دفن عجیب یک زن سلتی در تنه یک درخت
کد خبر: ۳۱۶۵۶۵
تاریخ انتشار: 2024 June 21    -    ۰۱ تير ۱۴۰۳ - ۰۸:۴۵

دفن عجیب یک زن سلتی در تنه یک درخت

بر اساس آنالیز بقایای این زن سلتی، باستان شناسان این نظریه را مطرح کردند که وی زندگی راحت و بدون کار بدنی زیاد داشته است. حدود ۲۲۰۰ سال پیش، گروهی از سلت‌های عصر آهن، زنی را در شهر زوریخ امروزی به خاک سپردند.

این زن سلتی در تنه یک درخت دفن شده بود (عصرایران)

این زن سلتی در تنه یک درخت دفن شده بود (عصرایران)«تابناک با تو» - بر اساس آنالیز بقایای این زن سلتی، باستان شناسان این نظریه را مطرح کردند که وی زندگی راحت و بدون کار بدنی زیاد داشته است.

حدود ۲۲۰۰ سال پیش، گروهی از سلت‌های عصر آهن، زنی را در شهر زوریخ امروزی به خاک سپردند.

این زن سلتی در تنه یک درخت دفن شده بود (عصرایران)

کشفی جذاب برای باستان شناسان

دفن این زن در تنه یک درخت به عنوان تابوت یکی از دلایلی بود که کشف آن در سال ۲۰۱۷ را برای باستان شناسان و تاریخ نگاران چشمگیر کرد.

این زن سلتی در تنه یک درخت دفن شده بود (عصرایران)

بررسی‌های نشان داد که این زن هنگام مرگ تقریبا ۴۰ سال سن داشته است. متوفی، با لباسی از جنس پشم گوسفند مرغوب، شال و کت پوست گوسفند دفن شده بود که از مقام بالای احتمالی وی حکایت دارد. همچنین لوازمی مانند یک گردنبند ساخته شده از شیشه‌های آبی و زرد و کهربا، دستبند‌های برنزی و یک زنجیر کمربند برنزی تزئین شده با آویز‌ها همراه با وی در تابوت قرار گرفته بودند. این یکی دیگر از دلایل اهمیت آن برای باستان شناسان و تاریخ نگاران بود.

بر اساس آنالیز بقایای این زن سلتی، باستان شناسان این نظریه را مطرح کردند که وی زندگی راحت و بدون کار بدنی زیاد داشته است. همچنین به نظر می‌رسد که او یک رژیم غذایی سرشار از غذا‌های سرشار از کربوهیدرات و شیرین را دنبال می‌کرده است. نشانه دیگری که این زن عضوی از طبقه بالای جامعه بوده است.

مکانی مهم از نظر باستان شناسی

کارگران هنگام انجام یک روژه ساخت و ساز در مجتمع مدرسه کرن در منطقه Aussersihl زوریخ، گور این زن را پیدا کردند. اگرچه این مکان از اهمیت باستان شناسی برخوردار است، اما قدمت بیشتر اکتشافات پیشین مربوط به قرن ششم پس از میلاد می‌شد.

تنها استثنا، گور یک مرد سلتی بود که در سال ۱۹۰۳ در پردیس مدرسه یافت شد. این مرد در فاصله ۸۰ متری از گور زن دفن شده بود. وی نیز نشانه‌های از موقعیت اجتماعی بالا را نشان می‌داد و همراه با لباس کامل یک جنگجو، یک شمشیر، سپر، نیزه دفن شده بود. با توجه به این واقعیت که هر دو در حدود سال ۲۰۰ پیش از میلاد به خاک سپرده شده بودند، باستان شناسان این نظریه را مطرح کردند که احتمالا این زن و مرد همدیگر را می‌شناختند. این موضوع نیز کشف صورت گرفته را برای آن‌ها مهم می‌ساخت.

این زن سلتی در تنه یک درخت دفن شده بود (عصرایران)

بررسی و آنالیز دقیق طی دو سال

باستان شناسان طی دو سال به ارزیابی و بررسی اشیا موجود در گور زن سلتی و همچنین بررسی بقایای اسکلت وی پرداخته و آنالیز ایزوتوپی از استخوان‌های وی انجام دادند.

 

پس از تکمیل ارزیابی‌ها در سال ۲۰۱۹، آن‌ها تصویر نسبتا دقیقی از متوفی و جامعه وی ترسیم کردند. آنالیز ایزوتوپی نشان داد که این زن در جایی که امروز به نام دره لیمات زوریخ نامیده می‌شود، بزرگ شده است. این بدان معناست که وی در منطقه‌ای که احتمالا بیشتر عمر خود را در آن گذرانده به خاک سپرده شده است.

امروزه، سلت‌ها اغلب با تاریخ جزایر بریتانیا مرتبط هستند. اما آن‌ها در بیشتر اروپا سفر کردند و در اتریش، سوئیس و دیگر مناطق شمال مرز‌های امپراتوری روم مستقر شدند. به گفته کارشناسان، بین سال‌های ۴۵۰ تا ۵۸ پیش از میلاد، سلتی‌ها در بسیاری از مناطق سوئیس و اتریش اقامت گزیدند و جوامع آن‌ها شکوفا شد. با این وجود، حمله ژولیوس سزار به طور ناگهانی زندگی آن‌ها را به طرز برگشت ناپذیری تغییر داد و مسیر تسلط نهایی روم بر بیشتر قاره اروپا را هموار کرد.

منبع: عصرایران

آخرین اخبار