سلامت و بهداشت

Tabnakbato | تابناک باتو

نحوه استفاده از جوز هندی در رژیم غذایی روزانه

نحوه استفاده از جوز هندی در رژیم غذایی روزانه

جوز هندی معرب گوچ هندوک پارسی یا جوز بویا نوعی ادویه است. جوز هندی تخم سخت و خوشبوی درخت جوز بویا است که آرد می‌کنند و مصرف آن به عنوان ادویه صورت خشک شده در مناطق گرمسیری رواج بسیاری دارد. آنچه جوز هندی را به یکی از طعم‌دهنده‌ها و ادویه‌های پرمصرف در غذا تبدیل کرده‌، عطر و بوی تند و مطبوع آن است.
چرا و چطور بیماری نقرس ایجاد می‌شود؟
نقرس نوعی التهاب مفصل یا آتریت است که با حملات ناگهانی و شدید درد، تورم، قرمزی و حساسیت در یک یا چند مفاصل، اغلب در انگشت شست پا مشخص می‌شود. حمله نقرس می‌تواند ناگهان اتفاق بیفتد، اغلب شما را در نیمه‌های شب بیمار بیدار می‌کند. بیمار احساس می‌کند انگشت شست پایش در آتش است.
متاستاز چیست و تشخیص آن چگونه است؟
شاید تا به حال بیماران مبتلا به سرطان را دیده باشید که دچار پیشرفت این بیماری شده‌اند. اصطلاحا زمانی که سرطان پیشرفت و به سایر قسمت‌های بدن سرایت می‌کند، متاستاز گفته می‌شود. در ادامه توضیحات کاملی در خصوص تشخیص متاستاز و درمان آن خواهیم داد. متداول‌ترین متاستاز در سرطان شامل مغز، استخوان‌ها، ریه‌ها و کبد است.
حصبه چیست و عوارض آن کدام است؟
حصبه بیماری عفونی است که در اثر عفونت باکتری Salmonella enterica سویه تیفی ایجاد می‌شود. این بیماری واگیردار بوده و از طریق آب و غذای آلوده به مدفوع شخص بیمار گسترش می‌یابد. علایم بیماری پس از شش تا سی روز از ابتلا بروز کرده و معمولاً با تب بالا، یبوست، درد شکم، ضعف، تهوع خفیف، بی‌اشت‌هایی و سردرد همراه است.
درباره عفونت‌های بیمارستانی چه می‌دانیم؟
عفونت‌های مرتبط با خدمات (HCAI) به دلیل اینکه صرفا در بیمارستان‌ها انجام می‌شود، عفونت‌های بیمارستانی نامیده می‌شود. این بیماری عفونتی است که براثر واکنش‌های سوء ناشی از عامل عفونی یا سم حاصل از آن پدید می‌آید و بیمار در زمان پذیرش در بیمارستان به آن عفونت مبتلا نبوده و در دوره کمون آن هم نیست.
تحقیق درباره تاثیر واکسن کرونا بر تغییرات عادت ماهیانه
با این حال دکتر میل اعتقاد دارد «تحقیق عمیق» درباره گزارش‌ اختلال‌های خونریزی ماهیانه می‌تواند با اطلاعات غلط درباره واکسن‌های کرونا مقابله کند: «زنان جوانی که درباره واکسن شک و تردید دارند بیشتر تحت تاثیر این اطلاعات غلط هستند که واکسن کووید ۱۹ بر شانس حاملگی آنها در آینده اثر می‌گذارد.»
اگر این مشکلات را دارید، نارنگی نخورید
نارنگی ۱۰۰ نوع بیماری را درمان می‌کند و پوست آن نیز برای درمان و سلامت بدن بسیار موثر است. نارنگی زیبایی پوست و مو را تضمین می‌کند. میوه پرخاصیت نارنگی سرد و تر، مفرح قلب، رافع خفقان، صفرا بر و فرو نشاننده لهیب معده و کبد است، میوه‌ای که مسکن اعصاب است و برای کلیه بیماران مفید است.
بیوپسی یا بافت برداری چیست؟
عملکردی مانند مشکلات کلیوی یا کبدی، ساختاری مانند تورم در یک عضو خاص هنگامی که نمونه بافت تحت میکروسکوپ بررسی می‌شود، سلول‌های غیر طبیعی ممکن است شناسایی شوند، که می‌تواند به تشخیص یک وضعیت خاص کمک کند. بیوپسی نیز می‌تواند برای ارزیابی شدت آن و درجه مانند پرخاشگری سرطان استفاده شود.
کم‌کاری تیروئید چه علائمی دارد و چطور تشخیص داده می‌شود؟
کم‌کاری تیروئید بیماری‌ای است که در آن غده تیروئید به اندازه کافی برخی از هورمون‌های مهم را تولید نمی‌کند. کم کاری تیروئید ممکن است در مراحل اولیه علائم قابل توجهی ایجاد نکند. با گذشت زمان، کم کاری تیروئید درمان نشده می‌تواند تعدادی از مشکلات سلامتی مانند چاقی، درد مفاصل، ناباروری و بیماری‌های قلبی را ایجاد کند.
یائسگی مردان چیست؟
تحقیقات نشان می‌دهد احتمال بروز نشانه‌های افسردگی در کسی که یک سال است احساس تنهایی می‌کند، بیشتر است. پژوهشگران در نتیجه‌گیری از این مشاهدات احتیاط به خرج داده و گفته‌اند که وجود ارتباط آماری به معنای رابطه علت و معلولی نیست و نمی‌توان با قاطعیت گفت که حالات روحی خاصی به سرطان منجر می‌شود.
چرا دوش آب سرد بگیریم؟!
بدن ما آب سرد را مانند تهدید بزرگی می‌بیند، واکنش اولیهٔ استرس ایجاد می‌شود، به نفس‌نفس می‌افتیم و قلب‌ تند‌تر می‌زند و رگ‌های خونی سرتاسر بدن هر ترفندی برای تغییر شکل سریع خود می‌زنند، از کاهش سریع و شدید اندازه‌ در چند ثانیه در بعضی قسمت‌های بدن تا دو برابر شدن اندازه‌ رگ‌ها در قسمت‌های دیگر بدن.
اثربخشی واکسن‌ها در برابر ویروس کووید ۱۹ چقدر است؟
واکسن‌ها سالیانه جان هزاران نفر را نجات می‌دهند، تولید واکسن ایمن و مؤثر کرونا گام بزرگ و رو به جلو در تلاش‌های جهانی برای پایان دادن به همه‌گیری پاندمی کرونا است و ایران نیز از چند ماه گذشته مانند کشور‌های دنیا واکسیناسیون در برابر این ویروس را شروع کرده است.
ترس از وقوع یک اپیدمی شبیه کرونا در جهان
برخی پزشکان بر این باورند این عفونت ویروسی تب دنگی که توسط پشه‌ها منتقل می‌شود عامل این شیوع متفاوت است. در شدیدترین موارد این تب استخوان شکن، کاهش شدید پلاکت‌های خونی دیده می‌شود که باعث می‌شود انعقاد خون به سختی صورت گیرد و بیماران، به خصوص کودکان، در بیمارستان به سرعت جانشان را از دست می‌دهند.
بهترین رژیم غذایی برای ورزشکاران چیست؟
یک رژیم غذایی متعادل برای سلامتی بدن بسیار ضروری است. بسیاری از دوندگان دوی ماراتن شب قبل از مسابقه را به پارتی ماکارونی می‌گذرانند. آنها با دیگر دوندگان در مکانی حضور می‌یابند و برای پر کردن ذخایر گلیکوژن عضلانی خود به خوردن انواع ماکاروزنی می‌پردازند. ذخایر گلیکوژن به ویژه برای ورزش‌های استقامتی بسیار مهم هستند.
توصیه‌های مرتبط با زدن ماسک در افراد واکسینه‌شده
واکسن‌ها بسیار مؤثرند؛ اما کامل نیستند؛ بنابراین، مهم است اقدامات تکمیلی مانند زدن ماسک را در مناطقی دنبال کنیم که شیوع کووید ۱۹ در آن شدید است». بااین‌همه، این بدان‌معنا نیست که همه مردم واکسینه‌شده باید در خارج از خانه‌شان همه‌جا ماسک بزنند.
خطرات عجیب دلتا برای کودکان؛ این علائم را جدی بگیرید
در دو سه هفته اخیر مورد دیگری داشتیم که دختر بچه‌ای که به نسبت وضعیت عمومی خوبی هم داشت با شکایت درد خفیف در ناحیه قفسه سینه مراجعه کرد که مشخص شد بر اثر ابتلا به کرونا دور قلبش را مایع گرفته که خوشبختانه توانستیم به موقع مداخله کنیم، وگرنه احتمال سکته قلبی در چند روز آینده محتمل بود.
خبرهای تازه