نورهای ترسناک و عجیب در آسمان آمریکا
کد خبر: ۲۷۷۰۹۰
تاریخ انتشار: 2023 April 18    -    ۲۹ فروردين ۱۴۰۲ - ۱۷:۰۰
چه چیزی باعث بوجود آمدن این نورهای مارپیچ درخشان و عجیب در آسمان آلاسکا بزرگترین ایالت آمریکا شد؟

چه چیزی باعث بوجود آمدن این نورهای مارپیچ درخشان و عجیب در آسمان آلاسکا بزرگترین ایالت آمریکا شد؟

 
 

اگر مدت زمان کافی را در آمریکای شمالی یخ‌زده بگذرانید، به دیدن مناظر خیره کننده طبیعت در آسمان آنجا عادت خواهید کرد. یکی از این شگفتی‌ها عمدتا به صورت پرده‌های درخشانی از نور است که در اثر برخورد بادهای خورشیدی با قسمت بالایی جو زمین ایجاد می‌شود.

 

نورهای ترسناک و عجیب در آسمان آمریکا

 

برای «تاد سالات» که یک عکاس است، حتی انتظار کشیدن در هوای سرد شب، برای شکار این صحنه‌ها ارزش دارد. با این حال او در ساعات ابتدایی صبح روز شنبه، در نزدیکی شهر دلتا جانکشن، شاهد پدیده‌ هواشناسی بود که هیچ شباهتی به آنچه قبلا دیده بود نداشت.

در یک پس‌زمینه خیره‌کننده از نور سبز مواج، یک مارپیچ آبی از نور درخشان در افق شمالی آسمان پدیدار شد و با حرکتی سریع در آسمان بزرگ‌تر شد.

او توانست این پدیده شگفت‌انگیز را بصورت یک تایم‌لپس ثبت کند.

سالات در گفتگو با دیلی نیوز گفت:«این مانند یک اثر هنری زیبا در آسمان بود.»

خوشبختانه او توانست عکس‌های خیره‌کننده‌ای از این مارپیچ درخشان بگیرد. همانطور که این پدیده برای ساکنان آلاسکا غیر عادی بود، توجه تمام کسانی که نظاره‌گر آسمان هستند را به خود جلب کرده است. اما علت ایجاد این پدیده، ساده‌ است.

چند ساعت قبل از ظاهر شدن این مارپیچ، در نیم قاره دورتر و در پایگاه نیروی فضایی وندنبرگ کالیفرنیا، شرکت اسپیس ایکس یک موشک فالکون ۹ که حاوی ده‌ها ماهواره بود را به عنوان بخشی از ماموریت حمل و نقل۷ خود، به فضا پرتاب کرده بود.

نورهای ترسناک و عجیب در آسمان آمریکا

دقایقی پس از پرتاب، قسمت اول موشک دوباره به سطح زمین برگشت و به آرامی فرود آمد تا در ماموریت‌های آینده دوباره از آن استفاده شود.

در همین حال، قسمت بالایی فالکون ۹، حرکت خود به سمت مدار زمین را ادامه داد، و در آنجا ماموریت خود را به پایان رساند و سپس با حرکتی مارپیچ به سمت زمین بازگشت.

با تخلیه باقیمانده سوخت در قسمت فوقانی اتمسفر، بخار آب موجود در گازها، منجمد شده و تبدیل به کریستال‌های ریز و منعکس کننده نور شدند.

با این‌حال ما فقط قادر هستیم در مورد علت ایجاد این مارپیچ‌های درخشان خاص حدس‌هایی بزنیم و آنها را که سال‌هاست ظاهر می‌شوند به پرتاب موشک ارتباط دهیم. همچنین می ‌توانیم بگوییم کاری که سالات انجام داده بیشتر شبیه به یک ماموریت فضایی بوده تا شکار یک صحنه‌ از مهاجمان فضایی.

اگرچه این منظره بسیار خیره‌کننده است، اما همه علاقه‌مندان به زیبایی‌های طبیعت، دیگر مشتاق به دیدن آن نیستند.

تعداد بسیار زیادی از ماهواره‌های کوچکی که در آسمان شب وجود دارند، به کابوسی برای ستاره‌شناسان تبدیل شده‌اند. زیرا این اجرام در میدان‌های ستاره‌ای می‌چرخند و آنها دیگر شاهد مناظر بکر در آسمان نیستند.

با افزایش سفرهای فضایی تجاری و ارزان شدن فناوری‌ها در مدار زمین، دیگر مارپیچ‌های درخشانی که در فضا دیده می‌شوند، مرموز نیستند. و با این اوصاف در آینده شاهد شکوفا شدن آثار هنری بیشتری نظیر این پدیده در آسمان خواهیم بود.

خبرآنلاین

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار