سروصدا کارآیی انسان را پایین می‌آورد
کد خبر: ۷۴۸
تاریخ انتشار: 2015 May 20    -    ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۴ - ۰۸:۳۳
استفاده از محافظ‌های گوشی کافی نیست
رئیس کارگروه معتمد جامعه شنوایی‌شناسی ایران، گفت: سر و صدا بر اعصاب، سیستم عروقی و حتی کارایی انسان اثر می‌گذارد و آثار آن نسبت به میزان شدت صدا و زمان قرار گرفتن در معرض صدا متفاوت است.

فرزام جنابی رئیس کارگروه معتمد جامعه شنوایی‌شناسی ایران در افتتاحیه چهاردهمین کنگره شنوایی‌شناسی ایران گفت: توسعه صنعت و ماشینی شدن زندگی موجب شده است تا مردم در حالت عادی هم در معرض اصوات مزاحم و بیش از حد مجاز قرار گیرند و اکنون طبق بررسی‌ها، آلودگی صوتی سومین آلودگی در کشور محسوب می‌شود.

وی ادامه داد: استفاده از محافظ‌های گوشی برای محافظت از سیستم شنوایی کافی نیست چرا که تمام استخوانهای بدن انسان گیرنده‌های صوت هستند و اصوات از این طریق وارد بدن انسان می‌شوند. به طور کلی سر و صدا بر اعصاب، سیستم عروقی و حتی کارایی انسان اثر می‌گذارد و آثار آن نسبت به میزان شدت صدا و زمان قرار گرفتن در معرض صدا متفاوت است.

جنابی تصریح کرد: با توجه به آلودگی صوتی در زندگی روزمره و محیط شغلی آمادگی ارائه مشاوره رایگان و آکادمیک به نهاد‌ها و سازمان‌های مختلف را داریم تا بتوانیم با ایجاد حداقل استاندارد برای مردم، زمینه قرار گرفتن در معرض آلودگی صوتی کمتر را برای آن‌ها فراهم کنیم.

وی ۳ راه کار برای جلوگیری از آلودگی صوتی را عنوان کرد و گفت: ابتدا بهتر است صدا را از منشأ آن کم کنیم، دوم محیط را طوری برنامه‌ریزی کنیم که بتوانیم از انتقال صدا به کل محیط جلوگیری کنیم و سوم اینکه به مردم آموزش‌های فرهنگی برای عدم انجام برخی رفتار‌ها مانند بوق زدن را بدهیم.
 منبع:فارس
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار