اگر می‌خواهید... این عادت‌های سمی را کنار بگذارید
کد خبر: ۳۰۸۳۵۸
تاریخ انتشار: 2024 March 20    -    ۰۱ فروردين ۱۴۰۳ - ۱۰:۱۶
در هر رابطه‌ای شادی عنصری کلیدی است؛ و گاهی چیزی که شما را از دستیابی به شادی حقیقی بازمی دارد، درحقیقت چند عادت سمی است که ندانسته مرتکب آن‌ها می‌شوید. دست کشیدن از این عادت‌ها می‌تواند در رابطه عاطفی شما بسیار تأثیرگذار باشد. مسأله بر سر در پیش گرفتن الگو‌های رفتاری سالم تری است که به پیوند میان شما و شریک عاطفی تان غنا بخشند، نه اینکه آن را از میان ببرند.

اگر می‌خواهید... این عادت‌های سمی را کنار بگذارید

اگر می‌خواهید رابطه عاطفی شادی داشته باشید این عادت‌های سمی را کنار بگذارید(روزیاتوئ)«تابناک با تو» - در هر رابطه‌ای شادی عنصری کلیدی است؛ و گاهی چیزی که شما را از دستیابی به شادی حقیقی بازمی دارد، درحقیقت چند عادت سمی است که ندانسته مرتکب آن‌ها می‌شوید.

دست کشیدن از این عادت‌ها می‌تواند در رابطه عاطفی شما بسیار تأثیرگذار باشد. مسأله بر سر در پیش گرفتن الگو‌های رفتاری سالم تری است که به پیوند میان شما و شریک عاطفی تان غنا بخشند، نه اینکه آن را از میان ببرند.

در ادامه از عادت‌های سمی‌ای خواهیم گفت که اگر خواهان داشتن یک رابطه عاطفی شاد هستید باید آن‌ها را ترک کنید.

۱- مقصر دانستن یکدیگر

هر رابطه‌ای با اختلاف نظر‌ها و کشمکش‌هایی همراه است. این امر بخشی اجتناب ناپذیر در رابطه‌ی ما با شخصی دیگر است. با این حال، نحوه اداره‌ی این کشمکش‌ها می‌تواند بسیار تأثیرگذار باشد.

یک عادت سمی رایج که اغلب درگیرش می‌شویم انداختن تقصیر‌ها به گردن یکدیگر است. گرفتن انگشت تقصیر به سوی شریک عاطفی خود و او را مسئول دعوا دانستن کار راحتی است. سخت این است که بپذیریم ممکن است خودمان هم در آن مشکل تقصیر داشته باشیم.

مقصر دانستن یکدیگر می‌تواند باعث شکل گیری چرخه‌ای دلخوری و خشم در رابطه عاطفی شود. این کار تمرکز را از حل مشکل به سمت دفاع از خود می‌برد، چیزی که هم بی فایده است هم مضر.

۲- امتیاز گرفتن از یکدیگر

امتیاز گرفتن از یکدیگر عادتی سمی است که در آن دائماً در حال حساب و کتاب هستید که چه کسی چه کاری انجام داد. این امر مربوط به هر کاری می‌تواند باشد، از اینکه چه کسی آخرین بار ظرف‌ها را شست تا اینکه چه کسی بعد از مشاجره زودتر از دیگری عذرخواهی کرد.

این رفتار رابطه عاطفی را به مسابقه‌ای بی پایان تبدیل می‌کند و از شرکای عاطفی، حریفانی از دو تیم رقیب می‌سازد، در حالی که در رابطه عاطفی، طرفین در یک تیم قرار دارند.

حقیقت آن است که در عشق واقعی، امتیاز گرفتن جایی ندارد. عشق واقعی یعنی بخشنده بودن و بخشیدن یکدیگر بدون اینکه انتظار چیزی در ازای آن داشته باشید.

اگر می‌خواهید رابطه عاطفی شادی داشته باشید این عادت‌های سمی را کنار بگذارید(روزیاتوئ)

۳- تلاش برای تغییر دادن شریک عاطفی خود

میل به تحت تأثیر قرار دادن اطرافیان خود، به ویژه شریک عاطفی مان، چیزی طبیعی است. با این حال، مرز باریکی است میان تشویق به رشد با تلاش برای ایجاد تغییرات اساسی در یک شخص.

به گفته‌ی کارشناسان، بخش عمده‌ی مشکلات در رابطه عاطفی حل ناپذیرند، به این معنی که دلیل شکل گیری آن‌ها وجود تفاوت‌های اساسی در شخصیت یا نیاز‌های طرفین رابطه است. این تفاوت‌ها لزوماً بد نیستند. مسأله مدیریت آن‌ها و رسیدن به تفاهم است.

تلاش برای تغییر شریک عاطفی خود می‌تواند منجر به دلخوری و درماندگی در هر دو طرف رابطه شود. این کار این پیام را دارد که شما شریک عاطفی تان را به همان شکلی که هست قبول ندارید، چیزی که می‌تواند به عزت نفس او و همینطور سلامت کلی رابطه تان صدمه وارد کند.

۴- پنهان کاری

اعتماد سنگ بنای هر رابطه‌ای است؛ و یک راه حتمی برای از میان بردن آن پنهان کاری است. چه درمورد گذشته تان باشد و چه در مورد احساسات یا ترس هایتان، پنهان کاری در برابر شریک عاطفی خود می‌تواند باعث شکل گیری دیواری میان شما و او شود.

منظور این نیست که تک به تک افکاری که از ذهن تان می‌گذرد را با یکدیگر در میان بگذارید. اما درمورد مسائل و احساسات مهم و اساسی که نقش مستقیمی در رابطه تان دارند، صداقت همیشه بهترین سیاست است.

پنهان کاری می‌تواند شما را درگیر اضطراب، عذاب وجدان یا حتی فریبکاری بیشتر کند. این رفتار همچنین می‌تواند باعث شود وقتی شریک عاطفی تان به حقیقت پی ببرد، از شما برنجد و احساس کند به او خیانت کرده اید.

۵- نادیده گرفتن نیاز‌های خود

در رابطه عاطفی ارجح دانستن نیاز‌های شریک عاطفی خود به نیاز‌های خود امری رایج است. شما دل تان می‌خواهد که او را خوشحال کنید. اما نادیده گرفتن مداوم نیاز‌های خود، عادتی سمی است که می‌تواند منجر به دلخوری و فرسودگی شما شود.

مراقبت از خود خودخواهانه نیست. از ظرف خالی نمی‌توان چیزی ریخت. بسیار مهم است که برایی خودتان وقت بگذارید، به دنبال علائق خود بروید و از برآورده شدن نیازهایتان اطمینان حاصل کنید.

منبع: روزیاتو

برچسب ها: رابطه ، عاطفی ، شاد ، عنصر
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار