مصادیق گشت ارشاد برای مردان اعلام شد
کد خبر: ۲۴۹۶۴۵
تعداد نظرات: ۱۲ نظر
تاریخ انتشار: 2022 July 02    -    ۱۱ تير ۱۴۰۱ - ۲۱:۴۵
گشت ارشاد آقایان هم آمد . یک مقام ستاد امر به معروف در مشهد گفت که آقایان هم مشمول بدپوششی می‌شوند و به آنان تذکر داده می شود و برخورد می شود .در حجاب و پوشش آقایان هم از کروات، پاپیون و سایر نمادهای غربی، تی‌شرت، پیراهن تنگ و کوتاه، لباس‌های بدن‌نما و وصله‌دار، طلا و زیورآلات، نباید استفاده شود.

هفته سوم خردادماه بود که «قرارگاه ۲۱ تیر» به صورت رسمی در خراسان رضوی آغاز به کار کرد. قرارگاهی که با ابلاغ شاخص‌های عفاف و حجاب به دستگاه‌ها و نظارت بر حسن اجرای آن‌ها بنا دارد تا بیست و یکم تیر ماه که روز عفاف و حجاب است، طبق آنچه در متن مکتوب طرح ذکر شده، «بهبود وضعیت حجاب و عفاف در دستگاه‌ها» را پیگیری کند.

 
 

بر اساس آنچه در متن قرارگاه ۲۱ تیر ذکر شده، عفاف به عفاف در نگاه، عفاف در گفتار، عفاف در حرکات و سکنات، عفاف در معاشرت، عفاف در پاکدامنی و عفاف در پوشش تقسیم‌بندی می‌شود و حجاب هم برای خانم‌ها شامل ویژگی‌هایی در چادر و مقنعه، مانتو، شلوار، جوراب، کفش و رنگ لباس است. از نگاه این قرارگاه در حجاب و پوشش آقایان هم از کروات، پاپیون و سایر نمادهای غربی، تی‌شرت، پیراهن تنگ و کوتاه، لباس‌های بدن‌نما و وصله‌دار، طلا و زیورآلات، شلوارهای زاپ‌دار و... نباید استفاده شود.

مصادیق گشت ارشاد برای مردان اعلام شد

این طرح همچنین برخی ویژگی‌های مشترک هم برای زنان و مردان برشمرده است؛ عدم استفاده از عکس‌های غیرمجاز و بدون پوشش اسلامی در فضای مجازی به‌ عنوان عکس پروفایل، خودداری از به کارگیری بانوان در پست و محل‌های سازمانی ویژه آقایان و برعکس، به کارگیری منشی و یا مسئول دفتر مرد برای مدیران مرد و زن برای مدیران زن و... از مهم‌ترین ویژگی‌های مشترک است. همچنین در تبصره‌ای ذکر شده که به کارگیری منشی زن بدحجاب تخلف مضاعف محسوب می‌شود.

مهدی رضایی، دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر خراسان رضوی، با بیان اینکه از سال ۱۳۸۵ طبق مصوبه ۴۲۷ شورای عالی انقلاب فرهنگی ۳۲ دستگاه موظف شدند وظایفی را در حوزه عفاف و حجاب انجام دهند، تصریح کرد: یکی از دستگاه‌های مذکور در آن مصوبه که حکم قانون را دارد، ستاد امر به معروف و نهی از منکر است و ستاد موظف شده بود تا شاخص‌های عفاف و حجاب را احصا و به ادارات و دستگاه‌های مختلف ابلاغ نماید.

این مصوبه از آن زمان تا الان مغفول مانده بود و در نهایت حدود آبان سال ۱۴۰۰ این شاخص‌ها تدوین و ابلاغ شد. از آنجا که مدیر هر اداره رئیس شورای امر به معروف و نهی از منکر هم است، وظیفه دارد این موارد را پیگیری نماید.

موضوع پوشش و مقررات در همه جای دنیا وجود دارد و فردی هم که در جمهوری اسلامی کار می‌کند و حقوق می‌گیرد، باید دستورالعمل‌ و شاخص‌هایی را در پوشش خود رعایت کند. البته اگر چه پیش‌بینی می‌کردیم وضعیت فجیع باشد اما پس از بازدید و ارزیابی‌ها مشخص شد که مشکل خاصی نیست؛ اکثر افراد خودشان رعایت می‌کنند و پوششی خارج از عرف نداشتیم.

دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر خراسان رضوی در پاسخ به سوالی درباره روند اجرایی و گستره جغرافیایی و عملیاتی این طرح بیان کرد: همه مکان‌ها از جمله درمانگاه‌ها، داروخانه‌ها، ادارات، سازمان‌ها، بانک‌ها، دفاتر پیشخوان دولت و... مورد بازدید قرار می‌گیرند؛ مشکلی در تامین نیروی انسانی بازرسان و ارزیابان وجود ندارد و چنانچه نیاز باشد می‌توانیم این ۱۰۸ تیم را افزایش دهیم.

در حوزه خارج از مشهد و سایر شهرهای خراسان رضوی موضوع خاصی وجود ندارد و شاید در شهرستان‌های بزرگتر مانند نیشابور و سبزوار طرح به طور جدی‌تری دنبال شود که هنوز گزارش جمع‌بندی شهرستان‌ها را دریافت نکرده‌ایم.

گشت‌ نامحسوس مرحله سوم ارزیابی است

رضایی درباره گشت‌های نامحسوس عفاف و حجاب اظهار کرد: قرارگاه ۲۱ تیر در قالب دستورالعمل‌های کشوری دنبال می‌شود. در این دستورالعمل گفته شده که بازرسی‌ها سه مرحله دارد. مرحله اول خودارزیابی دستگاه‌ها است؛ مدیران دستگاه‌ها وظیفه دارند پس از این که شاخص‌های عفاف و حجاب به آن‌ها ابلاغ شد، اگر احساس می‌کنند که در زیر مجموعه‌شان مشکلی وجود دارد، آن ایراد را برطرف و فرم‌های خودارزیابی را برای ستاد ارسال کنند.

مرحله دوم مراجعه و بررسی حضوری ناظران و ارزیابان ستاد امر به معروف و نهی از منکر است و فقط سازمان مذکور را بازدید می‌کنند و حتی اگر آقا یا خانمی موردی را رعایت نکرده بود، بنا نیست به آن فرد تذکر دهند و پس از بازدید حضوری، چنانچه مشکلی وجود داشته باشد به صورت حضوری برای مدیر دستگاه ارسال می‌شود.

از طرف دیگر از آنجا که برخی افراد از بازرسی حضوری خوش‌شان نمی‌آید و ممکن است مثلا مرخصی بگیرند تا آن روز در مجموعه حضور نداشته باشند، در دستورالعمل‌های کشوری پیش‌بینی شده است که نظارت غیرمحسوس هم وجود داشته باشد تا موردی مغفول نماند.

سازمان‌های نظارتی، بسیج کارمندان و... از جمله دستگاه‌هایی است که در این زمینه با ستاد امر به معروف و نهی از منکر همکاری دارند.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه ناظران غیرمحسوس شامل همان تیم‌های ۱۰۸ نفره هستند یا خیر، بیان کرد: نظارت‌های نامحسوس از آن گروه‌ها جدا است و نظارت‌های نامحسوس تیم‌بندی نیست.

عوامل و افرادی هستند که به صورت جداگانه در جاهای مختلف فعالیت می‌کنند و گزارش می‌دهند. البته تا این لحظه هنوز گزارشی از سمت ناظران نامحسوس به ما تحویل داده نشده است.

دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر خراسان رضوی درباره انتشار تصویری در فضای مجازی که در توضیح آن نوشته شده بود ناظران امر به معروف در حال بررسی لاک دست خانم‌ها هستند، عنوان کرد: شاخص‌هایی که مورد بررسی قرار می‌گیرد در متن ابلاغ شده به دستگاه‌ها وجود دارد؛ مواردی مانند تنگی یا گشادی لباس، اندازه لباس، کفش پاشنه بلند و ... لاک را به طور مشخص در این موارد دقت نکردم اما هر آن چیزی که از یک کارمند زن مسلمان ایرانی بازخورد منفی بسازد، در این شاخص‌ها قرار می‌گیرد. در خصوص آرایش چهره هم فقط آرایش غلیظ منع شده است.

رضایی با اشاره به بررسی پوشش مردان گفت: در حوزه آقایان هم گزارش‌های تخلف وجود دارد که البته تعداد کمتری داشته‌اند. از جمله این گزارش‌ها پوشیدن شلوار زاپ‌دار بوده است.

وی در پاسخ به سوالی درباره بررسی مجرد یا متاهل بودن افراد اضافه کرد: وضعیت تاهل و تجرد افراد بررسی نمی‌شود و قرارگاه ۲۱ تیر و ناظران این ستاد به این مسائل کاری ندارند.

ایسنا

نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱۲
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۲
ایرانی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۵۵ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۱
1
10
شنیدن و خواندن این مطالب واقعا تاسف اور و برای تک تک ایرانیان خجالت اور است. دزدی . اختلاس چپاول اموال ملت را رها کرده اید و مشغول گیر دادن و اذیت کردن مرد و زن هستید. کشور در تورم و گرانی میسوزد و زندگی مردم نیست و نابود شده است. بعد یک عده فکر می کنند دهه 60شمسی است که هر ظلم و بلایی خواستند می توانندسر مردم بیاورند. واقعا تاسف اور است . باید خجالت بکشند با این طرز تفکر متحجر شان.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۲۰ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۱
1
8
خدا بهتون عقل وانصاف و شفا عنایت کند..........
ارسلان علیزاده
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۳۱ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۲
1
9
با سلام
نمیدانم دامنه این ارشادات به نحوه درست تاراج بیت المال توسط سهم خواهان انقلابی !!! سفره مردم ایران میرسد یا نه ؟
امیدوارم مثل هیئت مدیره فلان بانک ، حداقل با ذکر صلوات !!! حلال و حرام را رعایت کنند !!!
محمود
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۴۰ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۲
1
7
مسابقه با طالبان برای اینکه اثبات کنند ما اسلامی تر هستیم!!!
پاسخ ها
ناشناس
| |
۱۷:۳۷ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۷
طالبان نعععع جنبش اصیل منطقه؛)
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۴۴ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۲
1
3
اگر به مردم یاد بدهیم عفاف نگاه و چشم داشته باشند این امر بهتر جواب میده و دیگه نیاز به هزینه های سنگین از بیت المال برای این امر میشه و دیگه ملت مورد آزار جسمی و روحی توسط هم یا ارگانها نمیشوند در اسلام تهذیب اخلاق و امثال آنرا از راه درست یاد بدهید کافیست و دلیل نداره همش فکر این باشیم لباس چگونه باشد یا نباشد/ فقط نگاهت و طرز نگاهت را عوض و پاک بکن/ همین
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۵۶ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۲
1
6
ممکنه خفه کنید مردم رو ولی نتیجه نهایی نفرت بیشتر مردم از حکومت خواهد بود. حالا همینجوری رو به جلو به پیش
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۱۸ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۲
2
5
کابل!!!!
پاسخ ها
ناشناس
| |
۰۲:۰۰ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۴
ببخشید اشتباها دستم خورد روی منفی عذر می خام
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۲۸ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۲
1
5
مزاحمت برای نوامیس مردم با عنوان موجه و تایید شده گشت ارشاد!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۷ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۲
1
8
من در زندگیم خدماتی رو انجام دادم که به آنها افتخار می کنم و به فرزندانم میگم این کارنامه زندگانی منه
این افراد چه چیزی دارن به فرزندان شون بگن بعنوان خدمات قابل دفاع و افتخار ؟
پاسخ ها
ناشناس
| |
۱۴:۲۸ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۴
مطمئن باشید کسانی که به مردم گیر می دن خانواده درست و حسابی ندارند که بخوان از افتخاراتشون بعدها تعریف کنن
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
نیازمندیها
بلیت هواپیما چارتر