خانواده

Tabnakbato | تابناک باتو

مورد عجیب افسرده‌های خندان

مورد عجیب افسرده‌های خندان

ما چه ناتوانیم در مواجهه با اندوهی که نمی‌توانیم بر آن اسم بگذاریم. نمی‌توانیم به کسی معرفی اش کنیم نمی‌توانیم جارش بزنیم نمی‌توانیم بغلش کنیم، نوازشش کنیم و آرامش کنیم.پناه بر خدا از لبخند‌ها و خنده‌هایی که پشتشان خالی است ... خالی است. خالی است؛ و جلوی سقوط به پرتگاه را نمی‌گیرند.
لمس کردن، لمس شدن؛ راهی برای زنده ماندن
پوست جنین با کرک‌های ظریفی پوشیده شده که حدود هفته‌ی شانزدهم بارداری ظاهر می‌شوند. این کرک‌ها باعث تشدید حس خوشایندی می‌شوند که جنین از تماس پوستش با مایع آمنیوتیک بدن مادر احساس می‌کند، صورت ابتداییِ همان حس گرم و آرامش‌بخشی که نوزاد پس از تولد هنگامی که به آغوش کشیده می‌شود تجربه می‌کند.
به دلیل شیوع کرونا در کار و استرس و فشار غرق شدید؟
اگر به دلیل شیوع ویروس کرونا گرفتار استرس و اضطراب شدید، شما تنها نیستید؛ به‌ ویژه اگر در خانه کارهای خود را انجام می‌دهید و منتظر کاهش شیب منحنی مبتلایان و قربانیان ویروس کرونا هستید. قطعا ساعت‌ها پای کامپیوتر و لپ‌تاپ نشستید و مشغول کارهای خود یا برعکس از بیکاری ساعت‌ها مشغول دیدن فیلم و سریال هستید.
چطور می‌شود عاشق «هر کسی» شد؟
وقتی والدین مندی بعد از بیست‌وهشت سال زندگی مشترک از هم جدا شدند و خودش هم در پایان رابطه‌ای ده ساله قرار گرفت، سوال‌های بی پاسخی به سمتش هجوم آوردند: عشق چطور تداوم می‌یابد؟ و آیا هرگز می‌توانیم عشق را به همان شیوه‌ای تجربه کنیم که در فیلم‌ها، کتاب‌ها یا اینستاگرام می‌بینیم؟
آیا چشم‌ها واقعا پنجره‌ای برای آگاهی از روح ما هستند؟!
آدم‌‌های با تجربه می‌گویند تنها با دقت روی چهره و چشم افراد می‌توانند دریابند در درونشان چه می‌گذرد و مثلا راست یا دروغ می‌گویند. اما اگر از آنها بپرسید این کار را چطور انجام می‌دهند؟ می‌توان حدس زد در ناخودآگاه آدم‌های با تجربه یک بانک اطلاعاتی مقایسه‌ای حالات چهره و چشم با عملکرد و روحیات افراد به مرور زمان تشکیل شده است.
ماجرای شوهری که تن فروش شد
یک مشاور خانواده که با آن دو مشاوره داده است و خواست هویتش فاش نشود، به روزنامه تایمز هند گفت که همسر آن مرد چند ماه بعد از بیکاری او متوجه شد که او دائم در تلفن و لپ‌تاپ خود است. وی گفت که او همچنین مرتبا در زمان‌های غیرمعمول بیرون می‌رفت.
عاشق دوست شوهرم شدم، چه کار کنم؟
برخی از زوجین به اشتباه فکر می‌کنند حال که مورد خیانت قرار گرفته‌اند آن‌ها نیز مجاز به مقابله به مثل هستند. برخی تصور می‌کنند باید طعم تلخ دارویی را که به آن‌ها خورانده شده، به همسرشان بخورانند تا متوجه اشتباه خود و آنچه که بر سر همسرشان آمده بشوند. غافل از اینکه این کار قبل از هر کسی خودشان را از پا درمی آورد.
آیا روش بچه بزرگ کردن غربی‌ها غیر عادی است؟
این باور غلط پیامدهایی هم دارد. کم‌خوابی والدین در ماه‌های اول بعد از به دنیا آمدن نوزاد ریشه در افسردگی پس از زایمان دارد. بال می‌گوید تلاش برای "تنظیم" خواب نوزاد کمکی به ریشه‌یابی مشکل نمی‌کند و در عوض این حمایت مستقیم از پدر و مادرهاست که می‌تواند در بهبود سلامت روان آن‌ها موثر باشد.
درد مرگ شریک زندگی مانند چیست؟
چه عضوی از خاندان سلطنتی باشید چه فردی عادی، از دست دادن همسر پس از دهه‌ها که او به گفته ملکه «قدرت و ستون» زندگی شما بوده، برای هر فردی سخت دردناک است. شاهزاده اندرو، دوک یورک می‌گوید که درگذشت پدرش فیلیپ «حفره بزرگی» در زندگی ملکه به جای گذاشته است.
ویژگی‌های مشترک افرادی که خودکشی می‌کنند
خودکش عملی اتفاقی، یا عمل بدون هدفی نیست. خودکشی عملی است که به منظور خلاص شدن از یک مشکل، بن‌بست، مشکل و بیرون آمدن از یک دو راهی، بحران و وضعیت غیرقابل تحمل صورت می‌گیرد؛ و اصولاً هرکسی که خودکشی می‌کند، در واقع خودکشی را تنها راه‌حل ممکن می‌دانند و همین قضیه نیروی محرکهٔ عمل خودکشی می‌شود.
چرا هیچ‌وقت هیچ زنی در این جلسات حضور ندارد؟
مردم ویوسا را زنی نترس می‌شناسند که مدام در حال جدال با حلقه‌ی بسته و فاسد سیاستمداران کهنه‌کار بوده است. شش سال پیش، جسارت کرد و نامزد رهبری حزب «لیگ دموکراتیک کوزوو» شد. بسیاری از فمینیست‌های کوزوویی از این‌که زنی جوان، با اعتماد به نفس دارد ساختار به شدت مردسالارانه‌ی حزب را به چالش می‌کشد خوشحال بودند.
فایزر و مدرنا مدیون این زن است
همه عمر آکادمیکش متمرکز روی فن‌آوری mRNA کار کرد، اما سال‌ها همه در آکادمی به او خندیدند که ول‌کن نیست و ساده‌لوحانه امید دارد تا از این روش به نتیجه‌ای کارآمد برای ایمنی و درمان پزشکی برسد. ژورنال‌های علمی حاضر نمی‌شدند تحقیقاتش را منتشر کنند و کمپانی‌ها داروسازی علاقه‌ای به سرمایه‌گذاری نداشتند.
مزایا و معایب ازدواج در دهه ۲۰ و ۳۰ سالگی
شاید شما نیز مدت زیادی باشد که بخواهید با کسی که در نظر دارید یا نامزد هستید ازدواج کنید اما انتخاب زمان ازدواج همیشه یک چالش بوده است. در اصل هیچ زمان نرمالی برای این کار وجود ندارد. اما ازدواج در هر دوره‌ای زندگی می‌تواند مزایا و معایبی داشته باشد که در ادامه مطلب به آن‌ها می‌پردازیم.
چگونه خودکشی تنها راه باقی‌مانده می‌شود؟
«استیون فرای»، بازیگر انگلیسی، گفته‌ای زیبا درباره‌ی نحوه‌ی برخورد با بیماران افسرده دارد: «اگر کسی را می‌شناسید که افسرده است؛ لطفاً راه‌حل‌تان این نباشد که از او دلیلش را بپرسید. افسردگی پاسخی ساده به موقعیت بد نیست. فقط هست، مانند آب و هوای بد. تلاش کنید که تیرگی، بی‌حالی، ناامیدی و تنهایی را که در آن فرو می‌روند، درک نمایید.
بدترین جغرافیای هولناک برای زنان روزنامه نگار
دستکم ۵ زن خبرنگار در ماه مارس گذشته در بلاروس، ترکیه، روسیه و افغانستان بازداشت شدند. در افغانستان، نام فاطمه روشنیان، سردبیر دوهفته‌نامه فمینیستی «نیم‌رخ» در فهرست «واجب القتل‌ها» از سوی طالبان قرار گرفته و روشنیان ناچار شده که در خانه امنی بماند و به محل کار خود نرود.
آیا همسرم واقعاً به من اهمیت می‌دهد؟ من چطور؟
عشق ورزیدن تنها به معنای زندگی مشترک زیر یک سقف ویا ملاقات با والدین یکدیگر نیست، بلکه عشق به معنای نزدیکی راستین و صادقانۀ جسم و قلب و روان است. دوست داشتن یعنی مراقبت از همدیگر و مهمتر از آن نشان دادن این که واقعا نگران یکدیگر هستیم و نیز این که چگونه نیاز‌های همدیگر را پاسخ دهیم.
خبرهای تازه