خانواده

Tabnakbato | تابناک باتو

چرا از دیدن عکس‌های خودمان، ‌نفرت داریم؟!

چرا از دیدن عکس‌های خودمان، ‌نفرت داریم؟!

بسیاری از ماها از عکس‌های خودمان راضی نیستیم یا ... برای تسلی شما، باید اضافه کنم، که حس بدی که شما بعد از دیدن تصاویر غیرآینه‌ای‌تان پیدا می‌کنید، در اشخاص دیگر وجود ندارد و آنها منطقا چون به دیدن تصاویر آینه‌ای شما عادت ندارند، عکس‌های شما را طبیعی و شبیه خود واقعی‌تان می‌بینند.
چرا از عباراتی مثل «اوم» یا «می‌دانی»، در صحبت‌هایمان استفاده می‌کنیم؟
برخی اوقات مردم به کسانی که می‌توانند بدون وقفه و با شیوایی صحبت کنند و منظورشان را برسانند، غبطه می‌خورند. همه این توانایی را ندارند، در این میان برخی عادت کرده‌اند که مرتب در صحبت‌هایشان از عبارات و صداهای پرکننده استفاده کنند. این عبارات به خودی خودی معنایی ندارند و اگر به کلی از صحبت حذف بشوند، معنای جمله تغییری نمی‌کند.
چرا خودکشی آخرین راه‌حل بی‌بازگشت برخی‌ می‌شود؟
نزدیک به چهل سال است که من با صدها تن از افرادی که تمایل به خودکشی داشته‌اند گفتگو کرده‌ام یا به درمان آنها پرداخته، یا درباره آنها بررسی کرده‌ام. برخی از آنان تنها به فکر خودکشی افتاده‌اند، بعضی دیگر سعی کرده‌اند خودکشی کنند، و برخی خودکشی کرده‌اند و اطلاعات قابل توجهی از خود به جای گذاشته‌اند.
چرا اینقدر حافظه ما در زمینه به یاد آوردن نام اشخاص، ضعیف است؟
مشکل فراموش کردن نام اشخاص، چیزی است که کمابیش در بیشتر ما وجود دارد و گاهی آزاردهنده و البته برخی مواقع هم باعث شرمساری ما می‌شود. این در شرایطی است که همین آدم‌هایی که حافظه اسمی بدی دارند، ممکن است در زمینه‌های دیگر حافظه مناسبی داشته باشند. اما چطور می‌توانیم بر مشکل به یادآوردن نام‌های غلبه کنیم؟
خشمگین‌ها چگونه می‌بازند؟
بدترین جنبه‌های خشم با خودِ مفهوم اخلاق عجین شده‌اند
قربانی‌ها، اگر شکست نخورند و تسلیم نشوند، حتماً انتقام خود را می‌گیرند. این عطش تا زمان تلافی‌کردن فروکش نمی‌کند. حتی ممکن است به مجازات ستمگر راضی نشوند و همۀ افرادِ مشترک در گروه یا جنسیت آن فرد را هم شریک در گناه بدانند. مردی به شما ستم کرده؟ پس «مردها» ستمگرند. سیاهان سرکوب شده‌اند؟
چرا می‌گویند جغد شوم است؟
در باورهای اجتماعی ایران زمین غالب دیدگاه ها در ارتباط با جغد منفی و آمیخته با خرافه است بدین سبب به دیدن جغد وی را با سنگ مورد هدف قرار داده و وی را بد شگون میدانند .به عنوان مثال در نقاطی از گیلان شنیدن صدای جغد نشان از رسیدن خبری نا مبارک و نا میمون دارد به همین علت با ایجاد صدا و راندن وی سعی بر دور کردن صدا از خانه دارند.
درس هایی برای اینکه چگونه عشق بورزیم؟
روابط انسانی قراردادهای تجاری نیستند که دلالت بر عدالت کامل در هر شرایطی داشته باشند. در مقابل، نکته غالب عدم تقارن و نابرابری است. هیچ‌کس نمی‌تواند به برابری کامل با دیگری برسد. مواقعی یکی بیشتر از دیگری می‌دهد و برعکس؛ بنابراین، شما نمی‌توانید انتظار داشته باشید که همیشه درست به همان اندازه که داده‌اید دریافت کنید.
چگونه حسرت پول دیگران را نخوریم؟
خیلی از ما در زندگی چیزهایی داریم که دیگران ندارند اما اغلب به نداشته های خود توجه می کنیم و حسرت داشته های دیگران را میخوریم حسرت خوردن می تواند توجه شما را از نکات مثبت زندگی خودتان دور کند.در این مطلب به موضوع حسرت پول دیگران را خوردن و راه حل هایی برای ترک این عادت پرداخته ایم.
نوجوانی؛ به چه قیمت؟
امروزه کودکان و نوجوانان به دلایل متعددی به روانشناس مراجعه می‌کنند از جمله: اضطراب، بیش فعالی، عصبانیت و پرخاشگری، بی انگیزگی در انجام تکالیف، وسواس‌های گوناگون، لجبازی و ... پیامد این مشکلات و اختلالات، اغلب سبب افت عملکرد تحصیلی، افسردگی، بیماری‌های روان تنی و به هم خوردن سیستم ارتباطی خانواده می‌شود.
با شوهران مامانی چه کنیم؟
شاید شما هم با مردانی که به شدت به مادر خود وابسته اند برخورد داشته باشید. این گونه از مردان مادر خود را در اولویت تصمیمات قرار داده و اغلب با نظر وی تصمیم گیری می‌نمایند. اگر همسر شما هم جز این دسته از مردان است و نمی‌دانید با وی چگونه رفتار کنید در ادامه همراه با ما شوید تا درباره نحوه رفتار با شوهر مامانی بیشتر بخوانید.
چرا بعضی‌ها این قدر زود پیر می‌شوند؟
زندگی ماشینی و مدرن دنیای امروز و بالا رفتن سطح توقعات افراد موجب طولانی شدن ساعات کاری کارمندان برای دریافت حقوق بیشتر شده است. بسیاری بدون توجه به سلامت روانی خود ساعت‌های متمادی مشغول به کار هستند و این موضوع از نظر روانشناسان یک علت زود پیر شدن می‌باشد. در ادامه همراه با ما شوید تا سایر علل زود پیر شدن را بخوانید.
چرا نباید نوزادان را به مسافرت ببریم
بسیاری از پدر و مادرها بعد از تولد بچه و قبل از اینکه نوزاد چند ماهی رشد کند قصد سفر می نمایند اما از خطرات سفر برای نوزاد خود مطلع نیستند. بنا بر گفته ی متخصصان بهتر است نوزاد در چند ماه اول پس از تولد به سفر نرود. در ادامه همراه با ما شوید تا درباره مسافرت نوزاد با ماشین و توصیه های مربوط به آن بیشتر بخوانید.
محرم مشکل ندارد، عروسی‌ها مشکل داشت؟
وضعیت سلامت کشور خوب نیست. باید بدون تعارف نگران مردم باشیم و اجازه ندهیم جان آنها به خطر بیفتد. امام حسین (ع) برای همه عزیز است. تنها مراسمی که مردم خود پیش مقدم می‌شوند و بدون کمک ارگانی آن را برگزار می‌کنند، مراسم محرم است. حالا اما وضعیت به گونه‌ای است که امکان اجتماع نیست و باید فکری به حال هیات‌های مذهبی کرد.
چرا دختر‌ها با پسر‌های کوچکتر از خودشان ازدواج می‌کنند؟
یکی از عرف‌های ازدواج در جامعه ایران ازدواج دختر با پسر بزرگتر از خود می‌باشد، اما امروزه بسیاری از پسران برخلاف عرف جامعه با دختران بزرگتر از خود ازدواج می‌کنند. بد نیست با توجه به آمار‌های سازمان ثبت احوال درباره طلاق در مورد این موضوع بیشتر بخوانید. در ادامه همراه با ما می‌شوید تا معایب ازدواج پسر با دختر بزرگتر را نیز بخوانید.
آیا در چشم مردم «فضول» هستید؟
فضولی، کنجکاوی یا هر اسمی که رویش بگذارید، از آن حس‌هایی است که همه تجربه می‌کنند، بعضی بیشتر، بعضی کمتر! از آنجا که معمولا یاد می‌گیریم فضولی کار خوبی نست، خیلی با این حس خودمان مبارزه می‌کنیم، برای مثال توی دلمان به خودمان می‌گوییم: «آخه به تو چه؟»، ولی فضولی همیشه هم بد نیست. بعضی وقت‌ها اصلا باید فضولی کرد.
همسرم نمی‌تواند فقط با یک مرد زندگی کند!
مرد جوانی با چهره ای پریشان در یکی از راهروهای مجتمع قضایی شهید محلاتی خانواده۱ ایستاده است.سعید علت حضورش را در این مکان اینگونه بیان می کند: همسرم برای دفعه دوم دادخواست طلاق داده، دفعه اول به صورت توافقی از هم جدا شدیم، با اینکه زندگی ام را دوست داشتم، اما به خاطر اصرار های او این کار را کردم.
خبرهای تازه