روش ساده و مهم برای تشخیص برنج مرغوب از برنج بی کیفیت
کد خبر: ۲۹۴۰۶۳
تاریخ انتشار: 2023 November 02    -    ۱۱ آبان ۱۴۰۲ - ۱۸:۴۸
برای تشخیص برنج مرغوب از برنج بی کیفیت به این موارد توجه کنید:

برای تشخیص برنج مرغوب از برنج بی کیفیت به این موارد توجه کنید:

 
 

۱ـ بررسی چشمی برنج

یکی از روش‌های سنتی برای تشخیص کیفیت برنج بررسی برنج به صورت چشمی هنگام خرید آن است. این روش بیشتر برای افرادی کاربرد دارد که برنج شناس خوبی هستند و با دیدن ظاهر برنج می‌توانند پی به کیفیت آن ببرند. قطعا مرغوب بودن برنج از ظاهر دانه‌های آن پیداست؛ ولی در صورتی که شما برنج شناس حرفه‌ای نیستید، این روش را کنار بگذارید و یا در کنار آن روش‌های دیگر تشخیص برنج مرغوب را هم امتحان کنید.

۲ـ بررسی بوی برنج

یکی از مهمترین مولفه‌ها برای تشخیص برنج مرغوب، بو کردن دانه‌های خام برنج است. برنج با کیفیت باید بوی مطبوع شالیزار بدهد. اگر برنجی که بو می‌کنید، هیچ عطر و بویی نداشت و یا بوی بد ماندگی و کهنگی می‌داد، بهتر است از خریدن آن صرف نظر کنید.

۳ـ آزمایش کیفیت با آب

در این روش بهتر است برنج را خیس کنید، طوری که دو تا سه بند انگشت روی آن را آب بگیرد. حالا برنج را به مدت چند ساعت کنار بگذارید. اگر آب برنج کم نشد؛ یعنی برنج باکیفیت و مرغوب است و پخت خوبی خواهد داشت. اگر آب برنج کم شد و جذب برنج شده بود، بدانید که برنج کیفیت لازم را ندارد و هنگام پخت آن نیز به مشکل برمی‌خورید.

۴ـ بررسی رنگ برنج

یکی دیگر از روش‌های تشخیص برنج مرغوب توجه به رنگ دانه‌های برنج خام است. برنجی که کیفیت بالا داشته باشد، رنگ سفید صاف دارد و کدر نیست و شما با نگاه کردن به آن هیچ نوع رنگ مصنوعی و غیر طبیعی را نمی‌بینید.

در این روش شما برای تشخیص کیفیت برنج لازم است دانه‌های برنج را داخل آتش بیاندازید. این یک روش سنتی برای تشخیص برنج مرغوب از بی‌کیفیت است. اگر برنج باکیفیت باشد، دانه‌ها در آتش به راحتی پخته می‌شوند و پوست روی برنج همانطور سفید و صاف باقی می‌ماند. در مقابل اگر برنج سیاه شد یا آتش گرفت؛ نشانه بی‌کیفیت بودن آن است.

برترین ها

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار