پادشاه عمان از ایران رفت؛ نرخ دلار افزایش یافت
کد خبر: ۲۸۱۲۳۹
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: 2023 May 29    -    ۰۸ خرداد ۱۴۰۲ - ۲۲:۲۷
وب سایت تجارت نیوز در خبری اعلام کرد که بر خلاف پیش بینی فعالان اقتصادی با پایان سفر سلطان هیثم، پادشاه عمان قیمت دلار در بازار آزاد ایران افزایش یافت.

وب سایت تجارت نیوز در خبری اعلام کرد که بر خلاف پیش بینی فعالان اقتصادی با پایان سفر سلطان هیثم، پادشاه عمان قیمت دلار در بازار آزاد ایران افزایش یافت.

 
پادشاه عمان از ایران رفت؛ نرخ دلار افزایش یافت
 

در توضیح این خبر آمده است:

 
 

* سیگنال خبری سفر پادشاه عمان به تهران سوخت و امروز قیمت دلار برخلاف انتظار معامله‌گران روند افزایشی داشت.  فعالان بازار ارز معتقدند خوش‌بینی بازار نسبت به رویدادهای سیاسی از بین‌ رفته است و این اسکناس راه خود را می‌رود.  در روز جاری خریدار بیشتر از فروشنده بود و معاله‌گران درصدد جبران عقب‌ماندگی خود از بازار بودند.

* قیمت دلار امروز با افزایشی محدود، در همان کانال ۵۱ هزار تومان نوسان داشت. در روزهای گذشته معامله‌گران بازار ارز پیوسته بر سفر سلطان عمان به کشورمان تاکید داشتند؛ اما امروز دست از پا درازتر و ناامید از کاهش قیمت اسکناس آمریکایی به بازار برگشتند.

* از هفته گذشته جو بازار فروشنده بود؛ بسیاری از فعالان بازار ارز با احتیاط خرید و فروش می‌کردند و این امید وجود داشت که دلار حتی کانال ۵۰ هزار تومانی را نیز از دست بدهد.

* به رسم گذشته و تاثیر رویدادهای سیاسی بر روند کاهشی قیمت‌ در بازارهای مالی، انتظار می‌رفت امروز فتیله قیمت دلار افول کند و این اسکناس به کانال پایین‌تر برگردد اما پیشگویی برخی معامله‌گران در روزهای گذشته که می‌گفتند دلار خبر ورود سلطان عمان به ایران را پیشخور کرده درست از آب درآمد.

فعلا اسکناس آمریکایی راه خود را می‌رود و با ۳۰۰ تومان افزایش نسبت به ساعات اولیه امروز، اکنون با قیمت ۵۱ هزار و ۸۰۰ تومان معامله می‌شود.

* معامله‌گران بازار ارز تاکید دارند خوش‌بینی بازار آزاد نسبت به رویدادهای سیاسی از بین رفته است. در روز جاری برخلاف پنج روز گذشته که معامله‌گران در لاک احتیاطی قرار داشتند و بازار بیشتر فروشنده بود تا خریدار، امروز خریدار زیاد بود و فروشنده کم.

مجتبی دیبا کارشناس اقتصادی درباره تاثیر خبر ورود پادشاه عمان بر بازارهای مالی گفت:

* بطن خبر ورود پادشاه عمان به کشورمان جذاب بود اما رفتار بازارساز از نظر روانشناسی بازار و نشانه‌هایی که به فعالان این بازار می‌داد، موید این بود که قرار نیست قیمت دلار به پایین‌تر از کانال ۵۰ هزار تومانی برگردد.

* (وی به همپوشانی خبر ورود پادشاه عمان به ایران با انتخابات ترکیه و درگیری‌ مرزی ایران و طالبان اشاره کرد): انتخابات ترکیه کاهش شدید قیمت لیر را به همراه داشت؛ این موضوع به تنهایی خرید از این کشور را به صرفه کرد و مراودات دلاری به سمت ترکیه افزایش یافت.

* مناقشات مرزی ایران و طالبان نیز ورود دلار از هرات که معمولا دلار فردایی را مشخص می‌کند با محدودیت‌هایی مواجه کرد. این رویداد معمولا از دید عده‌ای از فعالان بازار ارز این‌گونه تعبیر می‌شود که قرار است فردای جذابی از نظر کاهش قیمت نداشته باشیم.

* (با اشاره به قیمت ۵۰ هزار تومانی دلار به عنوان کف قیمتی مهم):‌ «محدوده مذکور اگر شکسته شود قیمت دلار به کانال‌های قیمتی پایین‌تر برمی‌گردد و اگر قیمت بالای ۵۳ هزار تومان برود بازار ریتم صعودی خواهد داشت».

* بازار شرایط را کنترل می‌کند و بر اساس آن تصمیم می‌گیرد. برداشتی که بازار از سفر پادشاه عمان داشته این است که این سفر جذابیت و رهاوردی نداشته و وعده ۱۸ میلیارد دلاری که قرار است آزاد شود شاید عملیاتی نشود. به اعتقاد من باید ببینیم در روزهای آینده این اخبار به واقعیت تبدیل می‌شود یا خیر؟

* به نظر می‌رسد ورود پادشاه عمان نشانه‌ای از یک تفاهم بزرگتر در حوزه سیاست خارجی بود. کمترین دستاورد این دیدار می‌تواند تفاهم با مصر به عنوان همسایه ایدئولوژیک ایران باشد.

* با وجودی که  خبر مربوط به سفر سلطان عمان به ایران سیگنال سیاسی قوی محسوب می‌شد و مشابه چنین اخباری  در سال‌های گذشته ریزش چشمگیر قیمت‌ها را به همراه داشت، اما کاهش قیمت دلار در پنج روز گذشته به اندازه‌ای محدود بود که فعالان بازار آن را نوسان می‌دانند تا کاهش.

* کارشناسان اقتصادی نیز خنثی بودن دلار نسبت به سیگنال‌های سیاسی ‌را نشانه خوبی نمی‌دانند. آنها معتقدند اینکه دلار نسبت به کاهش قیمت مقاوم شده و از کانال ۵۰ هزار تومانی دست نمی‌کشد؛ یعنی انتظارات تورمی به اندازه‌ای قوی است که محدوده فعلی برای اسکناس آمریکایی کف قیمت محسوب می‌شود.

* از همین رو امید می‌رفت سیگنال برجامی بتواند قیمت دلار را در کانال‌های پایین‌تر برگرداند و تاثیر تحریم‌ها را کمرنگ‌تر کند. اما تحلیلگران اقتصادی معتقدند تحریم‌ها آدرس غلط دادن به اقتصاد کشور است. آنها می‌گویند تحریم‌ها بر شرایط فعلی کشور تاثیر گذاشته اما نه آن‌قدر که برای توجیه هر کم و کاستی، روی آن تاکید می‌شود.

  • آنها ریشه مشکلات اقتصادی کشور را سیاست‌های غلط پولی، رشد بی‌رویه نقدینگی و سیاست‌‌های غلط در حوزه بانک‌ها و کسری بودجه وحشتناکی است که پیوسته افزایشی است، می‌دانند.
  • تجارت نیوز
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۱:۱۴ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۹
0
3
پادشاه جان تو رو خدا ماهی یکی دوبار به ما سر بزن!!!
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار