مفاخر ادبیات کودک عروسک شدند
کد خبر: ۱۴۰
تاریخ انتشار: 2015 April 27    -    ۰۷ ارديبهشت ۱۳۹۴ - ۱۸:۰۳
ایلنا نوشت: عروسک‌های مفاخر ادبیات کودک ایران توسط مژده دانش پژوه ساخته شد که تعدادی از آن‌ها در موزه عروسک‌های ملل به نمایش درآمد.

مفاخر ادبیات کودک عروسک شدند

لیلا کفاش‌زاده (مسئول بخش کودک و نوجوان پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری) گفت: این مجموعه شامل عروسک‌هایی از بزرگان ادبیات کودک ایران در صد سال اخیر، همچون توران می‌رهادی، نوشین انصاری، مرتضی ممیز، نادرابراهیمی و ثریا قزل ایاق است.

به گفته او، عروسک‌های نمایشی، آیینی، محلی و ملل ازجمله آثار به نمایش درآمده در این موزه هستند.

مسئول بخش کودک و نوجوان پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری خاطر نشان ساخت: به عقیده بنیانگذاران این موزه بعد آموزشی و پژوهشی آن به اندازه فیزیک وکالبد موزه حائز اهمیت است. از همین رو با وجود گذشت تنها ۶ ماه از گشایش موزه، کارگاه‌ها و نشست‌های تخصصی بسیاری درخصوص احیای عروسک‌ها و ابعاد گوناگون پژوهشی در این زمینه برگزار شده است.

به گفته او، آشنایی با عروسک‌ها و فرهنگ اقوام ترکمن، بختیاری، گیلگ و عروسک‌هایی از کشورهای مکزیک و گرجستان از نمونه کارگاه‌های آموزشی بوده که تاکنون در این موزه برگزار شده است.

موزه عروسک‌های ملل که به همت مسعود ناصری دریایی و علی گلشن در سال گذشته گشایش یافت؛ یک خانهٔ قدیمی در چهار طبقه است که هر طبقه آن به موضوع خاصی از عروسک‌ها اختصاص یافته است. این موزه مناسبت‌های گوناگون فرهنگی را بهانه قرار می‌دهد تا کودکان و تمام مخاطبان را با مسایل فرهنگی آشنا کند.
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار