چرا گربه‌ها عاشق جا‌های تنگ و کوچک اند؟
کد خبر: ۱۹۳۴۰۲
تعداد نظرات: ۳ نظر
تاریخ انتشار: 2020 October 28    -    ۰۷ آبان ۱۳۹۹ - ۰۸:۴۷
اگر تا به حال تشک یا درخت مخصوص و گران قیمتی برای گربه‌ی خود خریده باشید احتمال متوجه شده اید که گربه تان به جعبه‌ی تشک یا درخت بیشتر علاقه نشان می‌دهد تا خود آن. گربه‌ها میل مقاومت ناپذیری به مکان‌های تنگ یا جعبه‌ها دارند. حتماً تا به حال این سؤال برایتان پیش آمده که علت این علاقه چیست. این مسأله دلایل مختلفی دارد...

چرا گربه ها عاشق جاهای تنگ و کوچک اند؟

چرا گربه ها عاشق جاهای تنگ و کوچک اند؟«تابناک با تو» - اگر تا به حال تشک یا درخت مخصوص و گران قیمتی برای گربه ی خود خریده باشید احتمال متوجه شده اید که گربه تان به جعبه ی تشک یا درخت بیشتر علاقه نشان می دهد تا خود آن. گربه ها میل مقاومت ناپذیری به مکان های تنگ یا جعبه ها دارند. حتماً تا به حال این سؤال برایتان پیش آمده که علت این علاقه چیست. این مسأله دلایل مختلفی دارد که در ادامه درباره ی آن ها صحبت خواهیم کرد.

از زمین سرد دوری می کنند

چرا گربه ها عاشق جاهای تنگ و کوچک اند؟

مناسب ترین دما برای گربه های خانگی بین ۳۰ تا ۳۸ درجه سانتیگراد است که ۲۰ درجه ای بیشتر از دمای مناسب برای انسان ها است. در این محدوده ی دمایی گربه ها مجبور نیستند گرمای اضافه ای برای گرم نگه داشتن خود تولید کنند. قرار گرفتن در یک مکان تنگ به آن ها کمک می کند گرمای بدن شان را حفظ کنند، به خصوص در مکان هایی که به گونه ای هستند که گرما را به خوبی در خود نگه می دارند مثل جعبه های مقوایی.

چرا گربه ها عاشق جاهای تنگ و کوچک اند؟

از آنجایی که دمای اغلب خانه ها چیزی در حدود ۲۲ درجه سانتیگراد است که بسیار کمتر از دمای مناسب برای گربه ها است، کف خانه ها برای این حیوانات بسیار سرد محسوب می شود. بنابراین تعجبی ندارد که آن ها لم دادن روی دیوار زیر آفتاب گرم را به دراز کشیدن روی زمین خانه ترجیح می دهند.

جعبه ها جای امنی برای پنهان شدن هستند

چرا گربه ها عاشق جاهای تنگ و کوچک اند؟

دانشمندان می گویند گربه ها در مکان های تنگ بیشتر احساس امنیت می کنند. چون امن ترند و خطرات مکان های باز و بزرگ تر را ندارد. گربه ها با رفتن به داخل یک جعبه ی تنگ سعی می کنند محیطی که در آن هستند را تحت کنترل درآورند.

چرا گربه ها عاشق جاهای تنگ و کوچک اند؟

گربه ها داخل یک مربع یا دایره ی رسم شده هم می توانند احساس امنیت کنند، اما نه به اندازه ی یک محفظه ی تنگ واقعی مثل جعبه کفش.

مکان های کوچک اما مرتفع دید خوبی به آن ها می دهند

چرا گربه ها عاشق جاهای تنگ و کوچک اند؟

نشستن در یک جای باریک روی دیوار، گوشه ی کابینت، یا حتی بالای یک در باریک، شاید راحت به نظر نرسد و آن ها را در معرض سقوط قرار دهد، اما چنین مکان هایی در واقع به گربه ها این امکان را می دهند که بدون اینکه دیده شوند اطراف خود را ببینند. اگر چیزی را زیر نظر داشته باشند، می توانند زمانی که شکارشان اصلاً انتظارش را ندارد به آن حمله ببرند. علاوه بر این می توانند در صورتی که موجود شکارچی ای در نزدیکی شان باشد هشیارتر و حواس جمع تر بمانند.

نشستن در مکان های تنگ به آن ها آرامش می دهد

چرا گربه ها عاشق جاهای تنگ و کوچک اند؟

تحقیقی نشان داد نشستن در جعبه به کم شدن اضطراب گربه ها کمک می کند. گربه هایی که در پناهگاه نگهداری می شدند وقتی به آن ها جعبه می دادند بهتر با محیط جدید سازگار می شدند تا گربه هایی که جعبه در اختیارشان قرار نمی گرفت. با وجود جعبه اضطراب گربه ها ظرف تنها ۳ روز کمتر شد، در حالی که گربه هایی که جعبه نداشتند ۳ هفته طول کشید تا اضطراب آن ها کاهش پیدا کرد.

به آن ها حس در آغوش بودن می دهد

چرا گربه ها عاشق جاهای تنگ و کوچک اند؟

دانشمندان مدعی هستند در مکان های تنگ فشاری به بدن گربه ها وارد می شود که برای آن ها لذتبخش است. گربه های مادر فرزندان خود را در آغوش می گیرند به همین خاطر تماس با دیواره ی داخلی جعبه های کوچک برای گربه ها آرامش بخش است. دانشمندان می گویند با این کار در بدن گربه ها هورمون اندورفین تولید می شود که حس لذت می دهد و به کاهش اضطراب کمک می کند.

گاهی وقت ها فقط می خواهند بدون مزاحمت بخوابند

چرا گربه ها عاشق جاهای تنگ و کوچک اند؟

گربه ها می توانند ۱۸ ساعت از روز را بخوابند. بنابراین برای اینکه بتوانند خواب راحتی داشته باشند دنبال جایی می گردند که احتمال نداشته باشد کسی آن ها را پیدا کند. آن ها با این کار جلوی مزاحمت انسان ها و حیوانات دیگر را می گیرند.

به معنای واقعی کلمه خود را از مشکلات پنهان می کنند

چرا گربه ها عاشق جاهای تنگ و کوچک اند؟

دانشمندان می گویند گربه ها در حل مسأله به قدری بد هستند که ترجیح می دهند به کلی از آن دوری کنند. آن ها به مکان های تنگی که فقط یک گربه در آن ها جا می شود پناه می برند تا به تنهایی پنهان شوند و مجبور نباشند با مشکلات خود روبه رو شوند.

ذاتاً کنجکاوند

چرا گربه ها عاشق جاهای تنگ و کوچک اند؟

محقان می گویند گربه ها از جهتی مثل بچه ها هستند. آن ها نسبت به چیزهای جدید کنجکاوند و از کشف و جستجو خوش شان می آید. جعبه ها و چیزهای جدید برای گربه ها می توانند اسرارآمیز به نظر برسند، درنتیجه جذابیت کافی برای اینکه بخواهند داخل آن ها بروند را دارند.

منبع: روزیاتو

نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۳
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
0
2
من با آخری بیشتر موافقم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
0
1
من با آخری بیشتر موافقم
ناشناس
|
-
|
۱۲:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
0
1
گربه ه ها مثل بچه ها که دوست دارند بروند تو کمد و رختخواب ها و چادر بزنند و تو راپله هاباشند وبروند روی شاخه درختان و....
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار