آلودگی هوا سبب کوچک شدن مغز می شود
کد خبر: ۱۰۸
تاریخ انتشار: 2015 April 25    -    ۰۵ ارديبهشت ۱۳۹۴ - ۱۴:۰۳
 آلودگی هوا سبب کوچک شدن مغز می شود
مطالعه جدید محققان آمریکایی نشان می دهد که قرار گرفتن طولانی مدت در معرض آلودگی هوا حتی اگر میزان آلودگی کم باشد، سبب کوچک شدن مغز و تحلیل قوای شناختی می شود.

به گزارش ایرنا از ساینس دیلی، آلودگی هوا حتی به میزان کم به عنوان یک عامل خطر ساز برای افزایش سکته مغزی شناخته شده است.

نتایج این مطالعه نشان می دهد که قرار گرفتن طولانی مدت در معرض آلودگی هوا به ساختار مغز آسیب می زند و قوای شناختی مغز را در میانسالی و بزرگسالی ضعیف می سازد.

محققان علوم پزشکی آمریکا در این مطالعه با بررسی بیش از 900 نفر متوجه شواهدی از کوچک شدن مغز و علائمی از سکته مغزی در افرادی شدند که در نزدیکی خیابان های اصلی شهر، بزرگراه ها زندگی می کردند و یا محل زندگی آنها در حوالی کارخانجات و نیروگاه ها قرار داشت.

محققان متوجه شدند که آلاینده های هوا که از منابع مختلفی مانند نیروگاه ها، کارخانه ها، خودروها و سوخت چوب حاصل می شود می تواند به اعماق ریه نفوذ کرده و سبب بروز حوادثی چون حملات قلبی و سکته مغزی شود.

محققان در این مطالعه، افرادی را مورد بررسی قرار دادند که نشانی از بیماری آلزایمر و سکته مغزی در آنها مشاهده نمی شد.

نتایج این مطالعه نشان داد که قرار گرفتن طولانی مدت در معرض آلودگی هوا، حتی اگر میزان آلودگی کم باشد به بروز بیماری های شناختی مغز و ایجاد تغییرات ساختمانی در آن می شود.

محققان متوجه شدند: افرادی که در مناطق آلوده زندگی می کنند، مغزهای کوچک تری خواهند داشت و خطر ابتلا به سکته های مغزی در آنان بیشتر از دیگران خواهد بود.نتایج این مطالعه در مجله Stroke منتشر شده است.
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار