خانه‌ به سبک تو
کد خبر: ۳۰۸۹۹۴
تاریخ انتشار: 2024 March 28    -    ۰۹ فروردين ۱۴۰۳ - ۱۲:۳۰
انتخاب بعضی چیز‌ها دست ما نیست. مثلاً نمی‌توانیم خانواده‌مان را یا کشور و شهر و محله‌ای را که در آن متولد می‌شویم انتخاب کنیم. این جبر است. اما تمام زندگی جبر نیست و با انتخاب‌های‌مان می‌توانیم واقعیت را به چیزی که مطلوب ماست نزدیک‌تر کنیم. در اوضاع اقتصادی دشوار امروز، دامنه‌ی انتخاب‌های ما هم هر روز محدودتر می‌شود.

خانه‌ به سبک تو (ستاره)

خانه‌ به سبک تو (ستاره)«تابناک با تو» - انتخاب بعضی چیز‌ها دست ما نیست. مثلاً نمی‌توانیم خانواده‌مان را یا کشور و شهر و محله‌ای را که در آن متولد می‌شویم انتخاب کنیم. این جبر است. اما تمام زندگی جبر نیست و با انتخاب‌های‌مان می‌توانیم واقعیت را به چیزی که مطلوب ماست نزدیک‌تر کنیم. در اوضاع اقتصادی دشوار امروز، دامنه‌ی انتخاب‌های ما هم هر روز محدودتر می‌شود. مثلاً قیمت مسکن را در نظر بگیرید. این روز‌ها زمین و ملک به‌قدری گران شده است که پیدا کردن خانه در محله‌های نزدیک مرکز شهر و اصطلاحاً بالای شهر بسیار دشوار است.

اگر صادقانه‌تر بگوییم، شاید مجبور باشیم در محله و منطقه‌ای که باب میل‌مان نیست خانه بگیریم. این مقاله دقیقاً درباره‌ی همین قسمت از واقعیت زندگی ما در خانه‌های امروزی است. اگر نمی‌توانیم محله‌مان را آنجا که دوست داریم انتخاب کنیم، در عوض توی خانه را، تا حد زیادی، می‌توانیم آنطور که دوست داریم بچینیم.

در ادامه‌ی این نوشته، ترفند‌هایی برای چیدن خانه را مرور می‌کنید که کمک‌تان می‌کند محیط خانه‌تان را طوری بچینید که بازتابی از زیبایی‌شناسی و سلیقه و علایق شما باشد و مهمانان‌تان، خانواده‌تان، و خودتان را تحت تأثیر قرار دهد. تمرکز اصلی مقاله هم بر مبلمان و میز و صندلی و تأثیرش بر فضای خانه است.

تا انتها همراه این نوشته باشید.

چیدمان چیست و چه اصولی دارد؟

چیدمان خانه آخرین مرحله در طراحی دکوراسیون داخلی است و به همین دلیل هم اهمیت بسیار زیادی دارد. با چیدمان درست وسایل خانه، می‌توان حتی ایرادات معماری داخلی را تا حد بسیار زیادی پوشاند. مهم‌ترین اصلی که در چیدمان وسایل باید در نظر بگیرید کاربری محیط است. چیدمان هنر هماهنگی زیبایی با کاربری است. اصل مهمی را در نظر داشته باشید: وسایلی مانند مبلمان و بوفه و میز ناهارخوری وزن بصری بیشتری در کمپوزوسیون چیدمان خانه دارد و طبیعی است که مبنایی برای انتخاب جزئیات مختلف خانه باشد. در ترکیب‌بندی، یا کمپوزوسیون، همیشه از کلیات شروع کنید و به جزئیات برسید.

DIY: بهترین راه خودبیانگری در چیدمان خانه

یکی از متد‌هایی که برای چیدن خانه می‌توانید استفاده کنید، متد DIY است. این عبارت اختصاری مخفف جمله‌ی انگلیسی Do It Your Self است که یعنی «خودت انجام بده.» این روش هم شما را سرگرم می‌کند، هم اقتصادی‌تر است و هم باعث می‌شود چیدمان خانه هر چه بیشتر به شما و جهان شما نزدیک شود. بی حرف پیش، به سراغ این پیشنهاد‌های ساده و اقتصادی می‌رویم:

رنگ دیوارها: رنگ تأثیر بسیار عمیقی بر روح و روان ما می‌گذارد. رنگ دیوار‌ها می‌تواند امضای شما برای فضای داخلی خانه‌تان باشد؛ درست مانند انتخاب رنگ لباس‌هایی که می‌پوشید و نمایانگر سلیقه و زیبایی‌شناسی شماست. جسور باشید و کلیشه‌ها را دور بریزید. تا کی رنگ سفید و استخوانی؟ سراغ رنگ‌هایی بروید که احساس خوبی در شما ایجاد می‌کند و حال و هوایی متفاوت به خانه‌تان می‌دهد. می‌توانید رنگ‌های تند را روی یک تک دیوار پیاده کنید و از رنگ‌های مکملش در انتخاب سایر جزئیات استفاده کنید. یک روش دیگر این است که محیطی را، مثلاً آشپزخانه را، کلاً تک رنگ کنید و یک رنگ را تا روی قرنیز‌ها و قفسه‌ها هم گسترش دهید. کاتالوگ‌ها را ورق بزنید و خودتان را در جادوی رنگ غرق کنید.
نور غیر مستقیم: یکی از زیباترین شیوه‌های نورپردازی استفاده از نور غیر مستقیم است. همیشه هم لازم نیست از لوستر یا نور سقفی استفاده کنید! می‌توانید بر اساس سلیقه خودتان، از چند تا آباژور با رنگ‌های مطابق میل‌تان در کنار ریسه‌های نوری ال‌ای دی استفاده کنید تا حال و هوایی شخصی‌تر به خانه ببخشید.
استفاده از کاغذدیواری: یکی از راه‌های فضاسازی استفاده از کاغذدیواری گران‌قیمت برای تکه‌ای از یکی از دیوار‌های خانه است. کاغذدیواری‌های با کیفیت جلوه‌ی زیادی دارد و به شما این امکان را می‌دهد که سلیقه‌تان را به شکلی چشمگیرتر به نمایش بگذارید. اینکه کل خانه را کاغذدیواری کنید ممکن است زیاد اقتصادی نباشد، اما خریدن تکه‌ی کوچکی کاغذدیواری خیلی گران تمام نمی‌شود. حتی اگر خود کاغذدیواری شما گران باشد
آینه: آینه و تأثیر جادویی‌اش را فراموش نکنید. آینه نور خانه را بیشتر می‌کند و باعث می‌شود خانه بزرگتر به نظر برسد.
استفاده از کوسن: اگرتنوع طلب هستید، با انتخاب چند کوسن رنگی می‌توانید علاوه بر دوچندان کردن زیبایی مبلمان‌تان با ترکیب کوسن‌های طرح‌دار و تک‌رنگ و ساده فضا‌هایی متنوع و متناسب با هر میهمان را فراهم کنید.
ساختن اکسنت وال یا دیوار شاخص: دیوار شاخص می‌تواند مانیفست شما درباره‌ی زیبایی باشد. استفاده از قاب عکس‌های زیبا و عکس‌های قدیمی خودتان در کنار آثار هنری، یا استفاده از تم گیاهی، به صورت مصنوعی یا طبیعی، روی دیوار یا نورپردازی ویژه می‌تواند اکسنت وال جذابی برای شما ایجاد کند. دیوار شاخص محلی برای اجرای ایده‌های بلندپروازانه‌ی شما است.
پرده: پرده در معرض تابش آفتاب است و می‌تواند رقص زیبایی بین نور و رنگ ایجاد کند و فضای خانه را ویژه کند. پرده می‌تواند مکمل رنگ دیوار باشد یا با رنگ دیوار و سایر اشیاء کنتراست داشته باشد. هر کدام از این ویژگی‌ها حال و هوای خاصی به خانه می‌دهد.

برای اجرای هر کدام از این ایده‌ها همان اصل کل به جزء را مد نظر داشته باشید. مثلاً اول رنگ دیوار‌ها را تعیین کنید و بعد به سراغ مبلمان و میز بروید و باقی جزئیات را بر اساس آن‌ها انتخاب کنید.

خانه‌ به سبک تو (ستاره)

تأثیر مبلمان بر زیبایی خانه: به زیبایی تکیه کن!

سوای از اهمیت بصری، مبلمان در ساختن لحظات مهم زندگی نقش محوری‌ای دارد. شما و مهمانان‌تان روی این مبل‌ها می‌نشینید و معاشرت می‌کنید. روی این مبل‌ها تلویزیون می‌بینید، می‌خوابید، گاهی غذا می‌خورید و زندگی می‌کنید. بی راه نیست اگر بگوییم هنگام معاشرت، مبلی که زیر دست شماست و پارچه‌اش را در حین گفتگو با سر انگشتان‌تان لمس می‌کنید، جزئی از شما می‌شود و میزان راحتی و زیبایی‌اش بر روند گفتگو و معاشرت شما تأثیر می‌گذارد. برای انتخاب مبلمان، بسیار مهم است که دست شما باز باشد و با مجموعه‌ای از پیشنهاد‌ها با ویژگی‌ها و قیمت‌های مختلف رو به رو باشید. چند نکته را در انتخاب مبل در نظر داشته باشید:

انتخاب سبک دلخواه دکوراسیون: برای رسیدن به خانه دلخواهتان، انتخاب سبک دکوراسیون و تزئینات محیطی بر انتخاب مبلمان مناسب بسیار تأثیرگذار است. سبک‌های دکوراسیون مدرن و پست مدرن انعطاف زیادی دارد و پتانسیل زیادی برای تلفیق سبک‌های مختلف دارد و دست شما را برای چیدمان‌های خلاقانه به سبک خودتان و انتخاب مبلمان دلخواه‌تان باز می‌گذارد.
توجه به نقطه‌ی کانونی: یکی از مهم‌ترین اصول برای ایجاد احساس آرامش و راحتی و زیبایی در چینش مبلمان انتخاب نقطه‌ی کانونی محیط است. خوب نگاه کنید و نقطه‌ی کانونی و مرکز ثقل خانه را پیدا کنید.
توجه به بافت مبل: بافت و رنگ و اندازه‌ی مبل مهم‌ترین ویژگی بصری مبل است. اگر برای انتخاب مبلمان امکان سفارشی‌سازی داشته باشید، می‌توانید مبلمانی دقیقاً مطابق با فضای مورد نظرتان تهیه کنید که از نظر رنگ و اندازه و طرح و نوع پارچه با سلیقه و چیدمان شما هماهنگ باشد.

از برند‌های ایرانی غافل نشوید. برند‌های ایرانی کیفیت مناسبی دارند و اگر محصولات‌شان متنوع هم باشد می‌توانید به راحتی از میان آن‌ها گزینه‌های مناسبی برای خلق کردن محیط اطرافتان انتخاب کنید. در ادامه، چند برند خوب و موفق ایرانی را معرفی می‌کنیم.

جمع‌بندی و سخن پایانی

برای چیدمانی مناسب با حال و هوای شخصی تان، باید خلاقانه فکر کنید و برای خلاقیت نیاز به آزادی عمل و دسترسی به گزینه‌های مختلف و متنوع دارید. یکی از تأثیرگذارترین عناصر برای خلق فضای داخلی خانه مبلمان است و بنا بر این بسیار مهم است که بر اساس ارزش‌ها، سلیقه و جهان‌بینی‌تان انتخاب کنید. برای این منظور، باید به برندی دسترسی داشته باشید که تنوع زیاد و البته قیمتی مناسب داشته باشد.

منبع: ستاره

برچسب ها: خانه ، سبک ، سبک خانه ، چیدمان
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار