اثرات مخرب تازه کشف شده کرونا بر تیروئید، ماه‌ها پس از بهبودی
کد خبر: ۲۰۷۱۰۶
تاریخ انتشار: 2021 March 22    -    ۰۲ فروردين ۱۴۰۰ - ۲۱:۱۵
 ویروس کرونا اثرات جانبی خطرناک متعددی دارد که برخی از آنها شناسایی شده اند. تازه‌ترین بررسی‌ها نشان می‌دهد این ویروس موجب التهاب تیروئید هم می‌شود.
 ویروس کرونا اثرات جانبی خطرناک متعددی دارد که برخی از آنها شناسایی شده اند. تازه‌ترین بررسی‌ها نشان می‌دهد این ویروس موجب التهاب تیروئید هم می‌شود.
 
بررسی‌هایی که در این زمینه توسط مؤسسه پزشکی انداکرین سوسایتی در واشنگتن صورت گرفته نشان می‌دهد در برخی موارد ابتلاء به ویروس کرونا منجر به التهاب طولانی مدت و غیرعادی تیروئید شده است.
 
گاهی اوقات برخی ویروس‌ها موجب وقوع التهابی در تیروئید انسان موسوم به تیروئیدیت می‌شوند. اما این التهاب معمولاً به سرعت برطرف می‌شود. با این حال ویروس کرونا در این زمینه نیز رفتاری متفاوت با سایر ویروس‌ها دارد.
 
اولین بار در بهار سال گذشته نشانه‌هایی از وقوع این پدیده در میان مبتلایان به ویروس کرونا در بیمارستانی در ایتالیا مشاهده شد. حدود ۱۵ درصد از بستری شدگان در این بیمارستان دچار تغییرات هورمونی در تیروئید خود شده بودند. تغییرات یادشده با گذشت سه ماه از بهبودی در یک سوم این افراد هنوز پابرجا بود و این امر موجب شگفتی پزشکان شد. التهاب تیروئید در افرادی که به شدت یا در حد متوسط به کرونا مبتلا شده بودند، بیشتر بود.
 
از جمله اثرات این التهاب می‌توان به مختل شدن کارکرد تیروئید، درد در گردن، تب، لرز، و گرما، قرمزی و حساسیت به لمس در گردن، خستگی، افزایش وزن خفیف، خشکی پوست، کاهش تعریق، یبوست، عدم تحمل سرما یا گرما و غیره اشاره کرد.
خبرآنلاین
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار