قیمت خودرو باز هم افزایش می‌یابد
bato-adv
کد خبر: ۱۹۴۲۴۹
تعداد نظرات: ۹ نظر
تاریخ انتشار: 2020 October 27    -    ۰۶ آبان ۱۳۹۹ - ۱۹:۲۸
بر اساس آنچه که طی تصمیمات اخذ شده قرار است، هر سه ماه یکبار مجوز افزایش قیمت خودرو لحاظ شود، رئیس شورای رقابت در نامه‌ای خطاب به وزیر صنعت، معدن و تجارت، دستور افزایش قیمت کارخانه محصولات برای سه ماهه سوم سال ۱۳۹۹ که شورای رقابت پیش از این، برایشان دستورالعمل تنظیم قیمت صادر کرده بود، حداکثر تا سقف تورم بخشی اعلامی توسط بانک مرکزی (که احتمالا ۲۵ درصد خواهد بود) صادر کرد.

بر اساس آنچه که طی تصمیمات اخذ شده قرار است، هر سه ماه یکبار مجوز افزایش قیمت خودرو لحاظ شود، رئیس شورای رقابت در نامه‌ای خطاب به وزیر صنعت، معدن و تجارت، دستور افزایش قیمت کارخانه محصولات برای سه ماهه سوم سال ۱۳۹۹ که شورای رقابت پیش از این، برایشان دستورالعمل تنظیم قیمت صادر کرده بود، حداکثر تا سقف تورم بخشی اعلامی توسط بانک مرکزی (که احتمالا ۲۵ درصد خواهد بود) صادر کرد.

 بر اساس آنچه که شورای رقابت در اردیبهشت ماه سال جاری مصوب کرده و تصمیم گرفت که با توجه به نرخ تورم بخشی اعلامی توسط بانک مرکزی و قیمت منطقی تمام شده خودروسازان، افزایش قیمت محصولات خودروسازان را به صورت فصلی(هر سه ماهه یکبار) اعمال و قیمت‌های جدید را اعمال کند؛ حال خبرها حاکی از این است که روز گذشته(دوشنبه) رضا شیوا، رئیس شورای رقابت با بیان اینکه در حال حاضر سازمان گسترش و نوسازی صنایع (ایدرو) مسئولیت نظارت بر بخش خودرو را برعهده دارد، از درخواست این سازمان از شورای رقابت برای تایید افزایش قیمت‌ها خبر داده و گفت: این در حالی است که این موضوع نیازمند تأیید شورای رقابت نیست، بلکه مطابق مصوبه امکان افزایش قیمت‌ها متناسب با نرخ تورم بخشی وجود دارد.

به اعقاد وی با توجه به اینکه انتظار می‌رود هر خودروساز حداقل برای نیاز سه ماه خود کالا داشته باشد، به همین علت افزایش‌ها را برای هر سه ماه یکبار در نظر گرفتیم. سه ماه حداقل مدتی است که یک خودروساز باید موجودی انبار خود را تامین کند. همچنین امکان قیمت‌گذاری خودرو به صورت روزانه وجود ندارد. به لحاظ اقتصادی نیز اگر بخواهیم ماه به ماه تغییر قیمت داشته‌ باشیم، بازار از حالت عادی خود خارج خواهد شد؛ لذا پیشنهاد شده در سه ماهه یکبار، متغیرهای کیفیت و بهره‌وری در دستورالعمل قیمت‌گذاری خودرو لحاظ و متناسب با آن‌ها تصمیم‌گیری‌ها برای قیمت محصولات خودرویی خودروسازان، صورت گیرد. خودروسازان می‌توانند حداکثر تا سقف نرخ تورم بخشی اعلامی از سوی بانک مرکزی افزایش قیمت‌ها را در محصولات خود یکباره یا در دو مرحله انجام دهند.

بنابراین، بر این اساس مجوز افزایش قیمت پاییز خودروسازان صادر و به وزیر صنعت، معدن و تجارت ابلاغ شده است که با لحاظ پارامترهای تاثیرگذار، قیمت‌ خودرو از درب کارخانه برای فصل سوم سال، به روز خواهد شد.

مجوز افزایش قیمت خودرو‌ها برای سه ماهه سوم سال، رسما ابلاغ شد

در این نامه، ملاک افزایش قیمت خودرو طبق نرخ تورم بخشی که بانک مرکزی اعلام کرده است در سه ماهه سوم امسال اعلام شده است. شنیده‌ها حاکی از این است که خودروسازان مجاز به افزایش حداکثر ۲۵ درصد در قیمت‌ محصولات خود در سه ماهه سوم سال جاری شده‌اند.

شورای رقابت تاریخ امکان اعمال قیمت‌های جدید را از ابتدای مهرماه اعلام کرده است؛ بنابراین احتمالا دعوت‌نامه‌های جدید خودروسازان برای موعدهای تحویل مهرماه با قیمت‌های جدید صادر و در بخشنامه‌های فروش فوق‌العاده پیش‌رو خودروسازان نیز اعمال خواهد شد.

براساس قیمت‌ها در سه ماهه دوم ۱۳۹۹، هرچند که هنوز گروه صنعتی ایران‌خودرو، قیمت‌های جدید را اعلام نکرده است اما با فرض افزایش ۲۵ درصدی قیمت ها، در پرتیراژهای این گروه خودروسازی، پژو پارس سال به ۱۲۲ میلیون و ۱۸۲ هزار تومان، پژو پارس LX به ۱۲۵ میلیون تومان، پژو ۲۰۶ تیپ ۲ به ۱۱۰ میلیون و ۸۳۲ هزار تومان و تیپ ۵ این خودرو به ۱۲۶ میلیون و ۸۳۱ هزار تومان خواهند رسید.

سمند LX به ۱۱۷ میلیون تومان، سورن ۱۳۱ میلیون تومان و پژو ۲۰۷ دستی ۱۵۱ میلیون و ۳۳۲ هزار تومان خواهند رسید. همچنین رانا ۱۳۲ میلیون و ۶۲۵ هزار تومان، دنا ۱۴۷ میلیون و ۷۶۸ هزار تومان و دنا پلاس هم احتمالا ۱۶۴ میلیون و ۵۲۰ هزار تومان خواهند شد.

اما در گروه محصولات سایپا، طبق اعلام این شرکت، از این پس قیمت تیبا صندوقدار ۸۹ میلیون تومان، تیبا صندوقدار آپشنال ۱۰۹ میلیون تومان خواهند رسید. البته این در حالی است که بر اساس قیمت‌های اعلامی از سوی شرکت سایپا برای پیش‌فروش محصولات خود که از امروز عصر آغاز می‌شود، مبلغ پیش‌پرداخت تیبا صندوقدار ۸۷ میلیون تومان برآورد شده است. پیش پرداخت تیبا دو نیز در این طرح ۴۷ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان اعلام شده که با احتساب مبلغ نهایی معادل ۹۵ میلیون و۴۰۰ هزار تومان خواهد بود. ساینا نیز با احتساب پیش پرداخت ۴۶ میلیون و ۴۰۰ هزار تومانی به ۹۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان خواهد رسید.

همچنین شاهین هم ۲۶۷ میلیونی خواهد شد. برای کوییک R نیز پیش پرداختی معادل ۶۹ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان پیش بینی شده که قیمت نهایی این خودرو را به ۱۲۹ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان خواهد رساند و پراید ۱۵۱ نیز ۹۱ میلیون تومانی خواهد شد.

ایسنا

نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۹
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۶
0
2
شما دیوانه اید؟
سیّد
|
United States
|
۲۰:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۶
0
3
اولا تشکر میکنم از سایت خبری شما که لاقل نظر کاربران را منعکس می کنید .
دوما همانطور که نوشته اید و در نامه فوق الذکر آمده است به استناد تصمیمات شورای رقابت شرکت های خودرو سازی مجاز به افزایش قیمت خودرو تا سقف تورم بصورت سه ماه یکبار می باشند .
الف ) آیا وظیفه شورای رقابت تنها ایجاد رقابت در افزایش قیمت است و نه کیفیت ؟ که اگر اینطور است دقیقا با چه رقابت می کنند ؟
ب ) چطور دستگاه های ذیربط تورم سه ماه یکبار را برای خودرو سازان لحاظ می فرمایند ولی برای قشر کارمند و کارگر نه ؟
ج ) بنده کم سواد با یک حساب سر انگشتی دودتا چهار تا با توجه به نامه فوق اینطور دستگیرم شد که قشر حقوق بگیر سالیانه 75 درصد از تورم عقب خواهد ماند که طی چند سال رقم نجومی خواهد شد و با این شیوه ها حقوق بگیرانی که تا کنون زیر خط فقر بوده اند به انتهای سیاه چاله های فقر خواهند رسید .
مسعود باقری
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۶
0
5
چرا واقعا سود چه افرادی در میان هست که به راحتی مجوز افزایش قیمت میدهند و برای آن هم قرعه کشی میشه و معلوم نیست چه جوری و به کی تحویل میدند ، اگه وارادات خودرو با همین دلار ازاد فعلی انجام
بشه مطمئنا قیمت فعلی خودروهای بی کیفیتی که چینی آن حرف اول رو میزنه به شدت سقوط میکنه این بساط مسخره قرعه کشی و دلال بازی و رانت جمع میشه واقعا کی باید این کارو انجام بده ، ننوشتم الکی نظر داده باشم و شما هم منتشر کنید ، واقعا وظیفه شماست که پیگیری کنید و جواب این پیگیری را به مردم بدید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۶
0
4
كاش حقوق كارمندها رو هم هر سه ماه يكبار افزايش ميدادن
عجب مملكت دزد بازاري شده
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
0
2
شورای رقابت ؟!
مرکز ملی رقابت ؟!
لطفا بفرمایند که رقابت چه گروهی با کدامین گروه ؟
یا رقابت چه چیزهایی با چه چیزهایی دیگر ؟!
رقابت خودروساز داخلی با خودش و بدون حضور تولیدکننده خارجی ؟!
یا رقابت قیمتها با افزایش نرخ ارز (فقط رو به بالا)
رقابت افزایش قیمت با افزایش صفرهای اختلاسها
رقابت کیفیت خودرو با کیفیت مدیریت کشور (فق رو به پایین )
و ....
احسان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
1
4
گران كنيد، ما را از گراني باكي نيست
مطمئن باشيد هرچه گرانتر كنيد ما بيشتر خواهيم خريد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
0
3
راضي به اين مقدار نباشيد
بازهم گرانتر كنيد
گور باباي ملت
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
1
2
حتا به عقل یک جن هم نمیرسد که اول درهای مملکت را ببندد و بعدش هر بلایی خاست سر مردم بدبخت بیاورد و هر بنجلی را به قیمت خون پدرش قالب کند..
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
1
2
درماندگی
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
نیازمندیها
بلیت هواپیما چارتر