چطور در سال جدید زندگی بهتری داشته باشیم
bato-adv
bato-adv
bato-adv
bato-adv
کد خبر: ۳۰۹۶۳۹
تاریخ انتشار: 2024 April 06    -    ۱۸ فروردين ۱۴۰۳ - ۱۰:۲۴
bato-adv
bato-adv
bato-adv
bato-adv
تجربه مشابهی که خیلی از ما با شروع سال جدید داریم، برنامه‌ریزی برای سال پیش‌رو و تصمیم‌گیری درباره اهداف جدید است؛ چیزی که خارجی‌ها به آن «رزولوشن» می‌گویند تا تصویر آینده برایشان واضح‌تر شود. اما ما و شما و حتی آن‌هایی که با اشتیاق زیاد اهدافشان را می‌نویسند و با خود عهد می‌کنند که به آن پایبند باشند.

چطور در سال جدید زندگی بهتری داشته باشیم (همشهری)

چطور در سال جدید زندگی بهتری داشته باشیم (همشهری)«تابناک با تو» - تجربه مشابهی که خیلی از ما با شروع سال جدید داریم، برنامه‌ریزی برای سال پیش‌رو و تصمیم‌گیری درباره اهداف جدید است؛ چیزی که خارجی‌ها به آن «رزولوشن» می‌گویند تا تصویر آینده برایشان واضح‌تر شود.

اما ما و شما و حتی آنهایی که با اشتیاق زیاد اهدافشان را می‌نویسند و با خود عهد می‌کنند که به آن پایبند باشند، خوب می‌دانیم که یک‌سوم برنامه‌ریزی‌های سالانه افراد حتی به پایان نخستین ‌ماه از سال جدید هم نمی‌رسد و زودتر از تصور به فراموشی سپرده می‌شوند. دلیلش شاید این باشد که این رزولوشن‌ها به‌صورت اصولی و صحیح نگارش نمی‌شوند و بخش تنبل مغز ما هم برای عمل به برنامه‌ریزی، در این ماجرا بی‌تأثیر نیست.

با این همه بهتر است دست از تلاش برنداریم و امسال هم برای تغییر در سبک زندگی‌مان و ترک عادت‌های غلط و ساخت عادت‌های مفید برنامه‌ریزی کنیم. پس همین حالا یک دفتر بردارید و با رعایت این نکات رزولوشن خود را برای سال جدید بنویسید:

چطور در سال جدید زندگی بهتری داشته باشیم (همشهری)

اول اینکه لیست برنامه‌ریزی شما باید کاملا شفاف باشد؛ یعنی به جای اینکه در برگه خود بنویسید: «من می‌خواهم وزن خود را کم کنم» به‌طور کاملا واضح و شفاف بنویسید که قصد دارید چند کیلوگرم از وزن خود را کاهش دهید و این کار را در چه بازه زمانی باید به انجام برسانید. تعیین زمان و رقم دقیق باعث می‌شود به رزولوشن خود پایبند باشید.

یادتان باشد که رزولوشن شما باید قابل اندازه‌گیری باشد. این گزینه برای برنامه‌ریزی‌هایی همچون لاغری کاملا قابل درک است، اما باید بدانید قابل اندازه‌گیری بودن ممکن است به حذف برخی مسائل یا ترک برخی عادت‌ها مربوط شود؛ به‌طور مثال، عادت دارید ناخن‌های خود را بجوید. برای ترک این عادت نادرست می‌توانید در روند برنامه‌ریزی خود هر چند وقت‌یک‌بار از رشد ناخن‌هایتان عکس بگیرید تا به‌طور کاملا شفاف و روشن ببینید که در حال ترک عادت ناخن جویدن هستید. در موارد دیگر می‌توانید با نوشتن، یادداشت‌برداری در موبایل یا حتی نصب اپلیکیشن مربوط به عادت نادرست خود، روند انجام آن را تحت نظر داشته باشید تا مطمئن شوید که در مسیر صحیح قرار دارید.

چطور در سال جدید زندگی بهتری داشته باشیم (همشهری)

هدفی که مشخص می‌کنید باید قابل دستیابی باشد. منظورمان از این گزینه این نیست که اهداف بزرگ برای خود تعیین نکنید، اما این را درنظر داشته باشید که اگر هدف تعیین شده بزرگ‌تر از توان شما باشد، در نهایت به انجام نخواهد رسید.

برنامه خود را مطابق بر محدودیت‌ها بنویسید. باید توجه داشته باشید که برنامه‌ریزی شما برای سال جدید کاملا مطابق با سبک زندگی خودتان باشد و موضوعی باشد که برایتان از اهمیت زیادی برخوردار است. با فکر کردن به اینکه چه چیزی واقعا برای شما و زندگی شما مفید و لازم است می‌توانید ساختار زندگی خود را تغییر دهید.

چطور در سال جدید زندگی بهتری داشته باشیم (همشهری)

فراموش نکنید که در برنامه‌ریزی‌تان محدودیت‌های زمانی را لحاظ کنید. همانند گزینه «قابل دسترسی بودن»، در زمان تهیه لیست برنامه‌ریزی و هدف‌گذاری برای سال جدید به مقوله «زمان» توجه داشته باشید. زمانبندی در نوشتن برنامه باید براساس واقعیت‌ها و کاملا اصولی باشد. یکی از روش‌ها این است که اهداف بزرگ‌تر را به هدف‌های کوچک که زمان کوتاهی صرف تحقق‌شان می‌شود تقسیم و پله‌به‌پله به‌سوی هدف بزرگ حرکت کنید. برخی کارشناسان اعتقاد دارد که مثلا برای ساختن یک عادت مفید شما نباید برای ۲ماه آینده برنامه‌ریزی کنید، بلکه باید به ۵سال یا ۱۰سال آینده فکر کنید. برخی برنامه‌ریزی‌ها را نمی‌توان با سرعت و در عرض چندین‌ماه به انجام رساند.

منبع: همشهری آنلاین

bato-adv
bato-adv
bato-adv
bato-adv
برچسب ها: سال ، سال جدید ، زندگی ، بهتر
نام:
ایمیل:
* نظر:
bato-adv
bato-adv
bato-adv
bato-adv
آخرین اخبار
bato-adv
bato-adv