مبلغ وام ازدواج افزایش پیدا کرد
کد خبر: ۳۰۵۲۳۲
تاریخ انتشار: 2024 February 12    -    ۲۳ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۶:۵۹
هادی طحان نظیف، عضو حقوقدان و سخنگوی شورای نگهبان امروز اعلام کرد: روند بررسی بودجه ۱۴۰۳ در شورای نگهبان دچار تغییراتی شد
 هادی طحان نظیف، عضو حقوقدان و سخنگوی شورای نگهبان امروز اعلام کرد: روند بررسی بودجه ۱۴۰۳ در شورای نگهبان دچار تغییراتی شد
 
هادی طحان نظیف، عضو حقوقدان و سخنگوی شورای نگهبان، در نشست خبری امروز (دوشنبه ۲۳ بهمن ۱۴۰۲) گزارشی از روند بررسی بودجه ۱۴۰۳ در شورای نگهبان ارائه داد و گفت: بر اساس اصلاحیه قانون آیین‌نامه داخلی مجلس، روند بررسی بودجه ۱۴۰۳ دچار تغییراتی شد؛ با این حساب، از امسال قانون بودجه در قالب دو بخش تصویب می‌شود؛ یعنی ابتدا احکام بررسی و تبدیل به قانون می‌شود و سپس جداول و ارقام تنظیم می‌گردد.
 
طحان نظیف با بیان اینکه نظر شورای نگهبان درباره بودجه ۱۴۰۲ امروز به مجلس اعلام می‌شود، افزود: یکی از ایرادات شورای نگهبان به بودجه ۱۴۰۲ مربوط به جداول کلی بودجه بود. بر اساس ماده ۱۸۲ آیین‌نامه داخلی، این جداول باید به ضمیمه متنی شورا ارسال می‌شد؛ اما چنین روندی طی نشد و بنابراین  شورای نگهبان آن را قبول نکرد.
 
سخنگوی شورای نگهبان ادامه داد: در تبصره ۱۳ که مربوط به حوزه فرهنگ است، ۳۰۰ همت برای تسهیلات ازدواج، فرزندآوری ودیعه، خرید یا ساخت مسکن پیش بینی شده بود که این موضوع نیز به تأیید شورای نگهبان رسید. البته در خصوص کفایت منابع و اولویت بندی موارد و همچنین ترتیب اعطای تسهیلات ابهاماتی جزئی وجود داشت. همچنین درباره افزایش وام ازدواج برای زوج زیر ۲۵ سال و زوجه زیر ۲۳ سال به ۳۵۰ میلیون تومان و برای سایر افراد که ۳۰۰ میلیون تومان است خلاف قانون اساسی شناخته نشد. همچنین حکم مربوط به واگذاری زمین رایگان به خانوارهای بالای ۴ فرزند و بیشتر زیر ۲۰ سال خلاف موازین شرع و قانون اساسی شناخته نشد.
 

طحان نظیف با بیان اینکه در خصوص بحث حقوق و دستمزد نیز نسبت به افزایش ۲۰ درصدی حقوق شاغلان و بازنشستگان احکامی را داشتیم که خلاق قانون اساسی شناخته نشد، اظهار کرد: به محض ارسال نظر شورای نگهبان به مجلس جزئیات ایرادات شورای نگهبان به لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ در اختیار رسانه‌ها قرار می‌گیرد.

تابناک

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار