سکه امامی طی یک هفته ۳ میلیون ارزان شد
کد خبر: ۲۸۲۱۹۷
تاریخ انتشار: 2023 June 09    -    ۱۹ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۹:۵۹

سکه امامی طی یک هفته ۳ میلیون ارزان شد

قیمت طلا و سکه در هفته اخیر بیشترین تاثیر را از اخبار سیاسی گرفت. هفته سوم خردادماه بیشترین افت قیمت را برای سکه و طلا به ارمغان آورد و اخبار سیاسی بیشترین نمود را در بازار فلز گرانبها داشت.
قیمت طلا و سکه در هفته اخیر بیشترین تاثیر را از اخبار سیاسی گرفت. هفته سوم خردادماه بیشترین افت قیمت را برای سکه و طلا به ارمغان آورد و اخبار سیاسی بیشترین نمود را در بازار فلز گرانبها داشت.
 
این هفته اخبار سیاسی در حوزه بین‌المللی توانست بازدهی بازارهای مالی را منفی و معامله‌گران را نسبت به مبادله بدبین کند. روند نزولی قیمت‌ها میلیونی بود و تنها سکه امامی طی هفت روز گذشته نزدیک به سه میلیون تومان کاهش ارزش داشت.
 
طی مدت مذکور اخباری نظیر پا درمیانی عمان برای آزادسازی زندانیان سیاسی و حضور کوتاه سلطان عمان در ایران، ‌نشست شورای حکام، شایعاتی درباره آزادسازی ۲۴ میلیارد دلار منابع ارزی کشور، بازگشایی سفارت ایران در عربستان و اخباری مربوط به پیشرفت چشمگیر مذاکرات ایران و آمریکا عمده خبرهایی بودند که توانستند قیمت دلار و متعاقب آن قیمت طلا و سکه را در بازار آزاد با افت چشمگیری روبرو کنند.
 
با وجودی که دیروز شورای حکام بیانیه تندی علیه ایران صادر کرد اما نکته مثبت این بود که این شورا قطعنامه جدیدی علیه ایران صادر نکرد و بسیاری این مساله را مثبت می‌دانند و می‌گویند این می‌تواند دروازه انجام مذاکرات و احیای برجام را باز بگذارد. اما علاوه بر انتظار معامله‌گران برای نتیجه پایانی نشست شورای حکام در وین در روزهای گذشته، هاآرتص در گزارشی مدعی شده که مذاکرات ایران و آمریکا پیشرفت چشمگیری داشته است. این رسانه به نقل از مقام‌های رژیم صهیونیستی نوشت که دو طرف طی روزهای گذشته به پیشرفت‌های عمده‌ای دست یافته‌اند و گفت‌وگوها از آنچه تصور می‌شد سریعتر پیش می‌رود. این خبر بار اخبار سیاسی را بر دوش بازارهای مالی سنگین‌تر کرد و توانست قیمت سکه را میلیونی کاهش دهد.
 
مطالعه بیشتر: قیمت خودرو ۱۷ خرداد ۱۴۰۲/ فردا T۵ یک شبه ۸۰ میلیون ریخت!
زنجیر اخبار سیاسی بر گردن طلا
ریزش یا افزایش قیمت در بازارهای مالی در روزهای آینده به اخبار سیاسی بستگی دارد. بر همین اساس پیش‌بینی قیمت دلار در روزهای‌ آینده دشوار است و به تبع‌ آن نمی‌توان روند قیمت طلا و سکه را هم پیش‌بینی کرد. اما نکته مهم این است که بسیاری از کارشناسان اقتصادی می‌گویند محدوده حرکت دلار در بازه ۴۸ تا ۵۲ هزار تومان است و فعلا در همین بازه نوسان خواهد داشت. اگر چنین باشد،‌ قیمت طلا و سکه هم باید در کانال‌های فعلی بماند.
 
باید توجه داشت عرصه سیاسی در ایران عرصه غافلگیری‌ در دقیقه ۹۰ است و برای همین‌ نمی‌توان قدم سیاسی بعدی را پیش‌بینی کرد. پس در مجموع می‌توان گفت فعلا آینده کوتاه‌مدت قیمت طلا و ارز مبهم است.
 
پرچمداری سکه بهار در کاهش قیمت
دیروز ۱۸ خرداد ۱۴۰۲ قیمت سکه امامی با کاهش یک میلیون تومانی، با رقم ۲۷ میلیون تومان در بازار معامله شد. روز گذشته سکه بهار بیشترین مقدار کاهش قیمت را در خانواده سکه‌ها داشت. این قطعه یک میلیون و ۴۰۰ هزار تومان ارزان شد و به کانال ۲۴ میلیون تومانی برگشت. سکه بهار آزادی در نهایت با قیمت ۲۴ میلیون و ۸۰۱ هزار تومان بسته شد.
 
نیم سکه روز قبل کاهش ۴۳۰۰ هزار تومانی داشت و به کف کانال ۱۵ میلیون تومانی برگشت. ربع سکه نیز ۳۵۰ هزار تومان ارزان شد. این قطعه با قیمت ۱۰ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان معامله شد.
 
دیروز سهم سکه گرمی از کاهش قیمت ۴۰۰ هزار تومان بود و این مقدار افت ارزش در سکه گرمی طی ماه‌های گذشته بی‌سابقه بود. این قطعه روز قبل در کف کانال ۶ میلیون تومانی به کار خود پایان داد.
 
حباب سکه میلیونی ریخت
روز گذشته قیمت حباب سکه میلیونی کاهش داشت. حباب سکه امامی یک میلیون و ۳۳ هزار تومان ارزان شد. سکه بهار نیز یک میلیون و ۴۲۷ هزار تومان از حباب خود را از دست داد. این بیشترین مقدار کاهش حباب در قطعات سکه بود. سایر قطعات سکه نیز ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار تومان افت مقدار حباب داشتند.
 
قیمت طلا دو روز پایانی هفته اخیر کاهش قابل توجهی داشت. هر مثقال طلا دیروز ۱۷۰ هزار تومان کاهش داشت و با قیمت ۱۰ میلیون و ۱۷۰ هزار تومان معامله شد. هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز کاهش ۳۸ هزار و ۳۰۰ تومانی داشت و با قیمت دو میلیون و ۳۴۸ هزار و ۶۰۰ تومان مبادله شد.
 

طلای دست دوم نیز با قیمت دو میلیون و ۳۱۷ هزار تومان معامله شد.

تجارت نیوز

آخرین اخبار