بلژیک رای دادن را برای نوجوانان ۱۶ ساله نیز اجباری کرد
کد خبر: ۳۰۸۸۹۲
تاریخ انتشار: 2024 March 24    -    ۰۵ فروردين ۱۴۰۳ - ۱۱:۳۰
چند ماه قبل از برگزاری انتخابات پارلمان اروپا، بلژیک اعلام کرد که شرکت در این رای‌گیری برای نوجوانان ۱۶ و ۱۷ ساله نیز اجباری خواهد بود.
 دادگاه قانون اساسی بلژیک اعلام کرد که علاوه بر افراد بالای ۱۸ سال، نوجوانان ۱۶ و ۱۷ ساله این کشور نیز ملزم هستند که در انتخابات پارلمان اروپا شرکت کنند.
 
به گزارش یورونیوز، رای دادن در بلژیک برای افراد ۱۸ سال به بالا اجباری است و عدم انجام آن منجر به جریمه فرد می‌شود. همچنین، اگر فردی در یک دوره ۱۵ ساله بیش از ۴ بار رای ندهد، حق رای خود را از دست خواهد داد.
 
حکم جدید دادگاه بلژیک بدان معناست که از این پس، افراد ۱۶ و ۱۷ ساله نیز در صورت رای ندادن با عواقب قانونی مواجه خواهند شد.
 
افزون بر بلژیک، رای دادن در استرالیا، آرژانتین، سنگاپور و برزیل نیز اجباری است.
 
گفتنی است، انتخابات پارلمان اروپا نهم ژوئن (۲۰ خرداد) برگزار خواهد شد و مهلت ثبت نام برای شرکت در آن ۱۰ روز دیگر به اتمام می‌رسد.
 
پارلمان اروپا، نهاد اصلی قانون‌گذاری در اتحادیه اروپا است. در حال حاضر این پارلمان ۷۵۱ عضو دارد و انتخابات آن هر ۵ سال یک بار برگزار می‌شود. این انتخابات یکی از بزرگ‌ترین رویدادهای رای‌گیری در سراسر جهان است و حدود ۴۵۰ میلیون شهروند اروپایی واجد شرایط شرکت در آن هستند.
 
منبع: باشگاه خبرنگاران
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار