دردسر بزرگ مردم این استان کشور از دست افغان ها
کد خبر: ۲۸۰۲۳۱
تعداد نظرات: ۲ نظر
تاریخ انتشار: 2023 May 20    -    ۳۰ ارديبهشت ۱۴۰۲ - ۲۰:۲۴
 رئیس تعاونی تامین نیاز صنفی کارگران و استادکاران ساختمانی و فصلی کرمانشاه درباره استفاده از کارگران غیرمجاز افغانی از سوی برخی از پیمانکاران در کرمانشاه هشدار داد.

 رئیس تعاونی تامین نیاز صنفی کارگران و استادکاران ساختمانی و فصلی کرمانشاه درباره استفاده از کارگران غیرمجاز افغانی از سوی برخی از پیمانکاران در کرمانشاه هشدار داد.

 
 
 

اسعد صالحی از معضل حضور اتباع غیرمجاز افغان در استان یاد کرد که اکنون در برخی از مشاغل کارگری کرمانشاه حضور دارند و در عمل جای کارگران استان را گرفته‌اند.

 

وی با انتقاد از اینکه کرمانشاه خود با نرخ بالای بیکاری مواجه است و برای کارگران موجود نیز کمبود شغل داریم، گفت: در چنین شرایطی حضور نیروهای افغانی در فرصت‌های شغلی کرمانشاه به نرخ بیکاری دامن خواهد زد.

رئیس تعاونی تامین نیاز صنفی کارگران و استادکاران ساختمانی و فصلی کرمانشاه خاطرنشان کرد: بر اساس قانون، استفاده از کارگران کشورهای دیگر تنها در شرایطی که تابعیت ایران را دریافت کرده باشند مجاز است، اما امروز با حضور کارگرانی مواجهیم که تابعیت نداشته و به صورت غیرمجاز در کشور حضور دارند.

صالحی یادآور شد: متاسفانه برخی از پیمانکاران بنا به دلایل متعددی از جمله ارزان بودن، عدم تعلق گرفتن مزایا و بیمه به اتباع غیرمجاز و ... استفاده از کارگران افغان را آغاز کرده اند.

به گفته صالحی، این شرایط علاوه بر اینکه به زیان کارگران کرمانشاه است، باعث اجحاف در حق کارگران افغان هم خواهد بود، زیرا با کمترین دستمزد کار می‌کنند و بروز هرگونه حادثه و مشکل برای آنها قابل پیگیری نیست.

وی دو حوزه ساخت و ساز و کشاورزی را از جمله بخش‌هایی دانست که استفاده از کارگران افغانی غیرمجاز در آنها بیشتر است و افزود: اگرچه اکنون استفاده از این کارگران محدود است، اما اگر جلوی این کار گرفته نشود در آینده با بکارگیری تعداد بیشتری از کارگران افغانی مواجه می‌شویم که تبعات اقتصادی و اجتماعی فراوانی دارد.

رئیس تعاونی تامین نیاز صنفی کارگران و استادکاران ساختمانی و فصلی کرمانشاه برخورد با پیمانکارانی که از نیروهای غیرمجاز استفاده می‌کنند را ضروری دانست و عنوان کرد: در بخش ساخت و ساز طبق تفاهم نامه‌ای که با سازمان نظام مهندسی ساختمان داشتیم، مقرر شد برای استفاده از استادکاران و نیروهای ساختمانی حتما مجوز صادر شود که این کار به کاهش استفاده از کارگران غیرمجاز افغان کمک خواهد کرد.

صالحی معتقد است، در سایر بخش‌ها از جمله حوزه کشاورزی نیز باید ساز و کاری برای جلوگیری از بکارگیری نیروهای افغان دیده شود.

ایسنا

نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ZORRO
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۳:۰۵ - ۱۴۰۲/۰۲/۳۰
0
1
همه افغانیا رو بریزین بیروووووون...
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۰:۱۵ - ۱۴۰۲/۰۲/۳۱
0
2
به گفته ای حدود هشت تا ده میلیون افغان در ایران هستند ....بمبهای متحرکی که بسیار خطرناکند .....تا بدبختی به بار نیاورده اند فکری بکنید ای مسئولان بی غیرت وخوش خیال.........
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار