطقه‌ای در شمال شرق ترکیه که کرد نشین هستند.

رئیس خانه اقتصاد ایران و ترکیه ادامه داد:  ترکیه در مرزهای مشترک خود با ورودی‌های مرز بازرگان اسن‌دره و سرو را دارد که  از این مرز زمینی اکنون روزانه بین ۵۰۰ الی ۷۰۰ تریلر حامل مال التجاره به مقصد ایران، آسیای میانه و پاکستان و افغانستان و حتی تا جنوب ایران برای سواحل خلیج فارس برای حوزه امارات در حرکت هستند.

وی تصریح کرد: از سوی دیگر، در قسمت شمال از طریق خوی به سوی ترکیه مرز رازی و کاپی‌کوی وجود دارد، طبق تعهدات و قراردادها و کمیسیون‌های مرزی دولت ترکیه اقدام به ساخت شهرک ورودی مرزی گمرکی در کاپ کوی ورودی انجام داده ولی هنوز ایران به عریض کردن جاده‌های مرتبط با آن و هم چنین توسعه ساختمانی و اسکان با شرایط روز را در منطقه رازی انجام نداده است.

ابراهیمی گفت: این امر باعث شده ترکیه پروژه راه آهن قارص به آذربایجان را که از طریق  حمل دریایی در خزر و  ادامه با حمل ریلی به آن سوی خزر و آسیای میانه را در اولویت قرار داده است؛ از این طریق نه تنها بار های ترانزیت ترکیه بلکه محموله های کشور های اروپایی را  نیز به کشور های قزاقستان، تاجیکستان تا نزدیک مرز های چین انتقال می‌دهد.

 وی افزود: ترکیه توانسته است با این مسیر، جاده شمال شرق ایران را که به نام جاده  سنتو مشهور بود را کمرنگ‌تر کند؛ گمرک ترکیه در حوزه ترانزیت زمینی و راه آهن درآمدها و حقوق ترانزیت خود را بسیار تقلیل داده است تا  برای انتخاب مسیر ترانزیتی جذاب باشد.

رییس خانه اقتصاد ایران و ترکیه ادامه داد: درحالی که اگر این مسیر ترانزیتی از ایران عبور می کرد علاوه بر درآمد ترانزیتی، منجر به گسترش کسب و کارها و گردشگری در کشور می‌شد؛ فقط در یک نگاه گذرا به جاذبه‌های توریستی در شمال غرب ایران در حوزه ماکو می توان اشاره داشت که جاذبه‌های کوهستانی، سنگ نوردی، طبیعت گردی زیادی وجود دارد.

در آمد ۱.۵ میلیارد دلاری ترکیه از گردشگرانی ایران شهر وان

رئیس خانه اقتصاد ایران و ترکیه ادامه داد: طبق برآورد های سازمان جهانگردی و توریسم جهانی به طور تقریب هر توریست 1500 دلار توریست منطقه ای و 2000 دلار توریست بین المللی ارز آور است.

وی افزود: توجه شود در سال گذشته بیش یک میلیون نفر و کمی بیشتر از این عدد توریست ورودی از ایران به شهر وان داشتیم، یعنی درآمدی ایران در آمدی قریب به 1.5 میلیارد دلار برای وان فراهم کرده اند؛ این درحالی است که عواید غیر مستقیمی نیز در  بخش توسعه تبادل در امر کالا، سود ناشی از خرید و فروش و جابه جایی پوشاک و منسوجات از استانهای دیگر به این منطقه  ایجاد شده است و مشاغل جدید و صدها مغازه در حوزه عرضه کالا به وجودآورده است.

*محصولات صادراتی ایران به ترکیه

رئیس خانه اقتصاد ایران و ترکیه ادامه داد: در مرحله دوم، بخش عمده صادرات ما بیشتر در اقلام کشاورزی است و حتی در چارچوب تجارت ترجیحی نیز بیشترین اقلام صادراتی ما اقلام کشاورزی است  که شامل گیاهان دارویی ، زعفران ، پوست ، سالانبور، دنبه و خاوریار است.

وی افزود: همچنین در حوزه مصالح ساختمانی نیز کاشی و شیشه و هر از گاهی سنگ صادر می شود، در فصل تابستان صیفی جات و در حوزه صنایع جنبی نفتی نیز محصولات پتروشیمی ، بلک کربن و اوره (کود شیمیایی)  نیز به این کشور صادر می‌شود.

*ترکیه صادرات خود به ایران را ۳۰  درصد افزایش داد

وی تصریح کرد: ترکیه در 2023 ، سی درصد افزایش صادرات به ایران داشته است که رقم قابل توجه و در حدود یک میلیارد و دویست میلیون دلار می شود.

رئیس خانه اقتصاد ایران و ترکیه ادامه داد: ایران و ترکیه در سال 2023 حدود 5/5 میلیارد دلار مبادلات تجاری داشته اند که برای دو کشور همسونگر مناسب نیست  اما ما در این سال نه تنها رشد صادراتی به ترکیه نداشتیم بلکه  با کسری صادرات هم مواجه بودیم.

تسنیم

bato-adv
bato-adv
bato-adv
bato-adv
نام:
ایمیل:
* نظر:
bato-adv
bato-adv
bato-adv
bato-adv
آخرین اخبار
bato-adv
bato-adv