سوسک‌های متفاوتی که جان انسان را نجات می‌دهند
کد خبر: ۲۹۰۴۹۷
تاریخ انتشار: 2023 September 07    -    ۱۶ شهريور ۱۴۰۲ - ۱۹:۲۴
یک ربات کوچک با چندین پا که برای ساخت آن از فیزیک بدن سوسک‌ها الهام گرفته شده، به زودی به شکلی واقعی و مجازی به کمک بشر خواهد آمد.

یک ربات کوچک با چندین پا که برای ساخت آن از فیزیک بدن سوسک‌ها الهام گرفته شده، به زودی به شکلی واقعی و مجازی به کمک بشر خواهد آمد.

 
 

این ربات کوچک از یک توپ پینگ پونگ سبک‌تر است ولی بدنش به نحوی منعطف است که می‌تواند در کوچکترین فضاها وارد شود.

در مطالعه جدیدی که توسط Advanced Intelligent Systems منتشر شده، محققان دانشگاه کلورادو بولدر، اخیرا از حشره رباتیک مفصلی سازگار خود که دارای چندین پا است و Clari نام گرفته، رونمایی کردند. این ربات زیبا، از یک توپ پینگ‌پونگ سبک‌تر است و در کف دست جا می‌شود. ولی شما نباید گول ابعاد کوچک و وزن سبک آن را بخورید. کلاری، به نحوی ساخته شده که توانایی این را دارد که با اتکا به ساختار بدنه انعطاف‌پذیرش، فشرده شده و در فضاهای تنگ نفوذ کند. این ربات شبیه سوسک، یک ابزار اکتشافی برای مناطق کوچکی مثل موتورهای جت و همچنین ماموریت‌های جستجو و نجات به کار گرفته خواهدشد.

 

ساخت کلاری با الهام گرفتن از سوسک‌ها

طبق گفته کائوشیک جایارام، استادیار مهندسی مکانیک و یکی از نویسندگان این مقاله، ایده ساخت کلاری تا حد زیادی با الهام‌گیری از سوسک‌هایی که به شکل روزمره در زندگی می‌بینیم، بوده است. او به‌عنوان یک دانشجوی کارشناسی ارشد، رباتی را مهندسی کرد که قادر است تا با فشرده کردن خودش، نیمی از ارتفاعش را کم کند؛ دقیقا شبیه سوسک‌هایی که با جمع کردن بدنشان از شکاف‌های کوچک ساختمان عبور می‌کنند.

خبرآنلاین

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار