آنچه باید درباره طراحی نورگیرها بدانید
کد خبر: ۲۲۱۶۹۷
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: 2021 September 04    -    ۱۳ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۲:۴۱
ویژگی‌های خاص آب و هوایی سایت نقش مهمی در جهت گیری پنجره‌ها و بازشو‌ها دارد. انتخاب بهترین مکان روی سقف بسیار مهم است. متداول‌ترین جهت برای نورگیر این است که به سمت شمال متمایل می‌شود، زیرا در بیشتر روز نور غیر مستقیم را فراهم می‌کند و در بیشتر موارد سایه‌ای از تابش نور را ایجاد نمی‌کند.

آنچه باید درباره طراحی نورگیرها بدانید!

آنچه باید درباره طراحی نورگیرها بدانید!«تابناک با تو» - آیا از یک اتاق کسل کننده و کم نور رنج می‌برید که باعث می‌شود احساس کنید در فضایی گیر افتاده اید؟ هیچ راهی بهتر از روشنایی یک اتاق تاریک و تیره به وسیله طراحی نورگیر‌ها وجود ندارد. نورگیر‌ها می‌توانند فضایی با ظاهر مرده را زنده کنند و حس باز بودن را در فضا ایجاد کنند.

با تأمین نور طبیعی خورشید در صورت نیاز، نورگیر‌ها در انواع و اقسام مختلف و از انواع سنتی تا طرح‌های نوآورانه متفاوت هستند. به عنوان مثال، یکی از نمادین‌ترین و جذاب‌ترین طرح‌های نورگیر جهان در بالای دهلیز موزه Solomon R. Guggenheim اثر فرانک لوید رایت قرار دارد.

استفاده آگاهانه از نور خورشید یکی از اصلی‌ترین ابزار‌هایی است که معمار می‌تواند در هر طرحی از آن استفاده کند. در این مقاله، ما اصول اولیه طراحی موفق نورگیر را در اختیار شما قرار می‌دهیم و همچنین برخی از اشتباهات رایج مردم را هنگام نصب آن‌ها برجسته می‌کنیم. با ما همراه باشید.

آنچه باید درباره طراحی نورگیرها بدانید!

تفاوت پنجره سقفی و نورگیر چیست؟

یک پنجره سقفی یک پنجره معمولی است که در سقف نصب شده است، در حالی که نورگیر‌ها می‌توانند کاربردی‌تر بوده و تکنیک‌های مختلف نصب را امکان پذیر سازند، از این رو نتایج مختلفی را در طراحی ایجاد می‌کنند.

اصول اساسی طراحی نورگیر‌ها

۱-نورگیر‌ها باید به درستی جهت یابی شوند

ویژگی‌های خاص آب و هوایی سایت نقش مهمی در جهت گیری پنجره‌ها و بازشو‌ها دارد. انتخاب بهترین مکان روی سقف بسیار مهم است. متداول‌ترین جهت برای نورگیر این است که به سمت شمال متمایل می‌شود، زیرا در بیشتر روز نور غیر مستقیم را فراهم می‌کند و در بیشتر موارد سایه‌ای از تابش نور را ایجاد نمی‌کند.

نورگیر‌های جهت دار جنوبی می‌توانند باعث گرم شدن بیش از حد فضا شوند. به طور مشابه، جهت غربی نیز ممکن است در طول بعد از ظهر به دلیل مسیر خورشید، گرما را افزایش دهد. در آب و هوای شمالی، از نورگیر‌های رو به جنوب می‌توان برای گرمایش غیرفعال در زمستان استفاده کرد. با این حال، بهتر است تمهیداتی انجام دهید تا خطر داغ شدن بیش از حد نداشته باشید.

۲- طراحی نورگیر‌ها باید با ساختمان ادغام شوند

یکی از رایج‌ترین اشتباهات در طراحی پنجره‌های سقفی، نصب یک نورگیر با شکل نامربوط هندسی عجیب و غریب است که به نظر می‌رسد به بقیه ساختمان بی ربط است. طراحی نورگیر‌ها باید مکمل معماری باشند.

همانطور که در ابتدای مقاله ذکر شد، یکی از موفق‌ترین نورگیر‌ها در موزه فرانک لوید رایت است، اما آیا تا به حال فکر کرده اید که راز زیبایی آن چیست؟ این راز در هماهنگی آن با بقیه طرح‌ها نهفته است که منحنی‌های مارپیچ ساختار بتنی منحنی را به شکل گرد تکمیل می‌کند.

نورگیر‌ها بسیار بیشتر از یک اکسسوری برای ساختمان‌ها هستند. آن‌ها اجازه می‌دهند تا همه فضا نور زیادی دریافت کند و چشم بازدیدکنندگان را به داخل و بالا جلب می‌کند و آن‌ها را به کاوش در فضای داخلی دعوت می‌کند.

۳-هرچه بزرگتر بهتر

برای استفاده و طراحی نورگیر جسور باشید. نورگیر زمانی کارآمدتر است که اجازه دهد حداقل نیمی از اتاق نور طبیعی خورشید را دریافت کند. در نتیجه، شما باید از نورگیر خود حداکثر استفاده را کنید و آن را به اندازه‌ای بزرگ کنید که بزرگترین قسمت ممکن از فضا را روشن کند.

آنچه باید درباره طراحی نورگیرها بدانید!

یک نمونه عالی از این مورد کتابخانه ملی اسرائیل است که دارای یک نورگیر مقعر بزرگ است. نورگیر نه تنها برای سطح زمین بلکه برای طبقه دوم، امکان روشنایی کامل را فراهم می‌کند.

هنگامی که از یک روش کنترل خورشیدی کارآمد مانند شیشه سه جداره استفاده کردید، دیگر نیازی به نگرانی در مورد افزایش گرما ندارید. علاوه بر این، می‌توانید صفحه‌های چوبی یا الگو‌های زیبا را بر روی پنجره‌های سقفی برای خانه‌ها نصب کنید.

نکته‌ای که می‌توانید حتی برای نورگیر‌های کوچک مورداستفاده قرار دهید این است که قاب نورگیر را از داخل بردارید تا از نظر بصری بزرگتر به نظر برسد و حالتی روح افزا در فضای داخلی ایجاد کند.

۴-مراقب افزایش گرمای ناخواسته باشید

یکی از رایج‌ترین معایب تاسیسات نورگیر که فروشندگان به شما نمی‌گویند این است که اگر طراحی نورگیر‌ها شرایط ویژه آب و هوایی را در نظر نگیرد، افزایش حرارت نورگیر ممکن است باعث شود ۳۵ تا ۴۵ درصد هزینه بیشتری برای تهویه مطبوع صرف کنید. همین امر در مورد از دست دادن گرمای زمستانی نیز صدق می‌کند.

برای حل این مشکل، باید از شیشه‌های کم مصرف استفاده کنیدرایج‌ترین انواع آن‌ها شیشه‌های پلاستیکی است.

۵- شیشه حکاکی شده

استفاده از شیشه‌های حکاکی شده یا شیشه‌های مات، حریم خصوصی بیشتری ایجاد میکند، زیرا دید را پنهان می‌کند، اما هنوز اجازه می‌دهد نور غیر مستقیم فیلتر شده از آن عبور کند. شیشه‌های طرحدار مات راهی عالی برای ایجاد الگو‌های هنری روی سطح شیشه است و معمولاً با استفاده از مواد اسیدی یا ساینده روی شیشه انجام می‌شود.

آنچه باید درباره طراحی نورگیرها بدانید!

۶-. قانون ۱۰ درجه

زاویه نورگیر به اندازه جهت مهم است. در سقف کم عمق یا مسطح، یک نورگیر باعث افزایش شدید گرما در تابستان می‌شود علاوه بر این، در زمستان فقط کمی نور اضافی ایجاد می‌کند. قانون ۱۰ درجه می‌گوید که در هر کجا که ممکن است، یک ساختمان باید طوری طراحی شود که ابعاد بلندتر در ۱۰ درجه از جهت جنوبی واقع شود.

آنچه باید درباره طراحی نورگیرها بدانید!

اگر هدف شما جمع آوری هر چه بیشتر گرما و انرژی است، این قانون را در نظر بگیرید.

۷-نورگیر‌ها می‌توانند به عنوان خنک کننده غیرفعال دو برابر عمل کنند

با بهره گیری از مزایای نورگیر علاوه بر نورپردازی میتوانید از ان به عنوان خنک کننده خانه نیز استفاده کنید فراموش نکنید این موضوع بیشتر در مورد شهر‌های جنوبی که آب و هوا در بیشتر سال گرم است، صدق می‌کند.

در این حالت، در ماه‌های گرم تابستان، نورگیر به خانه اجازه می‌دهد تا گرمای اضافی را از دست بدهد و شانس راحتی حرارتی را برای ساکنان افزایش می‌دهد. در این موارد احتمالاً جهت نورگیر به سمت شمال یا شرق خواهد بود، تا نتیجه معکوس نداشته باشد و باعث گرم شدن بیش از حد نشود.

منبع: دکوبوم

نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۰۷ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۳
1
0
بدلیل اندازه بزرگ پنجره ها، شهرداری پایان کار نمیده. باید با آجر بیاریش بالا.
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار