خانواده

Tabnakbato | تابناک باتو

تصمیمات زیر کولر و دانش آموزان سوزان در آتش استرس کنکور

تصمیمات زیر کولر و دانش آموزان سوزان در آتش استرس کنکور

گفتند که کنکور یک ماه عقب افتاده و قرار است ۳۱ شهریور برگزار شود. این خبر را همه رسانه‌ها کار کردند، تلویزیون هم خبر آن را خواند. هنوز آفتاب غروب نکرده بود که اعلام شد، ستاد ملی مبارزه با کرونا با تغییر زمان کنکور مخالفت کرده است و کنکور در همان تاریخ قبلی «روز‌های ۲۹- ۳۰ و ۳۱ مرداد و یکم شهریور ماه» برگزار می‌شود.
تلفن‌های هوشمند فقرزا!
سال گذشته و پس از شیوع کرونا، سامانه شاد راه‌اندازی شد تا دانش‌آموزان کلاس‌های درسشان را از طریق اینترنت دنبال کنند. اما آمار‌ها نشان می‌دهد بیش از یک‌پنجم آن‌ها به سامانه یاد شده دسترسی نداشته‌اند. نهاد آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد (یونسکو) سال‌هاست دسترسی نداشتن به امکان آموزش را نشان دهنده فقر می‌داند.
رفتارشناسی «بلاک» در فضای مجازی
کسی که یک آشنا را حسب اختلاف نظر یا تضادی ذهنی بلاک می‌کند، درون خود دچار نوعی درماندگی است؛ هرچند بدان واقف نباشد. درواقع این نوع بلاک دلیل ناتوانی استدلالی یا شخصیتی فرد است؛ لذا فرار می‌کند. کانال ارتباطی را قطع می‌کند. به لحاظ روانی از ارتباط می‌هراسد. احساس ضعف دارد و از طریق بلاک می‌خواهد...
آیا روابط عاشقانه را می‌شود با دارو ترمیم کرد؟
برخی عشق را والاترین عاطفه‌ی بشری می‌دانند و برخی منشأ درد و رنجی بی‌حساب. در توصیف عشق میلیون‌ها کلمه بر زبان جاری شده است، ولی کمتر به فرایند زیست‌شیمیایی در پس آن پرداخته شده است. آیا ممکن است دارویی ساخته شود که ما را عاشق کند یا از عشق منصرفمان کند؟ اصلاً می‌شود روابط عاشقانه را با سازوکار‌های شیمیاییِ بدن دست‌کاری کرد؟
سرگرمی‌هایی برای زندگی باکیفیت‌تر در روز‌های کرونایی
سرگرمی می‌تواند کیفیت زندگی شما را بهبود دهد. سرگرمی کاری است که برای لذت یا تفریح انجام می‌دهید. این کار‌ها را در اوقات فراغت‌تان انجام می‌دهید و برای انجام آن‌ها حقوق نمی‌گیرید. از آنجا که سرگرمی‌ها، فعالیت‌های اوقات فراغت هستند، خیلی از مردم سرگرمی را به عنوان چیزی لوکس می‌دانند که از پس هزینه‌های آن برنمی‌آیند: «کی وقتشو داره؟»
سندرم عجیب  «او حتماً من را دوست دارد» 
این حالت در برخی افراد سلبریتی‌ها دردسر درست کرده از جمله چهره‌های معروف هالیوود که قربانی سندرم دوکلیرامبولت، هواداران خود شده‌اند. جودی‌فاستر، دیوید لترمن، کیارا نایتلی، مدونا، ساندرا بلوک و... اشاره کرد و حتی برای یکی از ستاره‌های پاپ لاتین به نام سلنا بیریز اتفاق تراژیکی افتاد و به دست یکی از هواداران عاشق خود در هتلی کوچک به ضرب گلوله کشته شد.
چه رازهایی را حتما باید به همسرتان بگویید
نگاهی به زندگی خودتان بیندازید! بین شما و همسرتان چه صحبت های نگفته ای هست؟ شما هم مدام با ترس از اینكه این نقطه های پنهان زندگیتان آشكار شوند و به عشقی كه بین شماست اسیب بزنند روزهای تان را شب می كنید؟ ما به شما می گوییم كه نگفتن چه رازهایی میتواند به روابط شما اسیب بزند و چه صحبت هایی را میتوانید بدون عذاب وجدان برای همیشه در دل تان حبس كنید.
چرا از دیدن عکس‌های خودمان، ‌نفرت داریم؟!
بسیاری از ماها از عکس‌های خودمان راضی نیستیم یا ... برای تسلی شما، باید اضافه کنم، که حس بدی که شما بعد از دیدن تصاویر غیرآینه‌ای‌تان پیدا می‌کنید، در اشخاص دیگر وجود ندارد و آنها منطقا چون به دیدن تصاویر آینه‌ای شما عادت ندارند، عکس‌های شما را طبیعی و شبیه خود واقعی‌تان می‌بینند.
چرا از عباراتی مثل «اوم» یا «می‌دانی»، در صحبت‌هایمان استفاده می‌کنیم؟
برخی اوقات مردم به کسانی که می‌توانند بدون وقفه و با شیوایی صحبت کنند و منظورشان را برسانند، غبطه می‌خورند. همه این توانایی را ندارند، در این میان برخی عادت کرده‌اند که مرتب در صحبت‌هایشان از عبارات و صداهای پرکننده استفاده کنند. این عبارات به خودی خودی معنایی ندارند و اگر به کلی از صحبت حذف بشوند، معنای جمله تغییری نمی‌کند.
چرا خودکشی آخرین راه‌حل بی‌بازگشت برخی‌ می‌شود؟
نزدیک به چهل سال است که من با صدها تن از افرادی که تمایل به خودکشی داشته‌اند گفتگو کرده‌ام یا به درمان آنها پرداخته، یا درباره آنها بررسی کرده‌ام. برخی از آنان تنها به فکر خودکشی افتاده‌اند، بعضی دیگر سعی کرده‌اند خودکشی کنند، و برخی خودکشی کرده‌اند و اطلاعات قابل توجهی از خود به جای گذاشته‌اند.
چرا اینقدر حافظه ما در زمینه به یاد آوردن نام اشخاص، ضعیف است؟
مشکل فراموش کردن نام اشخاص، چیزی است که کمابیش در بیشتر ما وجود دارد و گاهی آزاردهنده و البته برخی مواقع هم باعث شرمساری ما می‌شود. این در شرایطی است که همین آدم‌هایی که حافظه اسمی بدی دارند، ممکن است در زمینه‌های دیگر حافظه مناسبی داشته باشند. اما چطور می‌توانیم بر مشکل به یادآوردن نام‌های غلبه کنیم؟
خشمگین‌ها چگونه می‌بازند؟
بدترین جنبه‌های خشم با خودِ مفهوم اخلاق عجین شده‌اند
قربانی‌ها، اگر شکست نخورند و تسلیم نشوند، حتماً انتقام خود را می‌گیرند. این عطش تا زمان تلافی‌کردن فروکش نمی‌کند. حتی ممکن است به مجازات ستمگر راضی نشوند و همۀ افرادِ مشترک در گروه یا جنسیت آن فرد را هم شریک در گناه بدانند. مردی به شما ستم کرده؟ پس «مردها» ستمگرند. سیاهان سرکوب شده‌اند؟
چرا می‌گویند جغد شوم است؟
در باورهای اجتماعی ایران زمین غالب دیدگاه ها در ارتباط با جغد منفی و آمیخته با خرافه است بدین سبب به دیدن جغد وی را با سنگ مورد هدف قرار داده و وی را بد شگون میدانند .به عنوان مثال در نقاطی از گیلان شنیدن صدای جغد نشان از رسیدن خبری نا مبارک و نا میمون دارد به همین علت با ایجاد صدا و راندن وی سعی بر دور کردن صدا از خانه دارند.
درس هایی برای اینکه چگونه عشق بورزیم؟
روابط انسانی قراردادهای تجاری نیستند که دلالت بر عدالت کامل در هر شرایطی داشته باشند. در مقابل، نکته غالب عدم تقارن و نابرابری است. هیچ‌کس نمی‌تواند به برابری کامل با دیگری برسد. مواقعی یکی بیشتر از دیگری می‌دهد و برعکس؛ بنابراین، شما نمی‌توانید انتظار داشته باشید که همیشه درست به همان اندازه که داده‌اید دریافت کنید.
چگونه حسرت پول دیگران را نخوریم؟
خیلی از ما در زندگی چیزهایی داریم که دیگران ندارند اما اغلب به نداشته های خود توجه می کنیم و حسرت داشته های دیگران را میخوریم حسرت خوردن می تواند توجه شما را از نکات مثبت زندگی خودتان دور کند.در این مطلب به موضوع حسرت پول دیگران را خوردن و راه حل هایی برای ترک این عادت پرداخته ایم.
نوجوانی؛ به چه قیمت؟
امروزه کودکان و نوجوانان به دلایل متعددی به روانشناس مراجعه می‌کنند از جمله: اضطراب، بیش فعالی، عصبانیت و پرخاشگری، بی انگیزگی در انجام تکالیف، وسواس‌های گوناگون، لجبازی و ... پیامد این مشکلات و اختلالات، اغلب سبب افت عملکرد تحصیلی، افسردگی، بیماری‌های روان تنی و به هم خوردن سیستم ارتباطی خانواده می‌شود.
خبرهای تازه