باد معده این حیوان مقصر اصلی گرم شدن زمین است
کد خبر: ۳۰۶۰۳۵
تاریخ انتشار: 2024 February 21    -    ۰۲ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۰:۴۰
 دانشمندان معتقدند که مقصر اصلی گرم شدن زمین حیوانی است که با فرآورده‌های آن زیاد سر و کار داریم. 

 دانشمندان معتقدند که مقصر اصلی گرم شدن زمین حیوانی است که با فرآورده‌های آن زیاد سر و کار داریم. 

شاید باورتان نشود، اما حقیقت دارد که گاوها مقصر اصلی گرمایش کره زمین هستند. در طبیعت تولید گاز متان زمین بر عهده گاوها است؛ چرا که این حیوانات زبان بسته تا می‌توانند علف می‌خورند و باد معده تولید می‌کنند. دستگاه گوارش گاو به‌گونه‌ای است که متان می‌سازد.

 

مقصر اصلی گرم شدن زمین پیدا شد

باد معده این حیوان مقصر اصلی گرم شدن زمین است

 

مضحک است، اما باید از گاوها شاکی باشیم؛ زیرا آنها عامل بدبختی کره خاکی ما هستند. متاسفانه متان یکی از پرضررترین گازهای موجود است؛ چرا که ۸۰ برابر کربن دی اکسید هوا را در اتمسفر نگه می‌دارد و باعث گرم شدن سیاره ما می‌شود. شاید فکر کنید می‌توانیم با مصرف نکردن گوشت قرمز و کاهش نرخ زاد و ولد این حیوان، تولید متان را کم کرد، اما ظاهرا نیازی به این کار نیست.

محققان به‌تازگی روشی ابداع کرده‌اند که طی آن مشکل تولید متان در گاوداری‌ها را حل کرده است. به‌گفته یکی از شیمی‌دان‌های دانشگاه کپنهاگ دانمارک، متان نمی‌تواند با روش‌های سنتی از بین برود؛ چرا که این گاز پایداری بالایی دارد و در آب حل نمی‌شود. همچنین متان به فیلترهای تصفیه هوا هم نمی‌چسبد و این چالش را مضاعف می‌کند.

باد معده این حیوان مقصر اصلی گرم شدن زمین است

به‌نظر می‌رسد مت جانسون و تیم تحقیقاتی وی موفق شده‌اند دستگاهی اختراع کنند که متان را در هوا تجزیه می‌کند و سپس آن را از بین می‌برد. روش کار این دستگاه بدین ترتیب است که گاز کلر در هوا به‌اندازه کافی منتشر می‌شود و متان را وارد دستگاه می‌کند. لامپ‌های ال ای دی تعبیه شده درون دستگاه شروع به تولید نور فرابنفش خواهند کرد و طی این فرآیند جالب، این گاز شکسته شده و از بین می‌رود.

نسخه آزمایشی دستگاه آقای جانسون توانسته تا ۵۸ درصد از متان موجود در هوا را تجزیه کند و از بین ببرد. در حال حاضر محفظه ورودی هوای آن یک متر است و این تیم شیمیدان مشغول طراحی محفظه‌ای به‌اندازه یک کانتینر ۱۲ متری هستند. این دستگاه جدید قرار است در یک دامپروری مستقر شود تا نتایج به‌دست آمده از آن تحلیل گردد. خوشبختانه این دستگاه یک مزیت عمده دیگر هم دارد و آن استفاده از هیدروژن برای تولید انرژی است.

گجت نیوز
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار