۱۱ قنات‌ تاریخی ایران، ثبت جهانی می شود
کد خبر: ۴۶۰۶
تاریخ انتشار: 2015 July 11    -    ۲۰ تير ۱۳۹۴ - ۱۷:۲۰
معاون سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از ثبت ۱۱ قنات تاریخی کشور در فهرست میراث جهانی خبر داد.
 
محمد حسن طالبیان در گفت​وگو با خبرگزاری صدا و سیما گفت: به منظور ثبت قنات های تاریخی کشور از بهمن سال گذشته پرونده ای تشکیل و به سازمان یونسکو ارجاع شد و قرار است تا دو ماه آینده کارشناسان ارزیاب از سازمان یونسکو و ایکوموس جهانی برای بررسی این قنات ها به کشورمان سفر کنند.

وی با اشاره به اینکه 11 قنات از استان های خراسان رضوی، خراسان جنوبی، یزد، کرمان و اصفهان انتخاب شده اند، افزود: این قنات های تاریخی از زمان هخامنشیان تا امروز را شامل می شود که با ثبت جهانی آن هم می توان فناوری این قنات ها و هم ارزش های ملموس و ناملموس آن را به خصوص در خشکسالی های اخیر به مردم نشان داد و بر حفظ و نگهداری قنات های تاریخی تاکید کرد.

طالبیان همچنین با اشاره به ثبت جهانی هجدهمین و نوزدهمین اثر تاریخی کشورمان گفت: محوطه باستانی شوش و منظر فرهنگی میمند کرمان در فهرست سازمان جهانی یونسکو به ثبت رسیده که حدود ده سال است در این مکان ها باستان شناسی انجام می شود.

معاون سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری افزود: قدمت محوطه باستانی شوش مربوط به 6 تا 7 هزار سال پیش است و منظر فرهنگی میمند نیز به قبل از اسلام بر می گردد.

وی گفت: هم اکنون حدود 39 اثر تاریخی دیگر به عنوان فهرست پیشنهادی و ثبت موقت در سازمان یونسکو داریم.

خبرگزاری صداوسیما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار