۱۷۲ کشور منتظر توزیع عادلانه واکسن کرونا
کد خبر: ۱۸۸۶۰۲
تاریخ انتشار: 2020 August 24    -    ۰۳ شهريور ۱۳۹۹ - ۲۳:۴۶
سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد که ۱۷۲ کشور در برنامه تولید و تهیه واکسن کووید -۱۹ ثبت‌نام کرده‌اند که توزیع منصفانه واکسن را تضمین می‌کند.

به نقل از رسانه فارسی زبان؛ سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد که ۱۷۲ کشور در برنامه تولید و تهیه واکسن کووید -۱۹ ثبت‌نام کرده‌اند که توزیع منصفانه واکسن را تضمین می‌کند.

تاکنون ۷۰ درصد از جمعیت جهان از طریق فهرست کشورهایی که در این برنامه ثبت نام کرده اند، تحت پوشش قرار می گیرند.

«تدروس آدهانوم» مدیرکل سازمان جهانی بهداشت در یک نشست مطبوعاتی درمورد این برنامه تحت عنوان «کوواکس» گفت: زمانی که محدودیت هایی در عرضه واکسن کووید–۱۹ وجود دارد، مهم است که واکسن در اختیار کشورهایی قرار گیرد که در بالاترین میزان خطر هستند.

وی تاکید کرد که هدف از اجرای برنامه جهانی کوواکس، عرضه ۲ میلیارد دُز واکسن ایمن و دوام پذیر تا پایان سال ۲۰۲۱ است.

این خبر در حالی منتشر می شود که روسیه به اولین کشور در جهان تبدیل شده است که مجوز واکسن کرونا را پس از موافقت ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری این کشور صادر کرده است.

همچنین «سومیا سوامیناتان» دانشمند ارشد سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد که این سازمان از مسکو خواسته است اطلاعات مربوط به اثربخشی این واکسن را در اختیار قرار دهد.

همچنین صدور مجوز استفاده از پلاسما برای درمان کرونا در آمریکا در این نشست مطبوعاتی مورد توجه قرار گرفت و سوامیناتان گفت که مدارک اندکی مبنی بر میزان ایمن و موثر بودن این روش در زمینه مداوای کرونا وجود دارد. وی تاکید کرد که آزمایش های بالینی بر استفاده از پلاسما متمرکز است، اما تاکنون اطلاعات اندکی در این مورد منتشر شده است.

دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا از صدور مجوز برای استفاده از پلاسمای نقاهتی بیماران بهبودیافته برای درمان کرونا در شرایط اضطراری خبر داده است.

اما دانشمند ارشد سازمان جهانی بهداشت گفت: نتایج به دست آمده در این زمینه قاطع و مسلم نیست.

وی افزود: آزمایش ها نسبتا جزئی بوده است و نتایج در برخی موارد به مزایایی اشاره دارد که البته مسلم نیست.

کووید–۱۹ تاکنون ۲۳ میلیون و ۶۰۸ هزار و ۸۲۶ نفر را در سراسر جهان مبتلا کرده است. از این تعداد، ۸۱۲ هزار و ۸۱۲ نفر فوت شده و ۱۶ میلیون و ۱۰۰ هزار و ۷۴۲ نفر بهبود یافته اند.

برترین ها

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار