چندوقت بعد از عمل بینی می‌توانیم بدنسازی کنیم؟
کد خبر: ۳۰۸۹۹۸
تاریخ انتشار: 2024 March 26    -    ۰۷ فروردين ۱۴۰۳ - ۱۱:۳۰
بدنسازی بعد از عمل بینی امکان پذیر است و می توان بعد از ۵ هفته با انجام تمرینات سبک فعالیت های ورزشی را شروع کرد. در این مقاله به مهترین سوالات در مورد بدنسازی بعد از جراحی بینی، زمان شروع بدنسازی بعد از عمل بینی و نحوه انجام بدنسازی پرداخته‌ایم. آیا می‌توانیم بعد از عمل‌کردن بینی ورزش کنیم؟

چندوقت بعد از عمل بینی می‌توانیم بدنسازی کنیم؟

چندوقت بعد از عمل بینی می‌توانیم بدنسازی کنیم؟تابناک باتو ــ انجام تمرینات بدنسازی بعد از عمل بینی و ازسرگرفتن فعالیت‌های ورزشی، یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های افراد در رابطه با مراقبت‌های بعد از عمل بینی است. ازآنجاکه عمل بینی یا رینوپلاستی از جمله عمل‌های زیبایی است که مراقبت های بعد از عمل به اندازۀ خود آن در نتیجه‌اش اثرگذار است؛ بنابراین لازم است که زیباجویان پس‌از انجام آن، هنگام ورزش و فعالیت‌های سنگین فیزیکی نکاتی را رعایت کنند تا بینی‌شان آسیب نبیند. اگر برای شما هم این سوال پیش آمده است که آیا بعد از عمل بینی، بدنسازی بلامانع است یا خیر و چه زمان می‌توانید به تمرینات خود بازگردید، با ما همراه باشید و این مقاله را تا انتها بخوانید.

آیا می‌توانیم بعد از عمل‌کردن بینی ورزش کنیم؟

بسیاری از افراد گمان می‌کنند بعد از عمل بینی، انجام فعالیت‌های ورزشی ممکن نیست و بینی‌شان آسیب می‌بیند؛ اما درواقع این‌طور نیست. انجام ورزش و حتی بدنسازی بعد از عمل بینی ممکن است و بعد از ۵ هفته با انجام تمرینات سبک فعالیت های ورزشی را شروع کرد؛ اما ازآنجاکه جراحی بینی نوعی جراحی تهاجمی محسوب می‌شود، بدن برای بهبود و ریکاوری خود به زمان نیاز دارد و نباید بلافاصله بعد از عمل، ورزش را آغاز کرد. این دورۀ نقاهت و گذر از دورۀ ریسک خونریزی بینی، به بدن هر فرد بستگی دارد و به‌طورکلی یک جدول زمان‌بندی برای ورزش و رفتن به باشگاه بعد از عمل بینی وجود دارد که افراد می‌توانند طبق آن عمل کنند تا از آسیب و مشکل دور بمانند.

در ماه اول، انجام ورزش های هوازی، ورزش های قدرتی، دویدن، شنا و امثالهم ممنوع است و به‌جای آن‌ها نرمش‌های سبک‌تر، پیاده روی آرام و پرهیز از فعالیت های سنگین توصیه می‌شود.
در ماه دوم می‌توان تمرین‌های سبک‌تر بدنسازی را با احتیاط کامل بدون خم‌شدن و واردکردن فشار به سر، انجام داد.
در ماه سوم می‌توان این تمرینات را کمی بیشتر و سنگین‌تر کرد؛ اما نه خیلی زیاد
در ماه چهارم و پنجم این تمرینات می‌تواند افزایش یابد و مواردی مثل خم‌شدن دیگر ممنوع نیست.

چندوقت بعد از عمل بینی می‌توانیم بدنسازی را شروع کنیم؟

شروع بدنسازی بعد از عمل بینی نمی‌تواند با فاصلۀ کمی انجام شود؛ زیرا فشار حاصل از آن باعث افزایش گردش خون و تجمع آن در ناحیۀ سر و بینی می‌شود که این مورد معمولاً خونریزی بینی را در پی دارد. ازآنجاکه ترمیم ناحیۀ بینی و استخوان‌ها و غضروف و … تقریباً به یک ماه زمان نیاز دارد، افراد می‌توانند بعد از ۳-۴ هفته با مشورت جراح بینی خود، تمرینات بدنسازی را به شرط احتیاط و رعایت نکات لازم آغاز کنند.

نحوۀ انجام بدنسازی بعد از عمل بینی

نحوه انجام تمرینات ورزشی و بدنسازی در زمان های مختلف بعد از عمل بینی از قرارِ زیر است:

ماه اول بعد از عمل

در ۳۰ روز ابتدایی بعد از عمل، انجام تمرینات بدنسازی کاملا ممنوع است و بیمار باید استراحت و تغذیه مناسب را در برنامۀ خود قرار دهد تا دورۀ نقاهتش به‌خوبی سپری شود.

ماه دوم بعد از عمل

بعد از ۳۰ روز و آغاز هفتۀ پنجم، بهبود اولیه حاصل شده است و فرد می‌تواند تمرینات سبک بدنسازی را با شدت ۲۵% را آغاز کند. در این دوره انجام فعالیت‌های سنگین و بلندکردن دمبل و حرکات سنگین اصلا توصیه نمی‌شود و بهتر است فرد ورزشش را با حرکات بسیار سبک و استفاده از تردمیل و استپ و روپایی آغاز کند و از هرگونه خم‌کردن سر و بلندکردن اشیاء سنگین پرهیز کند.

ماه سوم بعد از عمل

بعد از ۳ ماه، فرد تقریبا بهبود زیادی می‌یابد و دایرۀ فعالیت‌هایش گسترده‌تر می‌شود. در این دوره می‌توان فعالیت‌های سنگین‌تری داشت، از دمبل و دستگاه‌های بیشتری استفاده کرد و به سراغ تمرینات پیشرفته‌تر نیز رفت. با وجود این، طی روند بهبودی بعد از عمل در هر فرد می‌تواند متفاوت باشد به همین خاطر لازم است که فرد پیش از هرگونه اقدامی با پزشک خود مشورت کند و تحت نظر او فعالیت‌های ورزشی خود را از سر بگیرد.

چندوقت بعد از عمل بینی می‌توانیم بدنسازی کنیم؟


خطرات شروع زودهنگام بدنسازی بعد از عمل بینی

بسیاری از افراد ممکن است این‌طور فکر کنند که بدنسازی مربوط به عضلات است و به مفاصل فشار می‌آورد نه بینی، اما این تصور درستی نیست و اتفاقا حساسیت بینی در این مورد بسیار بالاست؛ زیرا در این ورزش، به ناحیۀ سر فشار زیادی وارد می‌شود و شروع زودهنگام بدنسازی بعد از جراحی بینی می‌تواند عوارض و آسیب‌های زیر را به‌دنبال داشته باشد:

خونریزی بینی

ازآنجاکه ورزش‌کردن باعث افزایش فشار خون می‌شود، عدم استراحت و بازگشت سریع به تمرینات بدنسازی می‌تواند باعث خونریزی بینی شود؛ چراکه بینی و زخم‌های آن هنوز بهبود نیافته‌اند و فشار خون بالا می‌تواند به پارگی زخم‌ها و مویرگ‌ها منجر شود.
تورم و کبودی بینی

از دیگر عوارضی که بالارفتن افزایش گردش خون و بالارفتن ضربان قلب دارد، این است که می‌تواند باعث بروز کبودی و تورم در بینی یا تشدید آن‌ها در بیمار شود.
آسیب‌دیدن بینی

بینی بعد از عمل بسیار حساس است و به‌همین‌دلیل رفتن به باشگاه می‌تواند آن را در معرض خطرات و حوادثی مثل ضربۀ ناگهانی، خوردن به دستگاه‌ها، خم‌شدن و فشارآمدن به سر و … قرار دهد که این موارد می‌توانند باعث شوند بینی آسیب جدی ببیند و به اقدامات درمانی نیاز پیدا کند.

 

چندوقت بعد از عمل بینی می‌توانیم بدنسازی کنیم؟
مصرف مکمل بدنسازی بعد از عمل بینی

بسیاری از افراد همگام با بدنسازی، مکمل‌هایی نیز مصرف می‌کنند که باید قبل و بعد از عمل در استفاده از آن‌ها احتیاط کرد؛ زیرا برخی از این مکمل‌ها در انعقاد خون اثر می‌گذارند و می‌توانند باعث اختلال در آن و خونریزی بینی شوند. توصیه می‌شود ۱ تا ۲ هفته قبل از جراحی و بعد از آن، از مصرف این مکمل‌ها پرهیز شود و استفادۀ مجدد از آن‌ها نیز با مشورت پزشک باشد.
سخن پایانی

انجام فعالیت‌های ورزشی به‌ویژه بدنسازی بعد از عمل بینی یکی از مواردی است که ذهن خیلی از زیباجویان را درگیر می‌کند. از آنجا که بینی، ناحیۀ حساسی در بدن است و بعد از عمل، نیاز به یک دوره نقاهت و بهبود دارد، لازم است که فرد تا مدتی از انجام فعالیت‌های ورزشی و تمرینات بدنسازی پرهیز کند تا بدنش بازیابی شود. بعد از طی این دوره می‌تواند ورزش را با انجام فعالیت‌های سبک آغاز کند و به‌مرور تمرینات ورزشی را بیشتر و سنگین‌تر کند.

با این حال، اگر تمرینات ورزشی و بدنسازی جز فعالیت های روزانه و کاری شما است حتما قبل از انجام عمل بینی با پزشک خود مشورت کنید تا از بروز مشکل و آسیب جلوگیری شود؛ زیرا شروع زودهنگام بدنسازی و تمرینات سنگین می‌تواند عوارض و خطراتی برای زیباجویان در پی داشته باشد.
منبع: نیک صالحی

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار